Jste zde

Okrasné papričky: Zrají právě teď, mění barvy a dají se i sníst. Tak si je pořiďte!

žluté okrasné papričky Zdroj: Shutterstock
Pestrobarevné plody okrasných papriček potěší nejen váš zrak, ale i vaši chuť. Raději ale konzumujte jen ty, které si sami vypěstujete. Ty kupované vás mohou nemile překvapit!

7. 10. 2023

Podzim je tu a na pultech mnoha obchodů se začínají objevovat keříky malých dekorativních papriček se zářivě zbarvenými plody, které lákají k ochutnání a k nejrůznějším kulinářským experimentům. Ne všechny odrůdy jsou však jedlé! 

shutterstock_352806134.jpg

barevné okrasné papričky
Zdroj: 
Shutterstock
Pestrobarevné okrasné papričky v nádobách oživí svými plody terasu, balkon i vaši domácnost.

Rozzáří vaši terasu, balkon i okenní parapet

Okrasné papričky se těší velké oblibě především v posledních letech. Kvetou bílými květy od května do srpna a na podzim překvapí zářivě zbarvenými plody, které na rostlině vydrží velice dlouhou dobu. Plody rostou vzpřímeně, jsou velmi dekorativní a při dozrávání postupně mění svou barvu. Od zelené a žluté přes oranžovou až po sytě červenou či fialovou. 

Dejte jim šanci i v kuchyni

Okrasné papričky nejsou jen podzimní dekorací, překvapivě dobře i chutnají. Raději ale vsaďte jen na papričky, které si sami vypěstujete přímo ze semínek a jejichž původ dobře znáte.

shutterstock_1443100013.jpg

okrasné papričky v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Na obale semínek najdete nejen přesnější informace o tom, jak papričky pěstovat, ale také zde najdete charakteristiku konkrétního kultivaru.

Papričky, které seženete v obchodě, se k snědku moc nehodí. Nejenže mohou obsahovat stopy průmyslových hnojiv, ale také vás mohou nemile překvapit svou palčivostí nebo odlišnou chutí.  

Pamatujte! Pokud pěstitel papričky neoznačí informacemi o konkrétním kultivaru, raději uvede, že nejsou vhodné ke konzumaci. Nechce totiž nést zodpovědnost za to, že příliš pálí nebo že jsou hořké.

Při klíčení i pěstování vyžadují teplo

Semínka papriček vysévejte od února do května, když už nehrozí přízemní mrazíky, a nechte je klíčit na teplém a slunném místě ve vlhké půdě. Pokud máte v domácnosti příliš suchý vzduch, rostlinu zvlhčujte rosením. V době kvetení pak nezapomeňte papričky umístit ven, aby došlo k opylení. 

Prvních plodů se dočkáte obvykle v srpnu a na rostlině vydrží při správné péči opravdu velmi dlouho. 

shutterstock_126555890.jpg

habanero
Zdroj: 
Shutterstock
Zatímco odrůdy Fils, Bhut Jolokia, Zulu a Red boy jsou určeny pouze pro okrasu, odrůdy Pyramid nebo Habanero můžete bez obav sníst. 

Pozor na jedovatý okrasný lilek! 

Během podzimu můžete v obchodech narazit také na okrasný lilek, jehož plody jsou na rozdíl od okrasných papriček hladké, kulovité a hlavně jedovaté! Jejich konzumace může způsobit silnou žaludeční nevolnost

Zdroje:

  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-papricky-pro-uzitek-i-na-paradu-174827
  • https://sazenicka.cz/pestovani-okrasne-papricky/
  • https://prima-receptar.cz/okrasne-papricky/
  • https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/269-papricky-pro-uzitek-nebo-na-paradu
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/muzeme-jist-okrasne-feferonky.html