Jste zde

Nejlepší česká piva podle cizinců: Plzni první místo uteklo o fous. Kdo vyhrál?

načepovaný půllitr Zdroj: Shutterstock
Češi se v zásadě dělí na dvě skupiny – pivaře a vinaře. Pokud patříte do první z nich, pak vás bude určitě zajímat, jak naše pivo hodnotí cizinci.

10. 2. 2024

Ti pomocí prestižního pivního webu, který mimochodem funguje už od roku 1996, vybrali nejlepší tuzemská piva. Žebříček je ale potřeba brát s rezervou, takže počítejte s tím, že vaši oblíbenci se v něm s největší pravděpodobností neobjeví. Kdo obsadil jednotlivé příčky?

10. místo za studena chmelený Bakalář

Tohle za studena chmelené pivo uvařili v pivovaru v Rakovníku klasickou technologií. Nezaměnitelná vůně a chuť jsou tvořeny sušeným chmelem Saaz. Pivo má sytou barvou s tmavě zlatými odlesky a v jeho chuti dominuje jistá ostrost, která je zapříčiněna právě technikou studeného chmelení. 

9. místo Porter Boom

Už na první pohled poznáte, že máte v ruce opravdový skvost. Barva tohoto piva je červenohnědá až rubínová a v chuti dominují sladké tóny, které poměrně záhy střídá výrazná praženost a káva. Vůně piva, které pro opravdové fajnšmekry uvařil pivovar v Pardubicích, je velmi umírněná. Překvapí vás v ní trocha sladu a karamel.

shutterstock_792034840.jpg

tři piva na stole
Zdroj: 
Shutterstock
Světlé, tmavé, polotmavé? To je jen základní rozdělení piv, do kterého se můžete pustit.

8. místo Pardubice Porter Special

Také další místo v žebříčku nejlepších tuzemských piv obsadil Porter. A opět z pardubického pivovaru! Porter Special je v tomhle případě uvařený ze čtyř pečlivě vybraných druhů sladu a žateckého chmele. Zajímavostí je opravdu dlouhá doba zrání, která činí neuvěřitelné tři měsíce. Jen pro představu délka ležení klasického výčepního piva je 20 dnů.

Přečtěte si také: Netradiční podzimní nápoje: Připravte si doma máslový ležák, dýňové latté nebo svařené pivo

7. místo Únětické Pivo 12°

Tenhle typický český ležák pro milovníky zlatavého moku uvařili sládci z českého ječmene a žateckého chmele. Pivo v tomhle případě kvasí v otevřených tancích, je nefiltrované a nepasterizované. Pokud potřebujete oživit střevní mikroflóru o nějaké ty přátelské bakterie, je tahle pivní dobrota z Únětického pivovaru sázkou na jistotu. Jen si pojistěte, ať jste druhý den v dosahu toalety

6. místo Tmavý ležák U Tří růží

Šesté místo prestižního pivního žebříčku obsadil tmavý ležák, který uvařil Pivovar U Tří růží. A jak takový ležák vlastně může chutnat? I přestože jde o spodně kvašené pivo s pěti procenty alkoholu vařené z pěti druhů sladu a žateckého chmele, jeho chuť je velmi jemná, ale výrazně chmelová. Podtóny kávy nebo pražených kaštanů v něm tedy nehledejte.

Mohlo by vás zajímat: Jak vychladit pivo. Rychle. A třeba i bez ledničky!

shutterstock_1804311331.jpg

pivo v hospodě na stole
Zdroj: 
Shutterstock
V turistickém žebříčku - poměrně logicky - dominují piva z Prahy a nejbližšího okolí.

5. místo Saint Norbert Amber

Tenhle speciál pro milovníky piva uvařil Klášterní pivovar Strahov. Páté místo žebříčku si tohle pivo zasloužilo nepochybně pro svou výraznou hořkost, která je podobná vídeňskému ležáku. Předlohou pro uvaření tohoto spodně kvašeného piva se stal zmíněný vídeňský ležák a bavorský Märzen. 

4. místo 16° Sherpa

Také milovníci pivního stylu IPA mají v žebříčku svého zástupce. Je jím 16° Sherpa, kterou uvařil pivovar Permon. Tohle silné svrchně kvašené pivo je mohutně chmeleno jak klasicky, tak dvojfázově, a to za studena. Chuťově je tahle IPA dobře vyvážená a skvěle pitelná.

Mohlo by vám zachutnat: Uvařte si doma máslový ležák: Legendární nápoj z Harryho Pottera

3. místo Saint Norbert Dark

I třetí místo patří pivu z Klášterního pivovaru Strahov. Bronzovou příčku obsadil Saint Norbert Dark, který chutná sušeji a hořčeji než mnichovský ležák. Protože jde o hojně nachmelený tmavý ležák z mnichovského, karamelového a praženého sladu, jeho chuť je vyváženě hořká a příjemně překvapí i pivaře, kteří tmavým pivům příliš neholdují. 

2. místo Pilsner Urquell nefiltrovaný

Asi všichni napjatě očekávali, zda se v žebříčku nejlepších tuzemských piv objeví oblíbená i nenáviděná „Plzeň“. Tady je to ale trochu jako v pohádce O chytré horákyni. Pilsner Urquell se v žebříčku opravu objevil, ale v nefiltrované variantě, kterou řada tuzemských pivařů vůbec nezná

Rozdíl mezi klasickou „Plzní“ a tou nefiltrovanou je v závěru výrobního procesu. Nefiltrované pivo totiž neprochází filtrací a pasterizací, takže v něm zůstane malé množství pivovarských kvasnic, čímž je zajištěna plnější chuť a další typické vlastnosti. Vzpomenete si ještě, co jsme psali o únětické dvanáctce, která obsadila sedmé místo? Podobné je to i v případě „stříbrné Plzně“. 

1. místo Dark Lager

Tenhle tmavý ležák spadá do rodiny Pivovaru a restaurace U Fleků, který tmavou třináctku prodává už od roku 1843. Vyvážený tmavý ležák je navzdory své síle výborně pitelný, krémový, příjemně pražený a nepříliš hořký. Z celkového bodového hodnocení 5 si odnesl 4,27 bodů a právem se proto umístil na první příčce prestižního žebříčku.

Použité zdroje:

  • https://www.beeradvocate.com/
  • https://www.beeradvocate.com/beer/top-rated/cz/
  • https://refresher.cz/153233-Nejlepsi-pivo-v-Cesku-Cizinci-z-celeho-sveta-sestavili-seznam-ze-ktereho-budes-kroutit-hlavou/