Jste zde

Samaritánka: Zapomenutá bylinka voní po jablkách a pomůže s kuřáckým kašlem

jablečník v detailu Zdroj: Shutterstock
Připomeňte si spolu s námi téměř zapomenutou bylinku našich babiček. Jablečník obecný má rozhodně co nabídnout!

31. 7. 2024

Jablečník obecný, jinak také bílá buřina či samaritánka, je vytrvalá bylinka, která vymizela nejen z našich zahrádek, ale i z našeho povědomí. Dorůstá výšky až 50 cm, voní po jablkách a pyšnit se může celou řadou pozitivních účinků na lidské zdraví. 

shutterstock_2069411435.jpg

jablečník bylinka
Zdroj: 
Shutterstock
Jablečník obecný patří mezi kriticky ohrožené bylinky. V minulosti však nechyběl na žádném záhonku.

Nenechte ho vykvést

Pro léčivé účely se sbírá od července do září pouze nať. Pokud jablečník vykvete, ztratí na své kvalitě a na množství účinných látek!

Jablečník má velmi univerzální použití. Pomůže vám s celou řadou neduhů a připravit z něj můžete sirup, tinkturu i odvar. Pomáhá při nemocech jater a žlučníku, zlepšuje činnost srdce i trávení, pomáhá při průjmu, povzbuzuje chuť k jídlu, uvolňuje hleny a zmírňuje kuřácký kašel. Ženám uleví při bolestivé menstruaci a srovná cyklus. 

Zevně pomáhá zahojit hnisající rány, ekzém i lupénku. 

Na záhoně působí velmi dekorativně

Pěstování jablečníku není náročné. Nepotřebuje žádné speciální pěstební podmínky a pěstovat ho můžete na balkoně v truhlíku i v záhoně na své zahradě. Bylinka vytváří krásné keříky, od července do září kvete bílými hluchavkovitými květy a má lehce ochlupené listy, které po rozemnutí mezi prsty voní po jablkách. 

shutterstock_646957525.jpg

jablečník listy
Zdroj: 
Shutterstock
Jablečník má silně aromatické listy, které po rozemnutí mezi prsty voní po jablkách. 

Trvalka nejlépe poroste na slunném a chráněném stanovišti v dobře propustném a sušším substrátu. Snese však i polostín. 

Má velmi hořkou chuť

Léčivé preparáty s jablečníkem lze sehnat ve specializovaných obchodech. Velmi snadno si je však můžete připravit i doma. Při přípravě nálevu jej však doporučujeme kombinovat s jinými bylinkami, neboť samotný má velmi hořkou chuť. 

shutterstock_2321858681.jpg

jablečník v přírodě
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud budete mít štěstí, můžete na něj narazit i ve volné přírodě. Nejčastěji roste v teplejších oblastech na rumištích a u silnic.

Domácí sirup z jablečníku je perfektním řešením, neboť se nemusíte bát hořké chuti a tělo obohatíte o spoustu cenných látek. Výroba sirupu je navíc velmi jednoduchá, rychlá a k jeho přípravě budete potřebovat pouze 100 gramů suché jablečníkové nati a půl kila cukru

A jak na to? Nať nechte macerovat ve ¾ litru studené vody. Po 24 hodinách macerát přeceďte přes jemné sítko, přidejte cukru a tekutinu vařte, dokud nezhoustne. Hotový sirup přelijte do čistých sklenice. 

Sirup užívejte při kašli a nachlazení po lžičkách třikrát denně. 

Zdroje: