Jste zde

Stačí jim málo a dají vám hodně! Poradíme, jak pěstovat dýně na zahradě i v květináči

zralé dýně Zdroj: Shutterstock
Ať už jste si oblíbili polévku z dýně hokaido, voňavý dýňový kompot, nebo netradiční omáčku, pak určitě budete přemýšlet, jak si dostatek této suroviny zajistit i během následujícího roku.

25. 3. 2023

Pokud patříte mezi hrdé majitele zahrádek nebo alespoň větších teras, či balkonů, zjistěte společně s námi, jak dýně úspěšně pěstovat a vytěžit z nich maximum!

Slunné stanoviště je základ

Dýně potřebují ke svému správnému růstu dostatek slunečních paprsků. K pěstování proto vybírejte slunné stanoviště, kde nebude po většinu dne stín nebo vlhko. Dýně si můžete vypěstovat buď ze semínek, nebo sazeniček.

shutterstock_619187156.jpg

setí dýňových semen
Zdroj: 
Shutterstock
Semínka sázejte v dostatečných rozestupech. Podle toho, jestli budete sít semínka, nebo sázet sazeničky, řešte ideální čas.

Semínka sázíme do pařeniště, skleníku nebo za okno v průběhu dubna. Teplota při klíčení by se měla pohybovat okolo 20 až 25 °C. Pokud by klesla pod doporučenou hranici, mohou začít semínka plesnivět. Ven sazeničky vysazujte, až když pomine riziko mrazů, což je přibližně po 15. květnu.

Náš tip: Pokud máte větší terasu nebo balkon, můžete menší odrůdy dýní pěstovat i zde. Semínka nebo sazeničky vysaďte do většího truhlíku nebo kontejneru. Nezapomeňte ho naplnit výživným substrátem nebo smíchejte dva díly kompostu, dva díly zeminy a přidejte dvě až tři lopatky odleželého hnoje. Dýňová semínka pomáhají (nejen) s náladou a chutnají v salátu i nasladko

Správnou výsadbu nepodceňujte

Semínka dýní obvykle sázíme do řádku. Velikost rozteče mezi řádky závisí na odrůdě. Například sazenice velkoplodých dýní vysazujeme v řadách vzdálených od sebe 150 až 200 cm a v řádku na rozteč 80 až 100 cm. Semínka po dvou nebo třech kusech vysazujte na jedno místo, cca 5 cm od sebe, do mírně vyhloubené misky – tzv. do hnízda

Dýně pěstované v našich podmínkách jsou jednoleté. Sázejte je do kypré, dobře provzdušněné půdy s vysokým obsahem humusu. Při klasickém způsobu pěstování v zemi je dobré půdu zásobit kompostem (alespoň 40 kg/10 m2). Sazenice i dospělé rostliny zavlažujte tzv. „podmokem“ a vlažnou vodou. Vyvarujte se kropení listů, které by mohly začít žloutnout a uhnívat.

shutterstock_80341468.jpg

sklizeň dýní
Zdroj: 
Shutterstock
Když se zadaří, může právě takhle vypadat vaše podzimní sklizeň.

Náš tip: Výživu rostlin můžete zlepšit, pokud na několika místech zasypete dýňové šlahouny kompostem – ty po zakořenění pomáhají živit rostliny.

Jakmile začnou dýně dozrávat…

V létě dýně vykvetou a následně se květy promění v malé zelené kuličky, jež budou postupně nabírat na objemu a zrát. V tomto období i dopřejte rostlinám hlavně zálivku a kontrolujte, zda listy a plody nechytají plíseň.

Ideální čas sklizně poznáte podle toho, že plodům začínají usychat stopky a jdou snadno ulomit.

Použité zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-dyne-23150.html
  • https://radimejak.cz/jak-pestovat-dyne/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/dyne-rozzari-zahradu-pestujte-je-na-kompostu-i-v-truhliku-72502