Stavba domu je finančně náročná záležitost, při níž se snažíme ušetřit na každém šroubku. Někdo tyto starosti neřeší a klidně za stamiliony dolarů postaví dům s 19 ložnicemi nebo lázněmi a jablečným sadem. Pojďte se podívat na luxusní domy.
26. 7. 2013
Kdo není příliš omezen rozpočtem, může si dovolit postavit dům, který spadá do cenové kategorie nad 100 milionů dolarů. Připravili jsme pro vás přehled těch nejdražších obytných domů a sídel, která na světě stojí. Některá nám možná unikla, majitelé takto nákladných nemovitostí se totiž s jejich cenou příliš nechlubí.
Většinou se vám snažíme nabídnout články, které vás mohou nějak inspirovat při stavbě, rekonstrukci či vybavování bytu, domu a zahrady. Dnes přinášíme něco z trochu jiného soudku. Pokud se totiž hodláte inspirovat dnešním článkem, budete potřebovat pěkných pár korun.
Zanedlouho se prý zvednou i ceny běžně dostupných nemovitostí. Čtěte zde:
Nejvíce se za dům platí v Indii
Tak tedy pojďme už k nejdražšímu obytnému domu světa. Najdeme ho v indickém městě Mumbai, konkrétně v jeho jižní části. Sama výstavba příliš mnoho nestála, údajně přišla investory na „pouhých“ 70 milionů dolarů. Vzhledem k růstu cen okolních pozemků se její hodnota ale časem vyšplhala na dnešní miliardu.
Dům v Mumbai, o němž píšeme, se jmenuje Antillia a vlastní jej indický podnikatel Mukeš Ambani. V rukou drží nejdražší dům v desáté nejdražší ulici světa – v ulici Altamount se totiž ještě nedávno platilo 25 tisíc dolarů za čtvereční metr.
Sedmadvacetipatrovou Antillii sice najdeme v Indii, nicméně za její podobou stojí architekti z Chicaga. Zdroj: Jay Hairani (Flickr)
Filmoví mafiáni i Kennedy pobývali v jednom domě
Druhá v pořadí nejdražších domů současnosti je Villa Leopolda, impozantní stavba s 19 ložnicemi 50 zahradníky zaměstnanými na plný úvazek, kteří udržují gigantickou zahradu. Nemovitost se nachází na francouzské Riviéře a momentálně patří ruskému podnikateli a stojí přibližně polovinu ceny Antillie.
Do top ten nejdražších domů světa patří i některé slavné stavby jako třeba dům slavného tiskového magnáta Williama Randolpha Hearsta, jednoho z průkopníků moderní žurnalistiky. Orson Welles o něm roku 1941 natočil film Občan Kane. Natáčelo se i přímo v domě, konkrétně mafiánský film Kmotr. Líbánky tu trávil prezident John F. Kennedy.
Mezi nejdražší domy světa patří i stavení se 123 pokoji, které nechal v Kalifornii vybudovat hollywoodský producent Aaron Spelling. Zdroj: Atwater Village Newbie (Wikimedia Commons)
V současné nabídce vede usedlost z 19. století
Krize nekrize, i v této složité době se prodávají domy za desítky milionů dolarů. V červnu časopis Forbes zveřejnil žebříček nejdražších domů v současné nabídce realitních společností. Údaje se sice vztahují k začátku léta, nicméně za aktuální je můžeme považovat i dnes. Pohyb v této oblasti realitního trhu totiž není nijak závratný. Stomilionovou nemovitost nelze prodat každý den, okruh potenciálních zákazníků je dosti malý.
Trh s nákladným bydlením prosperuje i u nás:
Ten v současné době nejdražší dům najdeme ve Spojených státech amerických ve státě Connecticut. Jmenuje se Copper Beach Farm a konkrétně ji najdeme ve městě Greenwich. Neprodává ho jen tak nějaká firma, tyto nemovitosti spadají do portfolia realitních kanceláří specializujících se na movitou klientelu. A kolik že musí případný zájemce zaplatit za neorenesanční usedlost s jablečným sadem, obrovským bazénem, tenisovým kurtem, knihovnou, vinárnou, soláriem, malými lázněmi nebo rozlehlými skleníky zaplatit? 190 milionů dolarů!
Máte v úmyslu investovat do koupě domu více než sto milionů? Staňte se naším fanouškem na Facebooku a pochlubte se na zdi!