Jste zde

Netřesk: Chránil domy před blesky, má podobné účinky jako aloe vera a je k jídlu!

barevný netřesk Zdroj: Shutterstock
Má podobné účinky jako aloe vera a roste i tam, kde se spoustě jiným rostlinám nedaří. Poznejte spolu s námi netřesk! Oblíbenou a nenáročnou skalničku, kterou můžete využít i v kuchyni.

15. 6. 2023

Netřesk patří mezi nejčastěji používané rostliny do skalky. Velmi rychle se rozrůstá a nepotřebuje mnoho péče. Bez zálivky vydrží mnohem déle než jiné skalničky a dostatek živin je spíše ke škodě než k užitku. Navíc má krásné dekorativní růžice, je jedlý a dokáže zatočit s mnoha neduhy! 

shutterstock_1656772723.jpg

Barevné listy netřesku
Zdroj: 
Shutterstock
Listy, popř. pouze špičky netřesku mohou mít zelenou, zelenomodrou, červenou, hnědou nebo fialovou barvu.

Věděli jste, že naši předci vysazovali netřesk na střechy domů, aby je ochránili před bleskem?

Ke svému růstu nepotřebuje příliš prostoru ani zeminy

Netřesk je vytrvalá sukulentní skalnička, jejíž dužnaté listy mohou mít různou barvu, velikost i uspořádání. Skvěle vypadá nejen v klasické skalce mezi kameny, ale také ve štěrku, v cihlové drti nebo ve spárách mezi kameny či na suchých zídkách, kde je minimum prostoru i zeminy. Pokud ji však dopřeje více prostoru, velmi rychle vytvoří kobercový porost, a dokonce po několika letech i vykvete

shutterstock_1456414553.jpg

netřesk v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Netřesky jsou atraktivní především svými listy. Jednou za život však vykvetou. 

Květy netřesku mohou mít růžovou, bílou nebo červenou barvu a na rostlině se objevují obvykle během července. Ovšem pouze jednou za život! Po odkvětu totiž růžice odumře. Nemusíte však smutnit! Prázdné místo brzy zaplní její dceřiné růžice.

Pěstování netřesku není vůbec náročné. Pokud však chcete, aby si zachovali svou rozmanitost a pestrost barev, dopřejte jim pravidelnou zálivku a vysaďte je na slunné místo s lehkou a dobře propustnou půdou, která bude bohatá na živiny. Popřípadě jim jednou za čas dopřejte menší dávku hnojiva. 

Netřesk lze využít zevně i vnitřně

Gel, který se nachází uvnitř dužnatých listů, má podobné působení jako gel z aloe vera. Funguje jako skvělá první pomoc při bodnutí hmyzem, při opaření i při popáleninách. Změkčí tvrdou kůži na loktech, chodidlech i na rukách a urychlí hojení drobných ran. Zbaví vás kuřích ok i bradavic a maminky malých dětí jistě ocení jeho účinky při bolestech a zánětech středního ucha. 

shutterstock_1831137625.jpg

netřesk v kamení
Zdroj: 
Shutterstock
Při zánětech kapejte do ucha šťávu z netřesku. Uleví od bolesti a zánět rychleji vyhojí. 

Při vnitřním užívání si poradí s infekcí v krku i se zánětem průdušek a zbaví vás zahlenění. Ovšem pozor! Použít můžete pouze netřesk střešní. 

Tip: Šťavnaté listy netřesku, které mají nakyslou chuť, můžete přimíchat do zeleninového salátu nebo do medu v poměru 500 g medu na 300 g netřesku. Zcela jednoduše si z nich však můžete připravit i klasický nálev. 

Zdroje: 

  • https://www.bylinkovo.cz/netresk-stresni/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/nenarocne-netresky-muzete-pestovat-na-skalce-i-v-misce-na-stole.html
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/netresk-med-lek-30000521.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/kam-se-hodi-netresk-a-jak-jej-pestovat-25253.html