18. 8. 2023
Česnáček lékařský, jinak také psí česnek či česneková bylina je plevelná rostlina, která roste ve velkých trsech na okrajích cest, listnatých lesů, v parcích i na rumištích a zahradách.
Při vhodných podmínkách může dorůst až 1 metr a kvete bílými kvítky od dubna do června. Listy se podobají kopřivám, po rozemnutí mezi prsty jsou cítit česnekem a hodí se všude tam, kam byste při přípravě jídla dali klasický česnek.
Přírodní prostředek na mnoho neduhů
Listy česnáčku jsou ideálním přírodním prostředkem k očistě celého těla. Čistí krev, dezinfikují střeva i močové a dýchací cesty, podporují činnost žlučníku, jater i slinivky a navíc fungují i jako skvělá prevence rakoviny. Při vnějším užívání zase pomohou vyléčit ekzém i špatně se hojící rány a zmírní následky hmyzího poštípání.
Tip: Trápí vás zápach z úst nebo bojujete se zánětem dásní? Zkuste rozžvýkat několik listů česnáčku lékařského a rázem máte po problému.
Skvělý k přípravě pesta i zálivky
Listy, které můžete sbírat po celý rok, svou chutí připomínají česnek v kombinaci s hořčicí a nejlepší, respektive nejlahodnější a nejúčinnější, jsou mladé a čerstvé. Například najemno nasekané na chlebu s máslem nebo jako ozdoba hotového pokrmu.
Přidat je však také můžete do nejrůznějších pomazánek, do domácího bylinkového másla nebo si z nich můžete připravit zálivku na salát či jedinečné pesto, které se skvěle hodí k těstovinám, k ochucení pomazánek i k čerstvému pečivu. A jak na něj?
Čerstvé lístky česnáčku, popř. i květenství vložte do mixéru spolu s olejem, mandlemi a trochou soli. Mixujte, dokud není vše dobře promíchané. Hotové pesto přendejte do čisté sklenice a skladujte ho v lednici.
Sušení a jakákoliv tepelná úprava česnáčku rozhodně neprospívají
Pokud si chcete udělat zásoby, můžete listy česnáčku zamrazit nebo si z nich můžete připravit léčivou tinkturu, která vám pomůže zejména při bolestech v krku a při zánětech dolních cest dýchacích.
Listy česnáčku jemně nasekejte, umístěte je do čisté sklenice a zalijte je vodkou, slivovicí nebo jiným čirým destilátem tak, aby byly zcela ponořené. Pokud budou vyčnívat nad alkohol, mohou zplesnivět! Sklenici uzavřete a umístěte ji na tmavé místo.
Čas od času se sklenicí zatřepejte a zkontrolujte, jestli je ve sklenici dostatek alkoholu, popřípadě jej stejným alkoholem dolijte. Zhruba za 10 dní tinkturu opatrně slijte do čisté sklenice.
Zdroje:
- https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28923-nestihli-jste-cesnek-medvedi-nevadi-cesnacek-ho-nahradi
- https://www.kytkykjidlu.cz/herbar-jedlych-rostlin/cesnacek-lekarsky-alliaria-petiolata/
- https://www.jimejinak.cz/https-www-jimejinak-cz-kategorie-recepty-zelenina-a-salaty-kliceni/
- https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/975-cesnacek-lekarsky-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi