27. 1. 2024
Už staří Řekové a Slované věděli, že by byla škoda nechat řepík jen tak ležet ladem. Lidově se mu říká „král všech bylin“ a to už prostě něco znamená. Vytrvalá bylinka u nás roste po celé léto, dosahuje úctyhodné výšky kolem jednoho metru a je nápadná svými žlutými květy uspořádanými do hroznů.
Bylinkový seriál: Pěstujte rozmarýn, perlu Středomoří. Jen pozor na zhořknutí!
Zpracovává se z ní nať, v níž najdeme vitamín C, křemík a železo i méně známé hořčiny, flavonoidy, třísloviny, silice a další látky.
Řepík a jeho účinky: Pomůže se žaludkem, s pokožkou i dýchacími cestami
Skoro zázračná kombinace látek, kterou v téhle bylince najdeme, toho mnoho dokáže. Například:
- Příznivě působí na močové cesty a ledviny.
- Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
- Pomáhá udržovat zdraví dýchacích cest a ulevuje od zahlenění.
- Podporuje nápravu žaludku po dietní chybě nebo při nemoci.
- Normalizuje stav pokožky a přispívá k jejímu hojení.
- Ulevuje od revmatických bolestí kloubů.
- Pomáhá namáhaným hlasivkám, při chrapotu i při bolesti nebo škrábání v krku.
- Podporuje činnost žlučníku a přispívá k detoxikaci jater.
Agrimonia eupateria se dá užívat jako řepíkový čaj vnitřně, pomáhá i ve formě kloktadla a k péči o pokožku slouží jako oplach nebo mast. Najdeme ho taky jako součást Bachových esencí – umí navodit klid a znovuobnovit duševní rovnováhu.
Vždycky můžete začít tím, že si řepík koupíte v lékárně (nebo si ho sami vypěstujete). Pak už jen užíváte podle toho, od něj očekáváte. A pozor – nemusíte se bát mokvání. Řepík totiž dezinfikuje a vysušuje.
Dokáže divy s pokožkou, kterou trápí akné nebo ekzém a taky podpoří hojení ran – i těch pooperačních. Obklad z řepíku se doporučuje například po operaci očních víček.
Speciálně ženy se s ním můžou setkat v poporodní péči, kdy napomáhá dezinfekci a zklidnění poraněné hráze. Koupele v řepíkovém nálevu zase prospívají při boji s vracejícími se vaginálními infekcemi.
Vypěstujte si řepík doma a mějte ho stále po ruce
Kouzlu řepíku lékařského snadno propadnete. Pak si pro něj nemusíte co chvíli chodit do lékárny. Prostě si ho vypěstujte doma a mějte ho čerstvý (nebo pak i sušený).
Co potřebujete o pěstování, sklizni a sušení řepíku vědět:
- Bylinka potřebuje teplé místo, snese i polostín.
- Zvládne růst i v chudší půdě. Ideální je ale půda lehká, hlinitopísčitá nebo částečně kamenitá.
- Vsadit můžete na výsev přímý nebo z předpěstovaných sazenic. Každopádně by k němu mělo dojít od poloviny října do prvních mrazů nebo na jaře. Semínko stačí dát na povrch půdy a přimáčknout.
- V závislosti na podmínkách dojde k vyklíčení během 15–60 dnů.
- Sbírá se kvetoucí nať, ideálně 2x ročně v červnu a pak v září nebo první polovině října.
- Řepík musíte sušit rychle ve stínu a v průvanu. Na slunci by nať zešedla, což nechcete. V sušičce by teplota neměla přesáhnout 35 °C a pozor, nedosušená nať co nevidět zplesniví.
Řepíkový čaj, obklad, koupel, tinktura nebo mast? Všechno zvládnete doma!
Když budete mít svůj poctivě vypěstovaný řepík, můžete s ním nakládat více způsoby. Nálevy a koupele jsou jasné. Připravit si z něj ale můžete i tinkturu. Stačí jeden díl bylinky smíchat s 5 díly vodky nebo ginu, nechat ji 3 týdny vylouhovat a pak scedit do čisté nádoby.
A zvládnete klidně i řepíkovou mast. Stačí k tomu mít 250 g domácího škvařeného sádla (nebo lékařské vazelíny), které zahřejete, a jakmile začne pobublávat, nasypete do něj 2 hrsti květů a listů (najemno nasekaných). Směs pořádně promíchejte, nechte krátce zpěnit a hned odstavte.
Nechte ji 1–2 dny odležet, pak ji znovu zahřejte, sceďte přes sítko a po vychladnutí ji uchovávejte ve sklenici v ledničce. Pak ji příležitostně nanášejte na oděrky, hemoroidy, křečové žíly, bércové vředy nebo opruzeniny nebo jakékoli kožní záněty.
Použité zdroje:
- https://www.lekarna.cz/clanek/repik/
- https://www.salveo.cz/blog/2023/06/98-bic-bozi-jmenem-repik-lekarsky-
- https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-bylina-se-silnymi-protizanetlivymi-ucinky-40052999
- https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/2094-jak-pestovat-repik-zemina-svetlo-umisteni-hnojeni-prezimovani