Jste zde

Morče jako mazlíček: Pokud o něj pečujete správně, prý nikdy nekousne. Jak na to?

morče na pařezu Zdroj: Shutterstock
Pořídit si domů morče nejsou jen radosti, ale také starosti na mnoho let. Pojďte společně s námi zjistit, jakou potřebuje péči a jak se o něj starat, aby mu u vás bylo dobře.

5. 11. 2024

Morče je oblíbený domácí mazlíček, který se velmi dobře hodí k dětem. Při vzorné péči se může dožít až 7 let a jeho chov není nikterak náročný. Aby byl však zdravý a šťastný, je důležité se o něj správně starat!

shutterstock_1867288132.jpg

morče v náručí
Zdroj: 
Shutterstock
Morčata patří mezi nejoblíbenější doma chované hlodavce. 

Morčata chovejte minimálně v páru

Morče je velmi přátelské, komunikativní a učenlivé zvíře, které ke spokojenému životu vyžaduje každodenní kontakt. Rádo se mazlí a nikdy nekousne. Aktivně se zajímá o své okolí a na rozdíl od křečka je aktivní přes den, takže vás v noci nebude rušit běháním v kolotoči ani kousáním mříží. Nevyžaduje žádnou pravidelnou veterinární péči a počáteční investice i náklady na chov jsou velmi nízké.

shutterstock_501518701.jpg

morčecí tlupa
Zdroj: 
Shutterstock
Morčata jsou zvyklá žít ve skupině ve větším počtu jedinců. Vždy je proto chovejte minimálně v páru. 

Vaše dítě naučí opatrnosti, jemnosti a zodpovědnosti. Dítě získá povědomí o tom, jak pečovat o živého tvora, a naučí se starat se o druhé. Velmi důležité je však vaše dítě naučit, jak morče uchopovat, aby mu svým neopatrným chováním nezpůsobilo zranění. 

Dopřejte mu dostatek prostoru!

K základnímu vybavení pro morče určitě patří vhodná a dostatečně velká klec. Pro jednoho morče by minimální velikost klece měla být 80x50x35 cm, pro dvě pak minimálně 120x60x45 cm.

Pokud jim však dopřejete větší prostor, popřípadě možnost alespoň jednou denně proběhnout se venku, budou vaše morčata zdravější a šťastnější. 

shutterstock_1369209146.jpg

morče v kleci
Zdroj: 
Shutterstock
Klec pro morče nikde nestavte do blízkosti televize, rádia nebo počítače!

Klec umístěte do místnosti, kde se rodina alespoň několikrát denně schází. Vyvarujte se však místu, kde je velký hluk, průvan a velké výkyvy teplot. Samozřejmostí by měl být domeček, do kterého se morče může v případě strachu schovat

Klec čistěte minimálně jednou týdně!

Na dno klece umístěte hobliny, kukuřičnou drť, seno nebo jinou vhodnou podestýlku a minimálně jednou týdně klec čistěte! Pokud podestýlka bude neustále vlhká a špinavá, může morče onemocnět. 

Pamatujte! Piliny, sláma, kočkolit ani dřevěné pelety nejsou vhodnou volbou volbou při výběru podestýlky. 

Morče nesmí nikdy hladovět!

Strava morčete by měla být pestrá, vyvážená a plná vitamínů, minerálů i živin. Nikdy by nemělo chybět kvalitní seno a větvička z ovocného stromu nebo minerální tyčinka na obrušování řezáků.

Pro zpestření můžete morčeti podávat i tvrdý chleba, čerstvou zeleninu, kousek ovoce, bylinky a v letních měsících i bojínek, lístky pampelišky, jetele, kopřivy či jiných trav. Pozor však na nebezpečné traviny, které mohou morčeti způsobit vážné zažívací problémy. 

shutterstock_1764753146.jpg

morče a ovoce
Zdroj: 
Shutterstock
Čerstvou stravu a vodu dopřejte morčeti dvakrát denně ve stejnou dobu.

Vhodným doplňkem jsou také bezobilné granule s vitamínem C, které seženete v každém zverimexu. 

Zdroje:

  • https://primanapady.cz/clanek-76944-morce-jako-oblibeny-domaci-mazlicek
  • https://medium.seznam.cz/clanek/poetessa-morce-nenarocny-domaci-mazlicek-pro-dite-ani-nahodou-10911
  • https://strednicechy.rozhlas.cz/morce-je-oblibeny-domaci-mazlicek-jak-se-o-nej-starat-a-proc-mu-nedavat-prilis-8590903
  • https://www.spokojenemorce.cz/blog/morce-idealni-domaci-mazlicek-nejen-pro-deti_55