Jste zde

Řimbaba: Nenápadná léčivka, která pomůže zatočit s migrénou. Stačí požvýkat lístky

řimbaba Zdroj: Shutterstock
Dáte na sílu bylinek, ale řimbabu ve svém repertoáru ještě nemáte? To je škoda! Oceníte ji při mnoha potížích od bolestí hlavy přes špatné trávení až po zklidnění pocuchaných nervů. A co víc?

26. 6. 2024

Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) není na světě žádným nováčkem. Tahle starobylá léčivka má svůj původ v dávných dobách v oblasti jihovýchodní Evropy, Kavkazu a Malé Asie, dost si jí vážili už staří Řekové a Římané. Našli bychom ji v nejednom herbáři a knize věnované tradiční medicíně. 

Dneska už roste takřka všude po světě, a mnohdy je dokonce označována za invazivní rostlinu

shutterstock_2386690515.jpg

řimbaba se včelkou
Zdroj: 
Shutterstock
Řimbaba je poměrně často rostoucí, ale z pohledu užívání podceňovaná léčivka.

Proč mít řimbabu na paměti a kdy ji použít?

Řimbaba se může stát vaším esem v rukávu, když vás začnou trápit různé neduhy. Může jít třeba o bolesti hlavy a migrény, horečku, neklid a psychické napětí, trávicí potíže nebo nepříjemné stavy spojené s menopauzou i menstruací.

Zároveň dokáže podpořit periferní krevní oběh a vyladit rozklad glukózy v krvi.

Za všemi těmihle účinky stojí hlavně třísloviny, laktony a vonné silice. Z nejvýznamnějších jmenujme parthenolid, který dokáže zabraňovat propuknutí migrény v plné síle.

Ani s řimbabou by se to ale nemělo přehánět. Ačkoli je bezpečná, nejdřív ji určitě zkuste po troškách, kdyby se náhodou objevila alergická reakce – obvykle to bývají vředy v ústech, vyrážka nebo trávicí potíže. Obloukem by se měly řimbabě vyhnout těhotné a kojící ženy i malé děti.

Měsíček lékařský: Oranžový balzám na potíže s pokožkou. Sbírejte ho, jen když svítí slunce

shutterstock_2183325435.jpg

odkvétající řimbaba
Zdroj: 
Shutterstock
Tyhle žluté terčíky možná znáte. Teď už víte, že jde o řimbabu.

Jak užívat řimbabu? 

Z řimbaby využijete listy a květy. Nejjednodušším způsobem, jak účinky řimbaby zakusit, je udělat si z ní čaj. Stačí 200 ml vroucí vody přelít lžičku sušených listů (můžou být i čerstvé, v tom případě trošku přidejte) a nechat je 10 minut louhovat. Po scezení s chutí do toho, a to 1–2x denně.

Dalším způsobem, jak z řimbaby dostat maximum, je tinktura. I tu si jednoduše vyrobíte doma. Vezměte čerstvou nať řimbaby, 40% alkohol a obojí dejte do zavařovací sklenice. Tu pak dejte na temné místo, každý den s ní zatřepejte a za 14 dní směs sceďte. Tinkturu pak skladujte v tmavých lahvičkách.

Tinktura krásně zklidňuje po hmyzím kousnutí a taky působí jako repelent!

Lístky řimbaby můžete jíst i „jen tak“. Když vás například začne bolet hlava, 2–3 lístky požvýkejte (nebo je dejte na chleba, pokud by vám vadila chuť). Pokud nepůjde o nic závažného, řimbaba by měla pomoct.

Klitoria: Seznamte se s rostlinou, která připomíná ženské přirození. A uvařte si z ní modrý čaj

Vypěstujte si řimbabu i sami doma

Když si jednou řimbabu oblíbíte, můžete si ji sami pěstovat do aleluja. Snadno si seženete semena, která pak stačí na jaře vysadit na substrát, a to v teple domova nebo ve skleníku. Na vyklíčení pak počkáte 1–4 týdny (ideální teplota pro to je 16–21 °C). 

Radost vám bude dělat, když jí dopřejete propustnou, středně těžkou půdu, pěkně bohatou na živiny. Zároveň bude vděčná za slunné místo nebo polostín. Pak už jen dbejte na dostatečnou závlahu a čas od času ji přihnojte.

Tahle trvalka dorůstá až do výšky 60 centimetrů. Zaujme vás peřenoklanými listy a drobnými bílými květy se žlutým středem. Možná vám trošku připomene heřmánek, a to i vůní. 

Řimbabu poznáte nejen podle vzhledu, ale i podle silného aroma, které je pro ni naprosto typické. 

Použité zdroje:

  • https://botanic.cz/rimbaba-obecna-drt
  • https://www.semena.cz/rimbaba-obecna-chrysanthemum-parthenium-semena-rimbaby-15-ks
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98imbaba_obecn%C3%A1 
  • https://www.prodejnabylin.cz/kopretina-rimbaba-nat/
  • https://mudr-alena-hamplova.cz/tinktura-z-rimbaby-vyborne-analgetikum/