Je to pořád dokola: uvařit, umýt nádobí, vyprat… Také vás to nebaví? Nevěšte hlavu. Nebude to dlouho trvat a to vše obstará domácí robotický sluha. Má spoustu výhod – nejí, neodmlouvá, nepožaduje plat, přijde vždy, když ho potřebujete.
18. 12. 2012
Vědci ve vývoji těchto pomocníků činí velké pokroky. Občas se při tom sice ušpiní, ale s velkým prádlem jim roboti už mohou pomoci. Přesvědčte se sami, jak se kromě toho výtvor techniků Tokijské univerzity umí ohánět koštětem nebo nosit pití.
Na špičce v tomto oboru stojí Japonci. Nejslavnějším domácím asistentem je ASIMO vyvíjený automobilovým gigantem Honda. Přibližně jednou za rok představí firma pokroky, které jejich elektronické dítko učinilo. V současné době umí třeba odšroubovat víčko láhve, nalít tekutinu do hrnku, zavřít láhev, dát hrnek na tác a přinést vám nápoj až do postele. Klidně při tom překoná i schody. Navíc je ASIMO abstinent, takže se nemusíte bát, že by vám z oblíbeného drinku upíjel.
Karel Gott si sladí kávu o trochu víc, vám ovšem robot dá tolik cukru, kolik mu ukážete. Jak taková výuka probíhá se můžete podívat na videu Univerzity v Severní Karolíně v Chapel Hill.
Že vás myšlenka domácího neživého asistenta nadchla a nechcete čekat, až se roboti dostanou na trh pro běžné uživatele? Sestrojte si vlastního. Nebude sice lámat běžecké rekordy a rozhodně nevypere. Ani schody nepřekoná, ale po rovném podkladu vám přinese lehké předměty přesně tam, kam ho navedete.
Pokud byste se chtěli nechat na pár týdnů obskakovat robotem, musíte sáhnout pěkně hluboko do kapsy. Dnes by vás to vyšlo na 150 tisíc dolarů. Tolik činí poplatek za měsíční zápůjčku ASIMa. Ale nezoufejte, pokrok jde kupředu a ceny dolů, jednou si ho možná budeme moci koupit v supermarketu.
Přidejte se k nám na Facebooku a budete jako první vědět o soutěžích, zajímavostech a tipech ze světa bydlení!