Věděli jste, že květiny jako doplněk zařízení mají také pozitivní vliv na lidskou psychiku? Jejich krása přináší radost, jejich pěstování snižuje stres a zbavuje starostí.
13. 10. 2011
Pokojové květiny zprostředkovávají alespoň nějaký kontakt s přírodou i v období všedních dnů, kdy nemáme možnost vyrazit na procházku do přírody.
Rostliny v bytě mají ovšem i jiné funkce, kvůli kterým stojí za to je pěstovat. Tou nejdůležitější je zřejmě zvlhčování vzduchu, který v panelových domech bývá velmi suchý, zvláště v zimě, kdy máme jsou mámě ústřední topení zapnuté většinu času. Množství odpařené vody závisí na její spotřebě u rostlin, ale podle zkušeností se jí odpaří do vzduchu až devadesát pět procent.
Efekt je tím větší, čím více je rostlin a jejich listů a také čím je plocha listů větší. K zvlhčování vzduchu v místnosti jsou proto nejvhodnější rostliny s velkými listy, například fíkus, filodendron, nebo šáchor, zvaný také papyrus.
Lapači a čističi prachu
Tím ovšem výčet příznivých vlivů pokojových rostlin na lidský organismus nekončí. Rostliny v bytech dále filtrují prach, který se jim usazuje na listech. Kromě toho během dne také produkují, přestože v malém množství, kyslík.
Hlavně mezi pokojovými rostlinami jsou i takové, jenž mají schopnost odstraňovat škodlivé látky ze vzduchu, které mohou následně přeměnit na jiné chemické látky, nebo je pohlcovat a ukládat ve svých vakuolách, což je zjednodušeně řečeno ohraničený prostor v rostlinných buňkách. Tyto látky se uvolňují z různých stavebních hmot, dřevotřísek, lepidel, izolací, syntetických barev a laků. Rostliny mohou zneškodňovat i látky obsažené v cigaretovém kouři.
Přehnaná péče škodí
Jak úspěšně pěstovat pokojové rostliny? Kromě nedostatku péče někdy pokojové rostliny trpí i jejím nadbytkem. I u květin platí, že méně je někdy více. Nejčastějším důvodem, proč pokojové rostliny neprospívají totiž bývá nadměrná zálivka.
Pokojovky byt oživí. Jen pozor na přehnonou péči, která jim paradoxně může uškodit.
Pokud zkušenosti s pěstováním pokojových květin teprve sbíráte, nejsou na pěstování příliš náročné např. některé palmy, které si můžete vypěstovat přímo ze semen. A při tom jsou v bytě krásnou dekorací, kterou v létě můžete přemístit např. na balkon.
V poslední době je v oblibě pěstování masožravek. U nich musíme dbát zejména na pravidelnou zálivku. Velice dekorativně také působí, pokud v bytě pěstujeme bonsaje. Jejich pěstování (zejména tvarování) sice není úplně jednoduchou záležitostí, ale máme na výběr semena kultivarů speciálně vyšlechtěných ke tvarování v bonsajové misce.
Pokud se květinám u Vás doma nedaří, často to je jednou z následujících příčin: Může to být buď přelití nebo přílišná suchost substrátu či napadení škůdci a nemocemi. Před škůdci a nemocemi lze rostliny ošetřit příslušnými prostředky. Pokud rostlina chřadne přestože má substrát správnou vláhu, je vhodné rostlinu přesadit a zkontrolovat kořeny, jestli se škůdci nevyskytují tam. Pokud jsou kořeny v pořádku, přesadíme rostlinu do vhodného substrátu a většího květináče.
V případě, že zemina i kořeny jsou v pořádku, a rostlina přesto neprospívá, příčinou by mohl být nedostatek světla nebo nevhodná vlhkost vzduchu. V takovém případě musíme změnit stanoviště, dáme ji blíže ke světlu nebo naopak z dosahu přímých slunečních paprsků a budeme udržovat přijatelnou teplotu. Nároky pokojových rostlin se ale mohou během celého roku měnit.
Je zkrátka vhodné se obeznámit s požadavky konkrétních druhů rostlin a pokusit se vyjít těmto požadavkům vstříc. Rostliny se nám za to bohatě odvděčí ať už v podobě krásných květů, dekorativních listů nebo třeba zlepšováním jakosti vzduchu.
Vlastní pokojové rostliny si můžete vypěstovat už od semínka. Ohromný výběr v tomto směru nabízí online obchod pro vášnivé zahradníky www.osiva-semena.cz. V nabídce má celou řadu semen a osiva pro exotické rostliny, cibuloviny, okrasné rostliny atd.