29. 4. 2023
Pokud nemáte vlastní zahrádku, nemusí vás to v touze mít bylinky po ruce vždy, když je budete potřebovat, zastavit. Spousta lidí si je dnes pěstuje na balkóně a náramně jim to vyhovuje. Nechcete-li je pěstovat přímo doma, je balkón naprosto ideální místo. Navíc vám ho bylinky příjemně vizuálně oživí a taky provoní!
Proč pěstovat bylinky? Vyberte si svůj důvod
Důvodů, proč se lidé rozhodnou pěstovat si vlastní bylinky na zahradě, na balkóně nebo doma na okně, je dost. Mít čerstvé nebo sušené bylinky v kuchyni se vždycky hodí, protože nikdy neznáte skutečný původ těch, které na vás čekají v regále v obchodě.
Z bylinkových směsí také vznikají dobré a léčivé čaje, případně mastičky a tinktury. Nakonec může být pěstování bylinek prostě jen taková vášeň, nový koníček.
Jaké bylinky pěstovat? Záleží jen na vás
Z těch nejoblíbenějších bylinek, které se těší neustálé popularitě, můžeme jmenovat třeba meduňku, bazalku, mátu, majoránku, petrželku nebo šalvěj. Je jich ale samozřejmě nepřeberné množství a vy si můžete sami vybrat podle svých preferencí, které vám mají dělat společnost.
Trápí vás bolesti v krku nebo si s železnou pravidelností vychutnáváte mojito? Pěstujte mátu. Milujete bazalku v pokrmech? Sáhněte po ní.
Jak pěstovat? Bylinky jsou poměrně nenáročné
Bylinky zvládne pěstovat snad každý, nevyžadují totiž žádnou extra péči. Stačí jim běžná zemina promíchaná s pískem nebo speciální substrát přímo na bylinky, dostatek světla a tepla, některé bylinky uvítají hnojivo, jiné se dost dobře obejdou bez něj.
S pěstováním na balkóně začínejte na jaře. Už během února a března si můžete doma předpěstovat drobounké počátky vašich pěstitelských úspěchů. Jakmile je pak přemístíte za teplejšího počasí do truhlíků na balkón, budou mít náskok a vy se z nich bude radovat o to dříve. Semínko vnořte do substrátu asi 2x tak hluboko, jak je samo velké.
Dbejte na pravidelnou zálivku, ale zároveň bylinky nepřelévejte – obojí vede k úhynu. Vlhkost substrátu kontrolujte prsty ne na povrchu, ale v hloubce alespoň 3 cm. K zalévání si můžete sbírat dešťovou vodu, s odstupem času zjistíte, že jste na tom dost ušetřili.
Pozor si dávejte na přímé slunce. Pro bylinky to může být zhouba a vy je budete muset nějak zastínit, aby je slunce dokonale nespálilo. Platí to třeba pro rozmarýn, levanduli nebo bazalku – ty sluneční svit vítají, ale odstíněný. Pořád je to celé jednodušší než pěstovat na balkóně orientovaném na sever, kde je slunečního světla permanentně méně.
Najděte si užitečného koníčka. Pěstujte bylinky!
Vyberte si bylinky, které vám udělají radost, které budete využívat v kuchyni i při léčení drobných zdravotních komplikací. Jejich přítomnost vám bude dokonce i vonět. Jen si zkuste posedět na balkóně s bylinkami – už se jich nebudete chtít vzdát!
Zdroje:
- https://www.alza.cz/hobby/bylinky-na-balkon-i-zahradu-pestovani-vyuziti-ucinky
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/bylinky-na-balkon-jake-jsou-vhodne-a-jak-je-pestovat
- https://www.prozeny.cz/clanek/pestovani-bylinek-na-balkone-63811
- https://www.strefa.cz/pestovani-bylinek-pro-zacatecniky-v-byte-i-na-balkone-p97384/