12. 12. 2021
„Modří už vědí,“ že následující řádky budou věnovány malému nafialovělému zázraku – ostružinám. Co všechny tyhle slaďoučké plody obsahují a proč je zařadit do našich jídelníčků? Čtěte dál a dozvíte se to!
Superpotravina plná vitamínů
Ostružiny jsou důležitým zdrojem vitamínu C, betakarotenu, vitamínů skupiny B, vitamínu K, kyseliny listové a pantotenové. Kromě toho v nich najdeme i vitamín E a flavonoidy, které patří mezi významné antioxidanty. Z minerálů nesmíme zapomenout na draslík, železo, hořčík, fosfor, zinek, selen, vápník, lutein a samozřejmě tělu potřebnou vlákninu, která pomáhá s trávením a vstřebáváním důležitých látek.
Vybírejte ty nejtmavší
Specifickou látkou, kterou ostružiny obsahují, jsou rostlinná barviva ze skupiny bioflavonoidů a antokyanů, které mají mimořádné antioxidační a protizánětlivé účinky. Některé studie dokonce zmiňují i jejich protirakovinové vlastnosti. Při sběru těchto sladkých plodů je proto dobré vybírat ty nejtmavší. Obecně totiž platí, že čím tmavší barva plodu, tím vyšší je obsah účinných látek v něm. Specifickou skupinou jsou nicméně ostružiny vyšlechtěné, které se liší nejen výnosností, ale i chutí, barvou velikostí a tvarem plodů.
Proč si dopřávat ostružiny pravidelně?
Jak už jsme zmínili výše, ostružiny jsou neopomenutelnou superpotravinou a bohatou zásobárnou vitamínů. Díky tomu nám pomáhají s ochranou buněk, přispívají k normální funkci imunitního systému, působí preventivně proti vzniku nejrůznější zánětů (například močových cest, kůže nebo žaludku). Kromě toho zrychlují metabolismus, podporují trávení a usnadňují vylučování odpadních látek z těla.
Dokonce mají potenciál snižovat projevy a působení stresu, uklidňují nervový systém a jsou nápomocné při rekonvalescenci (například po fyzické zátěži nebo nemoci). Některé zdroje též zmiňují jejich velký potenciál při podpoře mužské erekce a skutečnost, že sladké plody působí jako účinná prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Na jejich pravidelnou konzumaci by se měli vrhnout i lidé, které trápí vysoký cholesterol.
Jak si na ostružinách doopravdy pochutnat?
Ostružiny prokážou svůj obrovský potenciál zejména v kuchyni. Uplatnění najdou třeba v moučnících a dezertech, také se zpracovávají na džemy, často v kombinaci s jablky nebo plody bezinek. Připravíte z nich i oblíbené i sirupy, likéry, vína a mošty. Lahodné jsou taky v nejrůznějších sorbetech, zmrzlinách a smoothies. Ostružiny můžete ale i sušit, mrazit a skvělé jsou taky lyofilizované.
Užívat je ale můžete také vnitřně a to ve formě tinktur nebo kapek, které se aplikují nejčastěji u špatně se hojících nebo mokvajících ran. Skvělý je i čaj z ostružinového listí, který zbavuje nepříjemného průjmu nebo nachlazení. Lžičku sušených lístků ostružiníku jednoduše zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte pět minut stát. Poté sceďte a popíjejte třikrát denně. Dochutit můžete medem nebo citronem.
Použité zdroje:
- https://living.iprima.cz/zahrada/nasuste-si-listy-maliniku-a-ostruziniku-proti-nachlazeni-ci-prujmu
- https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/274-sklizen-a-zpracovani-ostruzin
- https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/ostruziny-pro-zdravi-krasu