Jste zde

Skladování bramborového salátu a dalších vánočních dobrot: Pozor na cibuli a mrazničku

bramborový salát na vánoce Zdroj: www.bigstockphoto.com
Už zanedlouho si pod stromečkem rozbalíme první dárky. Hned po tom, co si pochutnáme na štědrovečerní večeři. Navařili jste víc, než jste dokázali zkonzumovat? Poradíme, jak zbytky skladovat a znovu si na nich pochutnat bez zdravotního rizika.

20. 12. 2020

Bramborový salát: Problémem není majonéza, ale cibule

Pokud se u vás doma během Vánoc na stole objevuje bramborový salát, určitě nám dáte za pravdu, že ho nikdy není „tak akorát“. Málokdo ale ví, jak bramborový salát správně skladovat. A nad jeho skladováním byste měli přemýšlet už ve chvíli, kdy ho připravujete.

Spousta z nás se totiž mylně domnívá, že největším problémem bramborového salátu je majonéza. To ale není tak úplně pravda. Pokud používáte tu z obchodu, která je opatřena konzervanty zabraňující rychlé zkáze, o své zažívání se bát nemusíte.

Problémem tradičního bramborového salátu je paradoxně cibule, respektive agresivní šťáva, která z ní při krájení a následném skladování vytéká. Pokud si salát bez cibule nedovedete představit, před použitím ji spařte horkou vodou a následně zchlaďte ledovou. Výrazně tak prodloužíte trvanlivost bramborového salátu a zlepšíte taky jeho chuť.

bigstock-christmas-and-new-year-olivier-392746025.jpg

vánoční bramborový salát
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Aby bramborový salát dlouho vydržel ve špičkové formě, věnujte při jeho přípravě zvláštní péči cibuli.

Salát vždy připravujte v čistém prostředí a vyvarujte se jednoho hojně rozšířeného nešvaru, kterým je jeho ochutnávání lžící a následné ponoření olíznutého příboru zpátky do mísy. Raději si naberte trochu do menší misky nebo na malý talířek.

Salát můžete skladovat v ledničce v čisté krabičce nebo misce a ideálně tak, aby se k hotovému pokrmu dostalo minimum vzduchu. Salát nikdy nemrazte! V mrazáku totiž zřídne, zvodnatí a stane se z něj rozblemcaný amaroun blíže nespecifikovatelné barvy, vůně i chuti.

Pro kapra a cukroví platí mnohem volnější pravidla

Přinesli jste si z obchodu nebo výlovu rybníka pořádně macatého šupináče, u kterého už teď víte, že ho nedokážete najednou zpracovat? Namísto toho, abyste ho celého rozporcovali a obalili ve strouhance, si z něj oddělte jen několik porcí. Zbytek zamrazte.

Tučnější ryby (například velký kapr s váhou nad 5 kg, tolstolobik, úhoř, sumec) vám v mrazáku vydrží klidně 1 až 2 měsíce. Méně tučné ryby (třeba štika, okoun, candát) pak dokonce 4 až 8 měsíců.

bigstock-close-up-of-roasted-carp-fille-105891209_1.jpg

smažený kapr
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kapr vám v mrazáku vydrží jeden až dva měsíce. Po delší době už nebude mít dobrou chuť.

Velmi podobná situace je i s vánočním cukrovím, které můžete opět uložit „k ledu“ na několik dlouhých měsíců. Jen se vyvarujte mrazení cukroví s tukovou polevou nebo náplní (máslové pečivo, šlehačka, čokoláda a podobně).

Cukroví s vysokým podílem tuku nebo čokolády by totiž mohlo během mrazení zežluknout. Ostatním druhům ale mráz neuškodí. Vždy nicméně dávejte pozor na to, ať se k cukroví nedostane vzduch, případně nenasaje vlhkost a pachy ostatních potravin v mrazáku.