9. 5. 2024
Paprskovky jsou půvabné letničky, jejichž původním domovem je Afrika. Květy mají bílou, žlutou, modrou, červenou nebo fialovou barvu, svým vzhledem připomínají naši luční kopretinu a kvetou od května do září. V noci a při špatném počasí však zůstávají zavřené.
Tip: Sazenice paprskovek seženete na jaře v každém zahradnictví. Velmi snadno si je však můžete vypěstovat i ze semen, která vysejete v únoru do lehkého substrátu a necháte je klíčit při teplotě okolo 20 stupňů Celsia.
Modrooké krásky
Mladé sazenice paprskovek seženete během dubna a května téměř v každém zahradnictví nebo hobby marketu. Více známé jsou však pod latinským názvem osteospermum nebo pod označením africké, kapské či modrooké kopretiny.
V nabídce je obvykle mnoho krásných variant, které se liší nejen barvu okvětních lístků, ale také barvou středového terče.
Paprskovky můžete pěstovat v záhoně i v květináči nebo v truhlíku na balkoně či terase. Vždy jim však dopřejte hodně slunce a dostatek vláhy!
Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.
Rostliny vysazujte na slunné stanoviště nebo je klidně umístěte na okno či balkon orientovaný na jih, kam dopadá po celý den slunce. Pokud je umístíte do stínu, budou živořit. Mnohem méně pokvetou a budou více náchylné k nejrůznějším chorobám a ke vzniku plísní.
Pokud pěstujete paprskovky v záhoně, zeminu udržujte stále mírně vlhkou. V nádobách jim však dejte čas a před další zálivkou nechte substrát alespoň trochu vyschnout, neboť trvalé přemokření vede k uhnívání kořenů a následnému úhynu celé rostliny. Pomoci může i vhodně zvolená drenáž!
Substrát zvolte lehký, dobře propustný a mírně kyselý. Vděčné vám budou za dostatek železa a hnojiva s vyšším obsahem fosforu, popřípadě draslíku.
Tip: Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte, abyste zamezili tvorbě semen a naopak podpořili násadu nových květů.
Troufnete si na jejich přezimování?
Paprskovky nejsou mrazuvzdorné a naši zimu nezvládnou. Můžete se však pokusit o jejich přezimování!
Zajistit paprskovkám vhodné podmínky pro přezimování je poměrně náročné a úspěch není nikdy zcela zaručen. Rostliny je třeba seříznout dvacet centimetrů nad zemí a uložit ji na vzdušné, světlé a chladné místo s teplotou okolo 10 stupňů Celsia. Výrazně omezte zálivku.
Na jaře rostlinu přesaďte do nového substrátu a přemístěte ji na teplejší místo. S umístěním ven však nepospíchejte!
Zdroje:
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/osteospermum-jak-je-pestovat-a-co-delat-kdyz-nekvete
- https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/kvetiny/osteospermum-neboli-paprskovka-ma-rada-plne-slunce/
- https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/paprskovka-osteospermum
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/osteospermum-kapska-kopretina-cili-modroocko-pestovani-prezimovani-mnozeni.html
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/osteospermum-pestovani-30000801.html