Jste zde

Pěstování citrusů není pro bábovky: Za důslednou péči se ale odvděčí barevnou krásou

citronovník Zdroj: Shutterstock
Zkuste si doma vypěstovat citrony, pomeranče nebo mandarinky! Představíme vám základní pravidla pěstování a dáme vám několik užitečných rad, díky kterým se dočkáte vlastní úrody.

3. 4. 2024

Citrony, mandarinky, grepy a jiné citrusové plody můžete pěstovat nejen v zimní zahradě nebo ve skleníku, ale i doma jako pokojové rostliny. V letních měsících jim však dopřejte pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek světla, pravidelné hnojení, správnou zálivku i teplotu a dostatečný prostor pro růst jejich kořenového systému

shutterstock_1904337325.jpg

středomořský styl
Zdroj: 
Shutterstock
Citrusy dodají vašemu domovu zcela jiný ráz. Interiér zútulní, zkrášlí a vnesou do něj středomořskou atmosféru. 

Pěstování citrusů je složité, ale stojí to za to! 

Pěstování citrusů v interiéru je poměrně náročné a vyžaduje trpělivost i větší pěstitelské zkušenosti. Jejich plody obvykle zrají 8 až 12 měsíců a pokud jim nedopřejete správné pěstební podmínky, nebudou rostliny dobře růst a i přes veškerou vaši snahu nikdy nevykvetou a nebudou plodit

Tip: Při koupi citrusů si nechte v obchodě poradit! Ne všechny druhy citrusů se hodí pro pěstování v interiéru. 

Citrusy jsou subtropické rostliny, které ke zdárnému růstu potřebují dostatek tepla i světla. Během vegetace mají rády teploty okolo 22 až 28 stupňů Celsia, v zimě naopak potřebují přenést do chladnější místnosti, kde se teploty pohybují jen mezi 5 až 15 stupni Celsia. Vždy jim však najděte světlé stanoviště bez přímého slunce a místo chráněné před větrem! 

shutterstock_2217476685.jpg

detail citrusu v interiéru
Zdroj: 
Shutterstock
Kvalitní zimní odpočinek v chladné a světlé místnosti je klíčem ke zdárnému růstu a bohaté úrodě. 

Půdu udržujte neustále mírně vlhkou, ale ne přemokřenou! 

V letních měsících zalévejte citrusy jednou týdně, v zimě během vegetačního klidu stačí malé množství vody jednou za měsíc, když je vrchní vrstva zeminy vyschlá. Pokud to s množstvím vody přeženete, může dojít k zahnívání kořenů a k následnému úhynu rostliny. K zalévání použijte dešťovou vodu nebo vodu odstátou, ze které vyprchal chlor. 

shutterstock_1658936113.jpg

citrus v bílém květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Citrusy nikdy nezalévejte studenou vodou přímo z vodovodu. Mohli byste jim způsobit teplotní šok.

Pokud máte v bytě sucho, citrusy pravidelně roste, abyste jim zajistili vyšší vzdušnou vlhkost, nebo do jejich blízkosti umístěte misku s vodou. 

Hnojení nepodceňujte! 

V období růstu a kvetení dopřejte citrusům speciálního hnojivo, které podpoří zdravý růst a bohaté nasazení květů a plodů. Při dávkování se vždy držte doporučení výrobce a s jeho množstvím to zbytečně nepřehánějte. 

Tip: Při pěstování citrusů začněte rozhodně s citronovníkem! Jeho pěstování je nejjednodušší a péči o něj zvládne s trochou znalostí téměř každý. 

Zdroje:

  • https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/citrusy-v-domacich-podminkach
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-296156-i-v-nasich-podminkach-si-muzete-doma-vypestovat-citron-do-caje
  • https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/316183
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-citrusu-v-kvetinaci-rady-pro-zacatecniky.html