14. 6. 2024
Nabídnout silné černé kafe člověku, který sotva stojí na nohách, pravděpodobně žádný zázrak nezpůsobí. Černá káva ale může paradoxně opravdu pomoci. Protože působí jako účinné diuretikum, vyplavuje z těla zbytky alkoholu a též látky, které jsou odpadními produkty jeho zpracování. Před tím, než si ale kávu uvaříte, vypijte alespoň půllitru čisté vody (ochucené třeba citronem nebo šťávou z grepu).
Přečtěte si také: Kocovina? Zkuste hroznové víno nebo vyprošťovák s tabascem
Lidé s citlivým žaludkem by měli vsadit na zelený čaj
Pokud máte žaludek doslova jako na vodě, případně citlivější zažívání, s černou kávou příliš neexperimentujte. Raději sáhněte po kvalitním zeleném čaji. Ten obsahuje namísto kofeinu látku zvanou tein a navíc nedráždí žaludeční sliznici. Ochutit ho můžete medem, který pohladí žaludeční stěny nebo několika lístky čerstvé máty. Ta působí protizánětlivě, desinfekčně a umí zrychlit metabolismus, takže se z něj alkohol vyloučí rychleji.
Fruktóza dokáže zázraky
Podle některých zdrojů dokáže s odbouráváním alkoholu pomoci také jednoduchý cukr zvaný fruktóza. Ten, jak už jeho název napovídá, najdeme zejména v ovoci. Vybírat byste ovšem měli ty druhy ovoce, které mají vysoký obsah vitamínu C.
Může jít proto o grapefruity, pomeranče, citrony, ale třeba i borůvky, rybíz, pomelo nebo limetky. Pokud si troufnete, můžete se po ránu zakousnout i do papriky nebo si dát misku kysaného zelí. Za předpokladu, že pevnou stravu žaludek zatím nezvládá, připravte si smoothie nebo citrusy vymačkejte do sklenice s vodou.
Přečtěte si také: Vymačkaný citron nevyhazujte. Změkčí paty, dochutí koláče a osvěží vzduch
Chilli papričky spalují kalorie i alkohol
Od kocoviny můžou pomoci i chilli papričky. Tady je ovšem opět potřeba silný žaludek a „plechová" pusa. Chilli papričky totiž obsahují sloučeninu zvanou kapsaicin, která podporuje spalování kalorií i alkoholu i dlouho po tom, co jste jídlo zkonzumovali. Zároveň ale může za jejich pálivost. Papričku v syrové nebo sušené podobě přidejte třeba do poctivé česnečky, vývaru nebo hlavního jídla, pokud si na něj už troufnete.
Kyselé jídlo obnovuje střevní mikroflóru
Kyselé okurky, nakládané zelí, kvašáky, utopence, kimči nebo třeba zavináče opravdu dokážou podrážděný žaludek po prohýřené noci spravit. Probiotické potraviny pomáhají obnovit střevní mikroflóru, která hraje velmi zásadní roli při fungování lidského metabolismu.
Pokud tedy máte po ruce sklenici nakládané nebo kvašené zeleniny, trochu si dopřejte. Zanedlouho se budete cítit lépe. Spolehlivým pomocníkem v tomto směru je také miso, tempeh nebo třeba kefír. Zkusit můžete i kombuchu.
Použité zdroje:
- https://www.idnes.cz/jenprozeny/volny-cas/techto-pet-pomocniku-vam-pomuze-odbourat-alkohol.A171231_170004_jpz-volny-cas_jph1/2#space-a
- https://www.ireceptar.cz/zdravi/potraviny-odbourani-alkoholu-30000413.html
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/15278-jak-odbourat-zbytkovy-alkohol