11. 1. 2024
Poradíme vám jednoduchý trik, díky kterému můžete pěstovat bylinky celoročně!
Většina bylinek od nás mnoho péče nevyžaduje. Obvykle stačí, když je občas zalijeme a necháme stát prosluněném místě. Bohužel právě světla se našim rostlinkám v zimě nedostává a není divu, že rostou jen pomalu nebo vůbec. Nepomůže jim ani, když je postavíme do kuchyně nebo obýváku, kde večer svítíme. Osvětlení z běžných žárovek nemá dostatečnou intenzitu ani správnou barvu, aby rostliny nějak zásadně ovlivnilo. K pěstování rostlin pod umělým osvětlením slouží speciální LED svítidla.
Co jsou LED pěstební světla
LED pěstební svítidla se na první pohled neliší od LED světelných panelů, které používáme ke svícení v našich domácnostech. LED pěstební svítidla se od těch běžných liší barvou (vlnovou délkou) a intenzitou světla, které vyzařují. Aby rostliny mohly pod umělým osvětlením dobře růst, potřebují totiž osvícení co možná nejbližší přirozenému slunečnímu svitu.
Nemusíte se bát, že vás přisvícení bylinkám vyjde nějak draho. Moderní LED svítidla jsou velmi efektivní a i při dnešních vysokých cenách elektřiny vás náklady na jejich provoz vyjdou jen na několik desetikorun měsíčně. Většina domácích pěstitelů si bohatě vystačí s 10-40 W výkonu. LED pěstební světla se zavěšují přímo nad rostliny, aby ty tak mohly pro svůj růst využít veškerou energii vyzařovanou diodami. Přesná výška zavěšení záleží především na výkonu světla, ale také na druhu a stáří rostliny.
Přibližná výška zavěšení se pohybuje mezi 10-40 cm nad vrcholky rostlin. Mladé rostliny, sazenice nebo klíčky jsou choulostivější než plně vyvinuté rostliny. V prvních fázích života rostlin zavěste světlo co nejvýše a vzdálenost od vrcholků postupně snižujte.
Kolik světla denně potřebují bylinky?
Většina druhů bylinek snese poměrně vysoké množství intenzivního světla, proto se jim také daří nejlépe na přímém slunci. Pro zdravý růst však bylinkám postačí přibližně 6-8 hodin přímého svitu denně. Právě takové podmínky se snažíme nasimulovat pomocí umělého osvětlení. Samozřejmě můžete na rostlinky svítit i déle, porostou o to rychleji.
Nejvhodnější je na bylinky svítit během dne a v noci je nechat ve tmě odpočívat. Nebojte se však uzpůsobit rytmus rostlinek podle vašich potřeb, většině bylinek přerušovaný denní cyklus nevadí. Některé kvetoucí druhy, jako je například bazalka, však mohou při nepravidelném osvícení nakvétat. Práci se zapínáním a zhasínáním LED světel vám usnadní digitální časovač, který seženete v každém obchodě s domácími potřebami.
Jak pečovat o bylinky pod umělým osvětlením?
Péče o bylinky pod umělým osvětlením se v mnohém neliší od běžného pěstování za oknem nebo na balkóně. Hlavním rozdílem je, že rostliny rostoucí pod intenzivním světlem spotřebovávají více vody. Proto nezapomeňte bylinky pravidelně kontrolovat a dostatečně zalévat. Zalévejte teprve 1-2 hodiny po rozsvícení světel, rostliny budou již mít otevřená stomata a vodu lépe využijí.
Rychlý růst a větší spotřeba vody znamená, že byliny pěstované pod umělým osvětlením potřebují více živin. Bylinky tvoří nejvíce aromatických látek, pokud jsou živeny vyváženým hnojivem s pomalým uvolňováním. Nejlepší je přidat malou dávku granulovaného nebo sypkého hnojiva do půdy ještě při výsadbě a přihnojovat jen podle potřeby. Nedostatek živin se na rostlinách projeví žloutnutím a skvrnami na listech.
Se škůdci a nemocemi rostlin se při pěstování bylinek doma pod umělým osvětlením setkáme jen zřídka. Řada aromatických druhů bylin navíc působí jako přirozený repelent. Rozšíření mšic, svilušek nebo jiné havěti nejlépe předejte tím, že při výsadbě použijete kvalitní a čistý zeminový substrát pro indoor pěstování rostlin. Nesázejte bylinky do půdy vykopané na zahradě nebo v lese, která se hemží životem. Pokud se na vašich bylinkách přeci jen objeví škodlivý hmyz, používejte pouze přírodní pesticidy na bázi rostlinných olejů. Před konzumací byliny pečlivě omyjte a vždy dodržujte ochrannou lhůtu přípravku.
Zaujala vás představa domácí zahrádky a chcete se dozvědět více o pěstování rostlin pod umělým osvětlením a urban growingu? Neváhejte a poohlédněte se v některém z obchodů z potřebami pro hydroponii a indoor pěstování.