Jste zde

Pažitka chutná a léčí. Tipy a rady, jak ji pěstovat, aby vám nezaschla

pažitka s papričkou Zdroj: Bigstockphoto
Kdo by neznal pažitku? Naťovou zeleninu s jemně pikantní chutí si u nás pěstujeme prakticky od nepaměti. Skvělá je do omáček, polévek, ale i studené kuchyně. Proč ji zařadit do našich jídelníčků a jak ji pěstovat, aby vydržela co nejdéle?

11. 12. 2021

Koho by napadlo, že první zmínky o pažitce pocházejí z Číny? Tady se rostlinka objevila poprvé zhruba před 3 000 lety. Z Číny se následně rozšířila nejen do Evropy, ale taky do zbytku Asie a do některých regionů Severní Ameriky. V Evropě se pažitka dlouho pěstovala jako okrasná rostlina. Lidé navíc věřili, že odpuzuje hmyz a nepustí do domu zlo.

Pažitka je nejmenším druhem cibulových rostlin, které dorůstají 20 až 50 centimetrů. To ale nic nemění na tom, kolik účinných látek se v ní ukrývá. Obsahuje totiž nejen vitaminy (A, beta-karoten, vitamín C a E), ale i minerální látky (draslík, vápník, fosfor, hořčík, sodík a železo). 

Proč si pažitku pravidelně dopřávat?

Už ve starověkém Římě místní věřili, že tahle malá bylinka dokáže účinně bojovat s bolestmi v krku nebo spáleninami. Dnes se tahle mírně pikantní rostlinka využívá zejména jako přírodní antibiotikum. Chrání totiž naše tělo před plísněmi a zvládne s nimi dokonce účinně bojovat. 

bigstock-allium-schoenoprasum-popularl-366518182.jpg

nakrájená pažitka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pažitka svou chutí dokáže nahradit sůl. Takže je ideální při nejrůznějších dietách a zdravotních omezeních.

K tomu podporuje trávení a pomáhá od zažívacích potíží. Naordinovat si ji můžete i ve chvíli, kdy bojujete se zvýšeným (nebo kolísavým) tlakem. Skvělá je i při nechutenství a pochlubit se dokonce může mírnými antiseptickými účinky. Zapomenout ale nesmíme ani na cholin látku, která podporuje dobrou náladu. Dříve se dokonce využívala jako protijed a ke zmírnění krvácení. 

Jak si pažitku vypěstovat?

Pažitce se daří zejména v horských oblastech a v půdě s dostatkem draslíku a dusíku. Čím nižší jsou teploty v době pěstování pažitky, tím větších výnosů paradoxně dosahuje. Pažitka nejlépe prospívá v dostatečně výživné, ale ne čerstvě pohnojené, kypré hlinitopísčité půdě a vyžaduje slunečné nebo částečně zastíněné místo.

Pěstovat ji můžete vedle mrkve, celeru, pastináku nebo červené řepy. Skvěle se dokonce snáší s dalšími bylinkami a listovými saláty. Při výběru vhodného stanoviště volte to, na které dopadají přímé sluneční paprsky. Naopak se ale vyvarujte místa vedle fazolí, hrachu, zelí, kapusty, květáku, brokolice a růžičkové kapusty.

Pažitku můžete pěstovat jak ze semínek, tak z trsů. Semínka vysévejte  v dubnu a květnu přímo na záhon. Vytvořte pro ně mělké důlky, do kterých semínka nasypete. První rostlinky by se měly objevit za tři neděle. Sklízet můžete za dalších sedm nebo osm týdnů. 

bigstock-allium-schoenoprasum-chives-or-397190111.jpg

květy pažitky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Květy pažitky jsou také jedlé a vy jimi můžete například zdobit saláty.

Mohlo by vás zajímat: Začala vám pažitka na záhoně hynout? Možná ji napadla květilka cibulová, jejíž housenky okusují nať a kořeny až rostlinu zahubí. Pokud maličkaté housenky proti světlu objevíte, napadený trs odstraňte, aby se škůdci nešířili dál.

Dbejte na to, ať je půda okolo pažitky neustále provlhčená (ale ne mokrá). Pokud byste ji přelili, začne po nějaké době usychat a hynout. Pro zachování tradiční pikantní chuti průběžně z pažitky odstraňujte květy. Ty nemusíte vyhazovat, jsou totiž jedlé, takže s nimi můžete klidně zdobit saláty nebo další pokrmy.

Čas od času pažitku přihnojte organickým hnojivem (třeba tím z kopřiv) a trsy bylinek seřezávejte ve chvíli, kdy dosáhnou zhruba deseti centimetrů. Protože jde o horskou bylinku, chlad a mráz jí nevadí. Na zimu ji proto zakryjte třeba suchým listím a víc se o ni nestarejte. 

Jak pažitku zužitkovat?

Pažitku můžete přidat do nejrůznějších salátů, dressingů, hotových jídel i polévek nebo omáček. Málokdo také tuší, že svou chutí dokáže nahradit sůl, takže je skvělá třeba do dietních jídelníčků. Vyrobit z ní můžete lahodné domácí pesto nebo bylinkové máslo a skvělá je také jako dekorace.

Pokud se vám podaří vypěstovat více pažitky, než dokážete najednou zužitkovat, vložte trsy do úzké skleněné nádoby s vodou a uložte je do dvířek lednice. Pomůže i alobal, do kterého opranou a osušenou bylinku zabalíte. Nevadí ji ani mrazy, takže ji můžete bez obav uložit do mrazničky k pozdějšímu využití. 

Použité zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/pazitka-jak-pestovat-zelene-koreni-recept-pomazanka
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/ovoce-zelenina/zelenina/1936-pazitka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-prezimovani
  • https://www.styl-zivota.cz/zdravi/lecive-rostliny/pazitka-tradicni-ceska-ozdoba-zahonu-i-chlebu-s-maslem