Jste zde

Narančila: Chlupatý pomeranč vypěstujete i doma. Jen mu musíte pomoci s opylením

rozkrojená narančila Zdroj: Shutterstock
Krásně voní a svým vzhledem připomíná malé chlupaté pomeranče. Pojďte s námi ochutnat narančilu! Neobvyklé exotické ovoce, které je nejen chutné, ale také velice zdravé.

12. 8. 2022

Lilek quitský, jinak také narančila, je vytrvalá keřovitá rostlina z čeledi lilkovitých, která pochází ze severozápadu Jižní Ameriky, kde dorůstá až 2,5 metru. V našich podmínkách však dorůstá maximálně do výšky 1 metru a lze ji pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu ve větší přenosné nádobě, aby bylo možné ji letnit. 

shutterstock_2134305531.jpg

narančila plody
Zdroj: 
Shutterstock
Narančilu lze celoročně pěstovat jako pokojovou rostlinu, která nejenže zkrášlí váš domov, ale také vám přinese plody, které se dají jíst. 

Rostlina je velmi dekorativní. Na první pohled vás jistě upoutá mohutnými listy, kterou jsou lehce nafialovělé, a květy, které na rostlině vyrůstají ve skupině. Rostlina je navíc hustě otrněná a u mohutnějších exemplářů mohou mít trny dlouhé téměř 3 cm.

Plody dozrávají během zimních měsíců

Plodem narančily jsou sytě oranžové bobule porostlé jemnými chloupky, které je nutné před konzumací setřít pomocí vlhkého hadříku. Dužina je zelená, silně aromatická a velmi šťavnatá. V chuti připomíná někomu kiwi, jinému zase směs malin, jahod a ananasu. Plody je však třeba nechat dostatečně dozrát. Nezralé plody nejsou poživatelné.

Plody obsahují spoustu vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších cenných látek, které mají pozitivní vliv na obranyschopnost. Pomohou s detoxikací organismu, zlepší trávení a dokonce zvyšují elasticitu a pevnost pokožky. Navíc obsahují spoustu vody a málo kalorií i tuků, takže se skvěle hodí při hubnutí. 

Nejchutnější a nejzdravější jsou samozřejmě čerstvé plody, které můžete přidat do jogurtu nebo ovocného salátu, výborně se ale hodí i do koláčů a k přípravě marmelády, džemu, zmrzliny nebo kompotu. Využít je však můžete i k přípravě alkoholických a nealkoholických ovocných nápojů. 

Narančily můžete mít z vlastní úrody

Na narančily v českém obchodě narazíte jen zřídka. Velmi jednoduše si je však můžete vypěstovat doma! 

shutterstock_168813266.jpg

narančila keř a plody
Zdroj: 
Shutterstock
Cizokrajné plody můžete bez problémů pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Pozor však na mráz!

Semena, která obvykle seženete spíše v internetovém obchodě, se vysévají do dobře propustné půdy s dostatkem živin, které je navíc nutné pravidelně doplňovat. Substrát je důležité udržovat stále mírně vlhký, nikoliv však přemokřený, a rostlinu je vhodné umístit na světlé místo.

Ideálně do skleníku nebo do zimní zahrady. Zcela bez problémů ji však můžete pěstovat i doma ve větší nádobě při běžné pokojové teplotě. Od jara do podzimu, kdy už nehrozí, že by teploty klesly pod 5 stupňů Celsia, je ale důležité rostlinu letnit.  

shutterstock_1836804676.jpg

zralá narančila
Zdroj: 
Shutterstock
Narančila nemá ráda mráz. Fatální mohou být už teploty pod 5 stupňů Celsia. Na zimu ji proto vždy přeneste do místnosti s teplotou okolo 10 stupňů Celsia. 

Na zimu je třeba rostlinu přenést do chladnější místnosti a snížit zálivku. V únoru pak nezapomeňte provést hluboký řez, aby si rostlina zachovala svůj keřovitý tvar. 

Tip: Abyste se dočkali v bytových podmínkách bohaté úrody, je třeba rostlině trochu pomoci s opylením. A to tak, že z květu vytrhnete prašník a pylem posypete bliznu. 

Zdroje:

  • https://chovatelka.cz/clanek/pestujeme-narancilu-neboli-chlupaty-pomeranc
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/chlupaty-pomeranc-cili-lilek-quitsky-nema-s-citrusy-nic-spolecneho-30740.html
  • https://www.prostreno.cz/dobroty-do-spize-a-lednicky/clanky/29493/Lilek-quitsky-je-skvely-do-kolacu-i-zmrzliny
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-15678-narancila-asolanum-quitoensea
  • https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/narancila-chlupaty-pomeranc
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/narancila-chlupaty-pomeranc-vytecne-plody-uzraji-v-byte-i-na-balkone.html