14. 2. 2016
Administrativní odhad, úřední odhad, odhad místně obvyklé ceny, tržní odhad… Pro laika může být tahle oblast pomyslným světem za zrcadlem. Existuje totiž několik typů odhadů, jež se od sebe liší nejen metodikou, kterou používají, ale i účelem, pro který vznikají.
Setkat se tak můžete s takzvaným administrativním neboli úředním odhadem, který je vázaný na prováděcí vyhlášku zákona o oceňování a provádějí ho jen soudní znalci. Druhou skupinou jsou tržní odhady ceny nemovitosti. Ty říkají, za kolik je možné danou nemovitost na konkrétním místě a v konkrétním čase prodat. Takový odhad pro vás udělá specializovaná firma, nebo jednotlivec s příslušným oprávněním.
A kdy jaký typ odhadu využijete?
1. Odhad tržní ceny při koupi nebo prodeji domu
Prodáváte dům? Pak určitě chcete utržit maximální možnou částku. A jako kupující naopak nechcete sednout na lep a nakoupit zbytečně draho. S orientací tak pomůže právě odhad tržní ceny, který si můžete nechat vypracovat u některý z odborných firem. Prodejní hodnota nemovitosti se pak stanovuje takzvanou srovnávací metodou.
Víte, jaké jsou rozdíly mezi odhady den nemovitostí?Zdroj: www.bigstockphoto.com
Co to znamená? Znalec nemovitost porovnává s jinou, velmi podobnou nemovitostí a s její cenou. Při této metodě pak platí „zlaté pravidlo“, že porovnávaná nemovitost už byla úspěšně prodaná – mluvíme totiž o tržní ceně.
2. Pro placení daně z nabytí nemovitosti odhad (ne)potřebujete
Původní daň z převodu nemovitosti se na začátku roku 2014 proměnila v daň z nabytí nemovitosti. Její sazba je čtyřprocentní a pro stanovení jejího základu už nepotřebujete mít zpracovaný úřední odhad… Finanční úřad daň nově vypočítává ze 75 % ceny obvyklé pro dané místo.
Nicméně pokud s výší základu daně nesouhlasíte, můžete si nechat zpracovat znalecký posudek. A pokud ten pro vás bude výhodnější, pak se základ daně vypočítá z něj. A navíc se vám z něj odečtou i náklady na vypracování posudku.
S odhadem ceny nemovitosti můžete vydělat. Nebo naopak ušetřit.Zdroj: www.bigstockphoto.com
3. Díky tržnímu odhadu předejdete podpojištění
Co to znamená, když je nemovitost podpojištěná? Pojistná částka je nižší než hodnota pojištěného majetku a při pojistné události dostanete výrazně méně peněz – z částky od pojišťovny se vám pak nepodaří zaplatit ani opravu, ani pořízení nové věci.
Výše pojistky se obvykle odvíjí od odhadu obvyklé ceny nemovitosti – kterou si majitel může určit sám, případně s pomocí kalkulátorů a jiných nástrojů dostupných na internetu. Další – a nejjistější variantou – je potom tržní odhad od odborníka.
4. Odhad ceny nemovitosti potřebujete i k vyřízení hypotéky
Některé banky mají své smluvní odhadce – z nich si pak zájemce o hypotéku může vybrat. Vždy by ale mělo platit, že znalecký posudek pro hypotéku je až jedním z posledních kroků. Splněné už by měly být všechny ostatní podmínky pro udělení. Pokud máte odhad ceny, ale banka vám nakonec hypotéku neschválí z jiného důvodu, vyhodili jste peníze zbytečně. Odhad hodnoty nemovitosti může chtít i spořitelna, když žádáte o vyšší úvěr ze stavebního spoření.
5. Dědictví? I tady je potřeba stanovit tržní hodnotu
Na stanovení tržní hodnoty nemovitosti může dojít i při dědickém řízení. Při rozhodování o dědictví se určuje cena movitých i nemovitých věcí. A občas se ke slovu dostane právě i znalec, který ocení tržní hodnotu nemovitosti. Pozůstalí se nejčastěji obracejí na kvalitní realitní kanceláře, nebo specializované firmy. Je to totiž rychlejší, levnější a jednodušší způsob než vypracování znaleckého posudku od soudního znalce.