22. 5. 2022
Voda je pro pokojové i venkovní rostliny životně důležitá. Její potřeba je však velice individuální a někdy může být poměrně velmi obtížné vysledovat, kolik vody rostlina zrovna potřebuje.
To ovšem neplatí v případě, že si pořídíte samozavlažovací truhlíky nebo květináče, díky kterým si rostlina může sama vzít přesně tolik vody, kolik potřebuje. Truhlík však musí být správně sestavený a mít dostatečné množství vody v zásobníku.
Nádoby propojené knoty nebo vzlínacími dutinami
Samozavlažovací truhlík či květináč se vždy skládá ze dvou nádob, které do sebe vzájemně nasedají. Přičemž spodní nádoba funguje jako zásobník vody a horní jako květináč, tzn. že se v ní nachází substrát s rostlinami. Podle systému, kterým se rozvádí voda, má však horní nádoba speciálně upravené dno nebo obsahuje speciální knoty, které dostanou vodu ze spodní nádoby do nádoby horní.
Kvalitní samozavlažovací truhlíky mají nadto mezi nádobami také mezeru, která zajišťuje přísun vzduchu k substrátu, a měrku, která má za úkol informovat o aktuálním množstvím vody. U venkovních truhlíků je navíc důležitý i odtokový otvor, kterým odtéká přebytečná voda například po vydatném dešti.
K sázení použijte spíše hrubší substrát
Samozavlažovací truhlíky a květináče můžete sehnat v nejrůznějších barvách, tvarech a v mnoha nápaditých designech. Při výběru je však dobré dbát i na správnou velikost.
Truhlík by měl být nejen dostatečně velký, aby rostlina měla dostatek prostoru pro růst kořenového systému, ale také by měl mít dostačující zásobník vody.
Nezapomínejte doplňovat vodu!
Dolévání vody do zásobníku je stejně individuální jako běžné zalévání. Nikdy nejde určit přesná frekvence a je zcela závislé na aktuálním počasí i na typu a velikosti rostliny. Obecně lze však říci, že rostliny v samozavlažovacích truhlících budete zalévat 3x méně častěji než v běžných květináčích.
Tip: Pokud chcete rostlinám dopřát nejen dostatek vláhy, ale i živin, přidejte do zásobníku na vodu i trochu hnojiva. Vždy však v nižší koncentraci.
Pojďte si spolu s námi vyrobit samozavlažovací truhlík či květináč
I přesto, že cena samozavlažovacích truhlíků a květináčů je relativně nízká a jejich nabídka poměrně pestrá, můžete si spolu s námi vyzkoušet výrobu vlastního. K jeho výrobě budete potřebovat pouze speciální knoty, které seženete v hobby marketech, vrtačku, dvě velikostně odlišné nádoby, popř. PET láhve a samozřejmě substrát a rostliny.
A jak na to? Do menší nádoby vyvrtejte několik otvorů a prostrčte jimi knoty. Následně dno nádoby naplňte keramzitem. Dbejte však na to, aby knoty sahaly až nad něj a byly tak v kontaktu se substrátem. Na keramzit umístěte kus textilie, která poslouží jako filtrační vrstva. Na závěr truhlík klasický způsobem osaďte.
Osázený truhlík vložte do větší nádoby, ve které je dostatečné množství vody. Vždy však pamatujte na to, že vody se smí dotýkat pouze knoty, které visí zespod menší nádoby. Nikoliv celé její dno!
Zdroje:
- https://www.plastia.eu/clanky-a-aktuality/jak-poznam-kvalitni-samozavlazovaci-truhlik-nebo-kvetinac-73
- https://www.living.cz/samozavlazovaci-kvetinace-pomohou-udrzet-vasi-kvetenu-kondici/
- https://www.ctidoma.cz/hobby/2018-10-06-samozavlazovaci-kvetinace-jako-vyhra-neplati-vzdycky-maji-i-sve-mouchy-32554
- https://zena-in.cz/clanek/vite-vse-o-samozavlazovacich-truhlicich