5. 1. 2020
Zásadní otázkou bývá samozřejmě výběr bytu i to, zda bude dotyčný bydlet sám, s partnerem/partnerkou nebo třeba s partou kamarádů. Výše nájmu je přitom pro mladé lidi zásadní a určující, protože nemají peněz nazbyt a do zadlužování kvůli bydlení se spousta z nich příliš nehrne. Do čeho se tedy vyplatí investovat a na čem se dá ušetřit, aniž by se to na celkovém dojmu z bytu podepsalo?
Jak na výběr samotného bytu? Hlavně stát nohama na zemi
Jestli vás děsí pojem „garsonka“ a máte pocit, že v takovém malém prostoru nemůže být k hnutí, zadržte. Garsonky jsou nejlevnější variantou a při vhodném uspořádání nábytku, doplňků a spotřebičů poskytnou pěkné místo k žití. Máte-li možnost zaplatit za byt měsíčně víc, můžete se porozhlédnout i po větším, třeba po 1+1 nebo 2+kk. Takové byty nabízejí alespoň oddělení ložnice od obývacího pokoje s kuchyní.
Pronajmout si garsonku je jedním z nejlevnějších způsobů, jak bydle "ve svém". Za nízkou cenu však "platíte" nižším pohodlím.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud se ale chystáte bydlet sami, není potřeba utrácet za nájem moc a mít pak byt poloprázdný. Byla by škoda celou svou výplatu každý měsíc odevzdat majiteli bytu. Radost z takového bydlení by vás brzy přešla.
Zároveň myslete na to, že nevybavené byty by měly být obecně levnější než ty vybavené. Vyplatí se to hned dvakrát. Počáteční investici se sice nevyhnete, ale to, co si pořídíte, už bude vaše a při případném stěhování si věci můžete vzít s sebou nebo je zase poslat dál.
Nezbytná investice do spotřebičů
Pokud si nepronajmete vybavený byt, pak vás čeká nevyhnutelný výdaj spojený s domácími spotřebiči. I ten nejskromnější člověk totiž v bytě potřebuje mít minimálně pračku a ledničku. A pak už to závisí na vás – mikrovlnku, varnou konvici, televizi, toustovač, hifi věž… Trouby se sporáky bývají součástí i nevybavených bytů, takže alespoň o to se starat nemusíte.
Náš tip: Pokud se chystáte žít s přáteli, partnerem či partnerkou, budou se vám čas od času jistě hodit kvalitní sluchátka.
Kde ušetřit? Třeba na nábytku
Do malého bytu, zvláště pak do garsonky, musíte nábytek vybírat hodně obezřetně. Nehodí se sem totiž vysoké a mohutné kusy. Chce to nízkou televizní stěnu, drobnější konferenční stolek, jídelní stolek pro jednoho nebo dva, ideálně sklopný, malou pohovku, postel, skříň.
Pořídit si první bydlení s partnerem je poměrně zásadní krok. Starosti nicméně kompenzuje možnost být spolu a společně si zařizovat "hnízdečko lásky".Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zatímco právě skříň nejspíš sami nevyrobíte, aby vám skutečně dobře sloužila, to ostatní v klidu zvládnete a ještě bude vaše první domácnost trendy. Ani nemusíte být zruční řemeslníci. V posledních letech frčí nábytek z palet, tak neváhejte, pár si jich sežeňte, přetvořte je k obrazu svému a bude to! Pak už stačí jen obstarat polstrování a matrace.
Jídelní stolek můžete vyrobit z OSB desky, kterou si necháte jednoduše oříznout do požadované velikosti. Potom už stačí jen ji přichytit na zeď a dodat jí ohybný mechanismus, aby se stolek dal sklápět, nebo přidělat čtyři nohy. Nezapomeňte desce dát nátěr – takový, jaký sami budete chtít.
První vlastní bydlení je prostorem pro experimenty a originalitu. Ta mnohdy nahrazuje chybějící finance. Zdroj: www.bigstockphoto.com
První bydlení vás nemusí zruinovat
Jestli máte pocit, že přestěhovat se do prvního vlastního bytu musí nutně znamenat ohromné výdaje, buďte v klidu. Stačí jen vědět, do čeho peníze skutečně dát a na čem můžete ušetřit, aniž by to bylo na úkor vašeho nového bydlení.