26. 6. 2024
Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) není na světě žádným nováčkem. Tahle starobylá léčivka má svůj původ v dávných dobách v oblasti jihovýchodní Evropy, Kavkazu a Malé Asie, dost si jí vážili už staří Řekové a Římané. Našli bychom ji v nejednom herbáři a knize věnované tradiční medicíně.
Dneska už roste takřka všude po světě, a mnohdy je dokonce označována za invazivní rostlinu.
Proč mít řimbabu na paměti a kdy ji použít?
Řimbaba se může stát vaším esem v rukávu, když vás začnou trápit různé neduhy. Může jít třeba o bolesti hlavy a migrény, horečku, neklid a psychické napětí, trávicí potíže nebo nepříjemné stavy spojené s menopauzou i menstruací.
Zároveň dokáže podpořit periferní krevní oběh a vyladit rozklad glukózy v krvi.
Za všemi těmihle účinky stojí hlavně třísloviny, laktony a vonné silice. Z nejvýznamnějších jmenujme parthenolid, který dokáže zabraňovat propuknutí migrény v plné síle.
Ani s řimbabou by se to ale nemělo přehánět. Ačkoli je bezpečná, nejdřív ji určitě zkuste po troškách, kdyby se náhodou objevila alergická reakce – obvykle to bývají vředy v ústech, vyrážka nebo trávicí potíže. Obloukem by se měly řimbabě vyhnout těhotné a kojící ženy i malé děti.
Měsíček lékařský: Oranžový balzám na potíže s pokožkou. Sbírejte ho, jen když svítí slunce
Jak užívat řimbabu?
Z řimbaby využijete listy a květy. Nejjednodušším způsobem, jak účinky řimbaby zakusit, je udělat si z ní čaj. Stačí 200 ml vroucí vody přelít lžičku sušených listů (můžou být i čerstvé, v tom případě trošku přidejte) a nechat je 10 minut louhovat. Po scezení s chutí do toho, a to 1–2x denně.
Dalším způsobem, jak z řimbaby dostat maximum, je tinktura. I tu si jednoduše vyrobíte doma. Vezměte čerstvou nať řimbaby, 40% alkohol a obojí dejte do zavařovací sklenice. Tu pak dejte na temné místo, každý den s ní zatřepejte a za 14 dní směs sceďte. Tinkturu pak skladujte v tmavých lahvičkách.
Tinktura krásně zklidňuje po hmyzím kousnutí a taky působí jako repelent!
Lístky řimbaby můžete jíst i „jen tak“. Když vás například začne bolet hlava, 2–3 lístky požvýkejte (nebo je dejte na chleba, pokud by vám vadila chuť). Pokud nepůjde o nic závažného, řimbaba by měla pomoct.
Klitoria: Seznamte se s rostlinou, která připomíná ženské přirození. A uvařte si z ní modrý čaj
Vypěstujte si řimbabu i sami doma
Když si jednou řimbabu oblíbíte, můžete si ji sami pěstovat do aleluja. Snadno si seženete semena, která pak stačí na jaře vysadit na substrát, a to v teple domova nebo ve skleníku. Na vyklíčení pak počkáte 1–4 týdny (ideální teplota pro to je 16–21 °C).
Radost vám bude dělat, když jí dopřejete propustnou, středně těžkou půdu, pěkně bohatou na živiny. Zároveň bude vděčná za slunné místo nebo polostín. Pak už jen dbejte na dostatečnou závlahu a čas od času ji přihnojte.
Tahle trvalka dorůstá až do výšky 60 centimetrů. Zaujme vás peřenoklanými listy a drobnými bílými květy se žlutým středem. Možná vám trošku připomene heřmánek, a to i vůní.
Řimbabu poznáte nejen podle vzhledu, ale i podle silného aroma, které je pro ni naprosto typické.
Použité zdroje:
- https://botanic.cz/rimbaba-obecna-drt
- https://www.semena.cz/rimbaba-obecna-chrysanthemum-parthenium-semena-rimbaby-15-ks
- https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98imbaba_obecn%C3%A1
- https://www.prodejnabylin.cz/kopretina-rimbaba-nat/
- https://mudr-alena-hamplova.cz/tinktura-z-rimbaby-vyborne-analgetikum/