7. 1. 2024
Pachira vodní jinak také penízový strom je pozoruhodná tropická rostlina původem z Jižní Ameriky, kterou můžete bez obav pěstovat i u vás doma. Není náročná na péči a váš domov zkrášlí nejen zajímavě tvarovanými listy, ale především svým nezvyklým kmenem. Aby však byla skutečnou ozdobou, je potřeba se o ní řádně a pečlivě starat.
Jedlé plody chutnají jako arašídy
Ve své domovině pachira dorůstá až do několika desítek metrů a od května do července se na ní mohou objevit velké červené květy, které se následně mění ve velké dřevnaté lusky plné jedlých plodů. V domácích podmínkách však dorůstá podstatně méně a nekvete.
Tip: Pachira může být skvělým dárkem pro vaše blízké třeba k novému roku.
Podle feng shui je pachira ideální rostlinou pro váš domov. Nejen že umí vyčistit vzduch, ale také dokáže vnést do vašeho bydlení harmonii a pomáhá přilákat prosperitu i bohatství.
Pěstování zvládne opravdu každý
Pachira je nenáročná pokojová rostlina, jejíž pěstování vyžaduje pouze minimální péči. Ke zdárnému životu nepotřebuje žádné speciální pěstební podmínky, ale pokud jí dopřejete podobné podmínky, jaké panují v její domovině, určitě se vám odmění.
V našich podmínkách se pachiře bude nejlépe dařit na světlém a teplém místě, třeba na parapetu oken orientovaných na západ či východ. Pozor však na přímé slunce, které může listy pachiry nehezky popálit.
Rostlinu také neumisťujte do průvanu nebo k topení či kamen, kde proudí příliš suchý vzduch, který jí rozhodně nesvědčí.
Rostlinu pravidelně a pečlivě zalévejte, aby kořenový bal nikdy zcela nevyschl, a jednou za 14 dní jí dopřejte dávku hnojiva pro zelené pokojové rostliny. Pozor však na přelití, které může mít pro rostlinu opravdu fatální důsledky, a přehnojení. Při hnojení se vždy řiďte doporučenými dávkami na obalu hnojiva.
Věděli jste…
Příčinou svěšených a padajících listů může být nedostatek vláhy, ale i příliš suchý vzduch v místnosti. Rostlinu proto umístěte do misky s oblázky, do blízkosti zvlhčovače nebo ji přeneste do koupelny, kde je obvykle velké vlhko.
Při přesazování nezapomeňte na drenáž
Mladé pachiry přesazujte každý rok na jaře do mělkých a dostatečně širokých nádob. Starší rostliny přesazujte jednou za tři roky.
Zdroje:
- https://www.ceskenapady.cz/pachira-cnp-1038-8850.html
- https://www.ceskenapady.cz/pokojova-rostlina-pachira-aquatica-cnp-1038-7909.html
- https://www.ceskestavby.cz/rostliny/pachira-aquatica.html
- https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/pachira-aquatica
- https://www.pokojovky.co/products/pachira-aquatica