Jste zde

Nenáročný pepřinec na vás místo květu vystrčí malinkaté růžky

pepřinec v květináči Zdroj: Shutterstock
Slyšeli jste o nenáročné pokojovce s originálním názvem pepřinec? Pokud ještě ne, pak prozradíme, že snese „péči“ i pěstitele-začátečníka a na květy v jejím případě nemá smysl čekat. Co dalšího jste o pepřinci nevěděli?

29. 7. 2022

Pepřinec dokáže nabídnout tolik odrůd, že z nich i průměrně zkušenému zahrádkáři přechází zrak. Jednotlivé rostlinky, které se od sebe vzájemně liší roztomilým vzhledem, mají ale jednoho společného jmenovatele.

Tím je nenáročná údržba a snadné pěstování i množení, takže se nemusíte bát, že by se Peperomia – jak se tomuhle stálezelenému zázraku latinsky přezdívá – u vás doma proměnila v hromádku seschlé trávy.

Pepřinec k nám doputoval z deštných pralesů tropické a subtropické Ameriky, kde roste na kmenech stromů a v mechovité půdě. Rostlinka se hodí i do menších prostor, protože dorůstá maximální výšky 25 centimetrů.

A to i ve své původní domovině, kde se jí nevídaně daří. V současné době si můžete vybírat z více než tisícovky druhů pepřinců, které vám budou dělat radost doma nebo venku. Umístit je můžete do klasického nebo závěsného květináče.

shutterstock_2149496165.jpg

pepřinec s růžky
Zdroj: 
Shutterstock
Pepřince existuje hned několik druhů. A ty se od sebe vizuálně výrazně liší.

Druhy, kterým se u nás daří

Z druhů, kterým se v našich podmínkách daří, můžeme jmenovat třeba pepřinec tupolistý (Peperomia obistusifolia), který je robustnější a má masité a pevné žlutobílé listy s načervenalým okrajem.

Snadno si vypěstujete i pepřinec zkadeřený (Peperomia caperata), který se může pro změnu pochlubit drobnými srdčitými listy a netradičním květenstvím v podobě malého načervenalého růžku nebo myšího ocásku.

Sáhnout můžete i po semínkách nebo sazeničce pepřince okrouhlolistého (Peperomia rotundifolia), který pro změnu vytváří husté trsy dlouhých a převislých stonků.

shutterstock_1920181244.jpg

pepřinec s velkými isty
Zdroj: 
Shutterstock
Pepřinec je poměrně nenáročný na údržbu. Jen pozor na jeho přelití.

Jak o pepřinec pečovat?

Jak už jsme zmínili výše, pepřinec je vcelku nenáročná pokojovka. Miluje ovšem slunečné stanoviště a vysokou vzdušnou vlhkost. Květináč s peperomií nestavějte na přímé sluneční paprsky, ale ani do stínu. Vyšší teplota mu vadit nebude, sucho ano.

Proto rostlinku nezapomínejte pravidelně zalévat a hlavně rosit. A to především během letních měsíců. Pokud máte to štěstí a vlastníte koupelnu s oknem, můžete pepřinec umístit i sem a o nějaké zvláštní rosení se vůbec nestarat.

Zálivku sice pepřinec miluje, s vláhou to ale přesto nepřehánějte. Pokud byste tak učinili, křehké kořínky rostlinky mohou začít uhnívat a rostlina bude chřadnout. Zachránit ji je následně poměrně obtížné.

Od jara do konce léta pepřince asi jednou za tři týdny přihnojujte hnojivem pro pokojové květiny okrasné listem. Každoroční přesazování není potřeba. Pepřinec má totiž jen velmi malý kořenový systém.

Pokud byste si chtěli rostlinku namnožit, můžete tak učinit listovými nebo stonkovými řízky. Ty následně nechte zakořenit ve vodě nebo v substrátu (ideální je třeba směs rašeliny a písku). První kořínky se objeví přibližně po dvou týdnech.

Množit pepřinec lze ale dokonce i prostřednictvím upadlého lístku, který ponořte na 3 až 4 týdny do vody, kde zapustí kořeny. Poté rostlinku opatrně vysaďte do malého květináčku a počkejte, až se objeví první stonky. Zhruba po měsíci začněte mladou rostlinku přihnojovat, aby měla dostatek síly růst do krásy a dělat radost nejen vám, ale zejména návštěvám.

Použité zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada-pokojove-kvetiny-jak-pestovat-peprinec
  • https://sazenicka.cz/pestovani-peprinec/
  • https://prima-receptar.cz/peperomia-obistusifolia-nenarocny-peprinec-pro-kazdeho/