5. 3. 2020
Nejdůležitější vlastnost parního vysavače prozrazuje už jeho označení – pracuje totiž s horkou párou. Ta je velice efektivní, co se týče uvolňování a odstraňování nečistot. Nemusíte se ani bát, že by vám po luxování tímto vysavačem zbyla mokrá podlaha. Tenhle pomocník přebytečnou vodu zase hned odsaje.
Výhody a nevýhody, které byste měli znát
Než si parní vysavač objednáte, určitě se podívejte, jaké výhody a nevýhody s sebou jeho provoz přináší. K výhodám patří například:
- likvidace alergenů, bakterií a plísní
- dezinfekce bakterií a plísní
- snadno zničí nečistoty v hůře dostupných místech
- ekologičnost, využívá jen vodu
- množství páry, se kterou budete pracovat, si sami nastavíte
- můžete s ním vysávat i vodu/tekutiny
Záporů tohoto druhu vysavače není moc, ale upozornit na ně musíme. Někomu by totiž nemusely vyhovovat. Jde o:
- doplňování vody, kterému se nevyhnete
- vyšší cenu
- hmotnost – parní vysavač může být pro někoho těžký
- nemožnost využít ho na materiály, které jsou citlivé na teplo
Zdroj: bigstockphoto.com
Co ještě tenhle pomocník nabízí?
Parní vysavač je sofistikovaný stroj, ovšem s poměrně jednoduchým principem práce a snadným ovládáním. Voda, kterou do nádrže vysavače vlijete, se uvnitř mění v páru o teplotě 100 °C. Ta pak dokonale uvolňuje nečistoty, kterých byste se luxováním s běžným vysavačem nezbavili. Největší rozdíl pocítíte na těžko přístupných místech, například na spárách mezi dlaždicemi. Na tomto principu mimochodem fungují oblíbené parní čističe.
Podle čeho si vybrat? Parametrů je několik
Podobně jako auto, ani vysavač nemůžete vybírat podle barvy. K důležitým vlastnostem, na které byste měli při výběru hledět, patří:
- doba ohřevu vody: vysavače s nádrží do 0,3 l mají ideálně dobu ohřevu do 15 sekund, ostatní více
- tlak páry: maximální bývá 5 barů, nižší nezaručí takový efekt
- doplňování vody: to může být mechanické (zastavíte vysavač, doplníte vodu do nádrže a pokračujete), průběžné (vysavač má dvě komory, voda z jedné se doplňuje do druhé) a automatické (vysavač vám dá vědět, kdy je třeba vodu doplnit – to ale moc přístrojů nemá)
- objem nádrže: neplatí, že čím je větší, tím lépe – pamatujte na to, že čím je nádrž větší, tím bude vysavač po jejím naplnění těžší
- nástavce: na každý druh povrchu se hodí jiný nástavec. S univerzální hubicí pochodíte takřka všude kromě skla (tady se účinnost snižuje). S hubicí na koberce vrátíte zašlou slávu kobercům s vysokým vlasem a parketová hubice vám zase pomůže s parketami, aniž by se negativně podepsala na jejich laku.
- suché vs. mokré vysávání: při suchém vysávání přístroj odlepí párou nečistoty z povrchu a nezanechává ho mokrý, mokré vysávání je vlastně luxování a vytírání
Vyberete si? Když si dáte při volbě parního vysavače záležet, získáte parťáka na úklid, kterého už se nebudete chtít vzdát!