Jste zde

Podběl: Žluté zlato pomáhá a právě kvete. Užívejte ho ale s mírou!

podběl lékařský Zdroj: Shutterstock
Vyrazte s námi do přírody! Máte jednu z posledních možností nasušit si květy podbělu lékařského. Jarní bylinky, která má spoustu léčivých účinků.

24. 4. 2023

Podběl lékařský, jinak také mateří líčko, bábuška, podbílek, lopušnice nebo žluté zlato, patří mezi známé posly jara. Roste v blízkosti vody, na loukách, na polích i na holých stráních, v příkopech, na skládkách i na okrajích lesů a kvete obvykle od března do dubna výrazně žlutými květy, které v sobě ukrývají spoustu blahodárných látek pro naše tělo. 

shutterstock_1702020598.jpg

květy podbělu
Zdroj: 
Shutterstock
Podběl lékařský, jehož květy nápadně připomínají pampelišku, kvete poměrně krátkou dobu. 

Přírodní lék na mnoho neduhů

Podběl lékařský má všestranné účinky. Posiluje imunitu a přispívá k normální funkci horních cest dýchacích. Pomáhá při chřipce a nachlazení, zmírňuje kašel i bolest v krku a uvolňuje hleny. Účinný je při léčbě astmatu i bronchitidy a při vnějším použití urychluje léčbu ran i popálenin, hojí vředy i ekzém a urychluje hojení pásového oparu. Je však potřeba užívat ho s mírou! 

shutterstock_1042779106.jpg

čaj z podbělu
Zdroj: 
Shutterstock
Podběl můžete užívat samostatně i ve směsích spolu s heřmánkem, mateřídouškou nebo jinými bylinkami.

Podběl neužívejte dlouhodobě a jeho užívání raději konzultujte s lékařem. V nadměrných dávkách může poškodit játra a stát za vznikem rakoviny. Těhotné a kojící ženy by podběl neměly užívat vůbec

Podbělový čaj oceníte hlavně v období chřipek

Čerstvý i sušený podběl můžete užívat zevně i vnitřně. Využít ho můžete k výrobě sirupu i medu a velmi často bývá součástí nejrůznějších čajových směsí. Použít ho však můžete i samostatně. 

shutterstock_1847947282.jpg

listy podbělu
Zdroj: 
Shutterstock
Listy podbělu, které se na rostlině objevují až po odkvětu od června do července, můžete přidat do salátu nebo si z nich můžete vyrobit podbělový sirup. Do uzavíratelné sklenice stačí střídavě vrstvit listy a cukr.

Jednu vrchovatou lžičku podbělových květů, popřípadě i listů zalijte 250 ml horké vody a čaj nechte několik minut louhovat. Pro přecezení čaj dochuťte medem a popíjejte ho ještě teplý. Čaj neužívejte déle než 4 až 6 týdnů v roce!

Podběl dále můžete použít také ve formě zábalů, koupelí nebo obkladů z čerstvých listů, které jsou výborné především na bolavé klouby

Květy si usušte do zásoby

Podběl kvete velmi krátce. Pokud si však květy správně usušíte a uskladníte, můžete jejich léčivý účinek využít hlavně během podzimu a zimy, kdy bývá výskyt nachlazení nejfrekventovanější. 

Tip: Na sběr podbělu vyrazte s látkovou taškou nebo s košíkem za suchého počasí a sbírejte pouze květy, které jsou napůl otevřené. 

Květy podbělu sušte na tmavém místě a ideálně na sítu, aby k nim mohl proudit vzduch, a pokud chcete využít sušičku, nastavte ji maximálně na 40 stupňů Celsia. Dokonale usušené květy skladujte ve vzduchotěsné nádobě. 

Zdroje: 

  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/podbel-ucinky-20300313.html
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/152-podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
  • https://www.manutea.cz/herbar-bylina-podbel-lekarsky
  • https://zdravi.euro.cz/clanky/podbel-lekarsky-ucinky-vyuziti/
  • https://www.lekarna.cz/clanek/podbel-lekarsky-jarni-zlato-nejen-na-kasel/