Jste zde

Pěstování květáku: Chce to zkušenosti, ale odměnou je "dietář" plný vitamínů

květák Zdroj: www.bigstockphoto.com
Protáčí se vám v obchodě panenky při pohledu na cenu květáku? Vypěstujte si ho! Květen a začátek června jsou ideální období pro výsadbu předpěstovaných sazenic i přímý výsev semen přímo na záhon.

16. 6. 2020

Květák, lidově karfiol, je oblíbená a zdravá košťálová zelenina. Při pěstování můžete vybírat mezi různými odrůdami, které se liší velikostí, tvarem, barvou, ale i dobou výsadby, která je spolu s výběrem stanoviště a dostatkem vláhy klíčem k úspěšnému pěstování. 

bigstock-fresh-cauliflower-image-cauli-349553692.jpg

hlavice květáku na záhoně
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pěstování květáku je složitá disciplína. Proč to ale nezkusit, když ceny květáku prudce rostou! 

Skvělý a zdravý při dietě

Květák je plný cenných látek, které napomáhají správnému fungování organismu a fungují jako prevence mnoha chorob. Tělo zbavuje škodlivých látek, posiluje imunitu, zlepšuje trávení i průchodnost střev a má pozitivní vliv na vlasy i nehty.

Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, chrání srdce, snižuje riziko vzniku cukrovky a je účinnou prevencí některých druhů rakoviny. Je vhodný při dietě i pro těhotné ženy, které hledají bohatý zdroj kyseliny listové. Odepřít si ho však musejí ti, kteří trpí dnou. Květák totiž obsahuje vysoké množství kyseliny močové.

Je libo smažený květák v trojobalu?

Čerstvý květák je nezdravější. Obsahuje největší množství vitamínu C, který se tepelnou úpravou vytrácí. Naopak nejméně prospěšný pro zdraví je květák smažený. Mnohem vhodnější úpravou je spíše krátké podušení nebo zapečení. Receptů na jeho přípravu však existuje mnohem více. 

bigstock-cauliflower-flour-and-vegeta-354538895.jpg

hlavice květáku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Květák můžete připravit na mnoho způsobů. Skvělé chutná květáková polévka i květák zavařený nakyselo jako okurky.

Druhá polovina května je ideální pro výsev i výsadbu

Květák lze pěstovat různými způsoby, ze semen i z předpěstovaných sazeniček. Výsev můžete provádět od února do června, výsadbu sazeniček od dubna do července. Ideální doba závisí na zvolené odrůdě! Nejjednodušší způsob pěstování však spočívá ve výsadbě sazenic, které byly postupně otužovány. 

bigstock-organic-white-green-yellow-a-356717915.jpg

barevné odrůdy květáku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zatímco rané odrůdy květáku se vysévají v březnu do skleníku, letní a pozdní odrůdy můžete vysévat rovnou do záhonu.

Dopřejte mu dostatek světla

Výběr vhodného stanoviště je největší kámen úrazu. Všechny odrůdy květáku jsou totiž velmi náročné na obsah živin v půdě, dostatek vláhy i přísun světla! 

Ideální půda je hlinitopísčitá, dobře propustná a s vysokým obsahem živin i minerálních látek. Už na podzim je vhodné půdu prohnojit a během vegetace pravidelně hnojit speciálními hnojivy, které obsahují mangan, hořčík, bór a molybden. Tedy prvky, které jsou pro růst květáku nezbytné. 

Zemina by měla být stále vlhká, nikoliv však přemokřená, a na záhon by nemělo pražit slunce. Na druhou stranu pro pěstování není vhodný polostín a už vůbec ne stín. Květáku musíte minimálně 6 hodin dopřát rozptýlené světlo.

Zálivka musí být pravidelná a v době sucha a nasazení růžic i vydatná. Dbejte však na to, aby voda směřovala pouze ke kořenům. Půdu kypřete, aby nevznikla nepropustná krusta, a každému květáku dopřejte dostatek prostoru, aby hlavy květáku byly velké.  Nad růžicí také nezapomeňte zalomit několik listů, které ji ochrání a zamezí jejímu růstu do výšky.