11. 8. 2020
Dripper, clever dripper nebo V60 (podle konkrétního modelu značky Hario), to jsou označení pro plastový, skleněný, porcelánový nebo jiný trychtýřek, často s podšálkem a někdy i konvičkou. Pak už vám stačí jen šálek, z něhož si přejete kávu vychutnávat, a papírový filtr. Jak jistě tušíte, jde tu o klasickou metodu pour-over, tedy překapávání.
Kde se dripper vzal?
Na rozdíl od moka konvičky, která k nám doputovala z Itálie, nebo aeropressu, který se do světa rozšířil ze Spojených států, pochází dripper z Německa. A hle – za jeho objevením stála žena! Jmenovala se Melitta Bentz. Tahle Němka zjistila, že v kávě rozhodně nemusí plavat lógr, který pití nápoje spíš ztrpčuje. Přitom stačí použít papírový filtr, na němž lógr zůstane a do šálku steče výsledná káva.
Původní varianta, kterou Melitta Bentz vynalezla, byla kovová a měla pět dírek. Vypadala jako cedník. Dneska už se používá spousta materiálů, a co si budeme povídat, i design je někde úplně jinde. Společnost Melitta, kterou paní Bentz založila, vyrábí drippery i papírové filtry různých velikostí dodneška.
Jak si famózní kávu v dripperu připravit?
Jak už jsme avizovali, je to tak snadné, až je to úžasné.
- Do dripperu vložte papírový filtr.
- Ten propláchněte horkou vodou.
- Nasypte na filtr mletou kávu.
- Spařte ji horkou vodou (nesmí být vroucí) a počkejte zhruba 45 sekund.
- Pak pomalu lijte zbylou vodu na kávu na filtr, a to od středu k okrajům krouživým pohybem.
- Nechte tekutinu překapávat. Celý proces trvá asi 2,5 minuty.
Co byste ještě měli vědět, než se do toho pustíte
Na dripper se hodí středně mletá nebo nahrubo mletá káva. Nejlepší bude, když si ji namelete čerstvě. Jestli si chcete dopřát kávu třeba i na cestách, investujte do grindripperu, který kombinuje klasický dripper s mlýnkem.
Jak si dripper vybrat? Existují dvě základní velikosti, takže si můžete vybrat podle toho, kolik kávy najednou v něm chcete připravit. V menším to budou maximálně dva šálky, ve větším až čtyři.