10. 4. 2020
Rajčata
Pro pěstování zeleniny na balkoně a v nádobách vybírejte druhy nižšího a kompaktnějšího vzrůstu. Skvělou volbou jsou třeba rajčata. Existují odrůdy (například Micro Tom nebo Micro Cherry), které mají malé plody a jsou určené právě pro pěstování v závěsných nádobách či květináčích.
Stačí jim dopřát dostatek vláhy a slunce a během poměrně krátké doby se můžete těšit na spoustu chutných rajčátek do salátů nebo jen tak do pusy.
Nakládačky a miniokurky
Věděli jste, že na balkoně můžete pěstovat i domácí okurky? Skvělou volbou je odrůda miniokurčiček Ministars F1, která se může pochlubit křupavými, šťavnatými plody a délkou asi 10 cm.
Na balkon volte spíše menší druhy zeleniny. A nemusíte se bát - výběr je v dnešní době opravdu veliký.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud sníte o nakladačkách, myslete na to, že jde o plazivé rostliny. Zatímco na zahradě, kde je dostatek místa, se budou snadno rozpínat po záhonu, na balkoně je dobré květináč postavit vedle zábradlí, popřípadě ho opatřit rámem s pletivem a pěstovat je vertikálně.
Papriky
Oblíbeným druhem zeleniny, kterou můžete jednoduše pěstovat na balkoně, jsou nejrůznější druhy papriček. V nádobě si jednoduše vypěstujete kompaktní odrůdy paprik (například oranžovočervenou „Pinokkio“ či žlutomasou „Yoshi“).
Co se týče chilli papriček, jednotlivé odrůdy v rámci jednoho květináče klidně zkombinujte. Nejen, že získáte několik pálivých chutí k porovnání, také budou na balkoně působit impozantně a přitáhnou pohledy každého návštěvníka.
V létě nemusíte na balkoně pěstovat jen zeleninu, ale přesunout tam můžete i některé pokojovky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Špenát a další saláty
Speciální kategorií „balkonových výpěstků,“ jsou nejrůznější druhy salátů. Vhodné jsou především ty, které netvoří hlávku jako třeba polníček nebo salát dubový.
Skvělou volbou jsou i rukola, roketa, šrucha, mizuau a mibuna. Všechny tyhle salátky jsou aromatické a lehce nahořklé, jen šrucha je kyselá. Výhodou je, že je můžete otrhávat během celé sezóny.
Naprostou bombou je potom špenát jahodový, který se hodí nejen do salátů a pomazánek, ale i dressingů a k přípravě klasického špenátu. Navíc u téhle letničky můžete sklízet i načervenalé plody, které mají příjemně svěží chuť a přidávají se třeba do moučníků nebo ovocných salátů.
Fazolky a hrášek
Hrášek snadno vypěstujete v truhlíku (doporučujeme udělat dvě řady, s mezerami 5 cm od sebe), fazole jsou o něco náročnější. Připravte si pro ně proto větší nádobu (ideálně 30 cm průměr pro 3 rostliny) a doplňte ji o dřívka, po které budou moci šplhat.
Na balkoně zvládnete vypěstovat téměř veškeré druhy zeleniny - včetně brambor nebo mrkve.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jak fazole, tak hrášek vysejte podle návodu a pak je jen nechte svému osudu. Můžete pořádat závody v tom, která rostlinka dříve vykoukne na povrch nebo začne dříve plodit.
Brambory v pytli
Někteří zlí jazykové tvrdí, že brambory v pytli prostě nevypěstujete. My tvrdíme přesný opak! Stačí jen vědět, jak na to a trochu jim správným způsobem pomoci.
Kupte si brambory na sadbu (ideálně nějakou pozdní odrůdu) a jutový pytel nebo velkou nádobu, která bude mít více než 30cm průměr a hluboká bude opět minimálně 30 cm. Na dno pytle nebo nádoby nasypte asi 10 cm substrátu a přidejte 3 brambory, které lehce zasypete. Jakmile brambory vystrčí zelené růžky, tak substrát postupně přisypávejte až tam, kam vám to pytel nebo nádoba dovolí.
Mrkev
Kdo by odolal sladké mrkvi? Zvlášť, když jste si ji sami vypěstovali! Abyste se mohli radovat ze sladkých výpěstků, volte ideálně odrůdy s kratším kořenem, které nebudou potřebovat zbytečně hluboké nádoby a pěkně narostou i v obyčejném truhlíku. Ideální jsou třeba odrůdy Rondo nebo Mignon, které vynikají výjimečnou křehkostí a bohatým výpěstkem.