24. 2. 2024
Modřenec, jinak také hroznový hyacint, patří mezi jednu z nejoblíbenějších jarních rostlin. Kvete od března do května, jemně voní a sehnat ho můžete v široké škále barev. Nejtypičtější a nejrozšířenější je však modřenec modré barvy, který s velkou oblibou pěstovaly už naše babičky a prababičky.
Květy modřence se hodí i k řezu
Tip: Modřence můžete kombinovat s jinými barevnými odrůdami i jinými jarními květinami. Skvěle vypadají s narciskami, s tulipány i se sasankami.
Modřenec se řadí mezi drobné cibuloviny. Často zplaňuje, snadno se rozrůstá a jeho drobné zvonkovité květy vytváří hroznovitá květenství, která se hodí i k řezu. Ve většině případů kvete modře, ale sehnat lze i odrůdy, jejichž květy mají bílou, růžovou nebo fialovou barvu. Listy jsou různě velké, úzké a ze země raší dlouho před rozkvětem.
Cibulky nebo předpěstované sazenice můžete sehnat téměř v každém zahradnictví. Pokud však toužíte po vzácných druzích nebo si chcete vypěstovat zajímavou novinku, vyplatí se objednat si cibulky modřence přes internet od pěstitelů z Nizozemska.
Cibulky sázejte do hloubky 5 až 10 cm, zašpičatělou částí nahoru a ideálně během podzimu, aby měly dostatek času zakořenit.
Stonky ani listy po odkvětu neodstraňujte!
Pěstování modřenců není vůbec náročné. Velké trsy vytvoří téměř všude a cibule můžete ponechat v zemi i přes zimu. Nikdy jim však po odkvětu neodstraňujte listy ani stonky!
Pokud budete pěstovat modřence na zahradě, najděte jim nejlépe slunné místo a dopřejte ji dobře prokypřenou, propustnou a na živiny bohatou půdu. Půdu zalévejte až ve chvíli, kdy je suchá. Přemokření půdy by mělo za následek hnilobu cibulí a následné uhynutí rostliny.
Pokud se rozhodnete pěstovat modřence v květináči nebo v truhlíku, průběžně je zalévejte a určitě nezapomeňte na drenáž, která ochrání cibule před hnilobou.
Z listů stahuje živiny do cibulek
Listy ani stonky neodstraňujte ihned po odkvětu, ale až ve chvíli kdy zhnědnou a zcela uschnou. Pokud byste je odstranili hned, rostlina by přišla o důležité živiny.
Pokud pěstuje modřence v truhlíku nebo v květináči, cibulky po uschnutí nevzhledné nadzemní části vyjměte z půdy, vložte je do papírového sáčku a uložte je na suché a tmavé místo.
Zdroje:
- https://radimejak.cz/modrenec-druhy-vyuziti/
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/modrenec-v-zahrade-i-truhliku-26901.html
- https://living.iprima.cz/zahrada/jak-pestovat-modrenec
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/modrenec-vysadba-druhy-20210511.html
- https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-nadchnete-se-pro-modrence-40414258