5. 6. 2022
Pivoňky patří mezi jedny z nejpůvabnějších trvalek, které na stejném místě vydrží růst i kvést po mnoho let. Jsou odolné a za málo péče se vám odmění krásnými a velkými květy, které opojně voní. Bohužel však mají jednu z nejkratších sezón.
Různobarevné květy pivoněk mohou mít v průměru až 20 cm a mohou být plné, jednoduché nebo poloplné. V závislosti na počasí kvetou pouze od května do června a nejkrásnější jsou až zhruba po sedmi letech, když si pivoňka na daném místě zvykne - na což byste měli myslet už při jejich sázení!
Čím je pivoňka starší, tím je krásnější
Pivoňky rostou poměrně pomalu a déle jim trvá, než si zvyknou na své nové místo. Svůj čas tak potřebují nejen nové sazenice pivoněk, ale také starší exempláře, které se rozhodnete přemístit. I u nich se bohužel budete muset smířit s tím, že vám zhruba na 2 až 3 roky přestanou kvést.
Rod pivoněk zahrnuje asi 35 druhů
Pivoňky dřevité a pivoňky bylinné jsou dva hlavní druhy pivoněk, které se liší nejen svým vzhledem, ale také svými pěstebními nároky. Zatímco dřevité pivoňky mohou dorůst do výšky až 2 metrů, mají dřevnaté větve a na zimu se nezatahují, ale jen shazují listy, pivoňky bylinné jsou podstatně menší, mají dužnaté stonky a na zimu se zatahují do země. Vaši péči však potřebují pouze první zimu po výsadbě, kdy je třeba přikrýt je chvojím.
Tip: Chcete se na své zahradě zbavit krtka? Zaútočte na jeho čich a vysaďte si na zahradu omamně vonící pivoňky, které krtkům nevoní.
Pivoňky snesou spíše sucho než trvale mokrou půdu
Pivoňky vysazujte na přelomu dubna a května do hlubší jámy s kyprou a dobře propustnou zeminou, která bude obohacena o kompost či hnůj. Rostlinu chraňte před větrem a dopřejte jí dostatek prostoru a světla. Ideální je slunné stanoviště nebo světlý stín. Pokud rostlinu umístíte do stínu, mnohem méně pokvete a bude se vytahovat za světlem.
Při výsadbě pivoňky také dávejte velký pozor na hloubku zasazení. U bylinné pivoňky si pohlídejte, aby její pupeny byly nejvýše 3 cm pod povrchem půdy, u dřevité zase platí, že místo roubování, které poznáte podle srostlé kůry, musí být minimálně 15 cm hluboko.
Zálivku potřebují jen mladé sazenice po výsadbě. U rostlin starších si již se zálivkou nemusíte dělat vůbec hlavu. Nicméně pokud rostlině dopřejete v době veder přísun vody, nepohrdne. Pozor však na přemokření, které může být pro rostlinu fatální.
Pokud chcete rostlině dopřát výživu, hnojte ji pouze po odkvětu rozleželým kompostem nebo minerálním hnojivem, které je určeno pro růže.
Zdroje:
- https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/255771/jak-na-rozcuchane-krasavice-pivonky-nepresazujte.html
- https://prima-receptar.cz/jak-rozzarit-zahradu-pivonkami/
- https://www.flora-online.cz/o-kvetinach/nejzajimavejsi-fakta-o-pivonkach
- https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/pivonky-pestovani