Jste zde

Tipy přímo od farmářů: Jak skladovat brambory, aby neklíčily? Pozor na cibuli a vzduch!

špatně uskladněné brambory Zdroj: Shutterstock
Máte sklep? A mohli bychom ho vidět? Pokud patříte mezi ty, kterým podsklepený rodinný domek neříká pane a jste odkázání na skladování brambor v paneláku, nezoufejte! Máme pro vás několik rad, jak na to, aby uskladněné brambory vydržely až do další sezóny

14. 10. 2024

Hlavní chybu děláme hned při nákupu. Uskladnit se totiž snažíme brambory, které jsou určené k okamžité spotřebě. Farmář vám většinou prodá brambory, které jsou vhodné na uskladnění. S jejich odhalením v obchodech ale můžete mít docela problém. 

Stačí si ale osvojit jednoduchý trik. Pokud se při přebírání brambor ušpiníte, je vysoká šance, že brambory vydrží až do další sezóny. Ty, které jsou čisté, jsou určené k rychlé spotřebě.

shutterstock_2149844791.jpg

naklíčené brambory
Zdroj: 
Shutterstock
I naklíčené brambory můžete zkonzumovat. Pokud tedy nevykazují jiné známky špatného stavu.

Při nákupu vybírejte brambory od českých zemědělců. Díky tomu máte zaručenou nejen čerstvost a kvalitu, ale taky tím naše zemědělce podpoříte. Při výběru překontrolujte, zda jsou brambory pevné na omak. Hlízy by neměly být zelené, měkké, nahnilé nebo mechanicky poškozené. 

Při výběru vsaďte na správnou odrůdu. K uskladnění se v žádném případě nehodí brambory rané nebo polorané. Ty jsou opět určené k rychlé spotřebě, mají tenkou slupku, rychle ztrácejí vláhu a vadnou. Ke skladování jsou vhodné polopozdní a pozdní odrůdy

Přečtěte si také: Brambory jsou věda: Vyznáte se ve varných druzích? Který patří do kaše?

shutterstock_602573423.jpg

brambory scvrklé
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor, ne každý druh brambor je vhodný k dlouhodobému skladování.

Jak brambory správně uskladnit?

Obecně se nedoporučuje brambory před uskladněním čistit. Voda jim totiž nesvědčí. Důležitým krokem ovšem je nechat brambory takzvaně „vydýchat“. Jak to provedete v praxi? Úplně jednoduše! Brambory vyrovnejte v slabší vrstvě na suché, tmavé, dobře větrané místo, kde je ideálně mezi 14 a 16 stupni.

Takto nechte brambory vydýchat ideálně dva až tři týdny. Díky tomuto kroku ztratí brambory část vody, kterou obsahují, jejich slupka se zpevní a zesílí, takže je pak bude lépe chránit v průběhu skladování. Po „vydýchání“ je dobré brambory roztřídit podle velikosti.

shutterstock_2152444691.jpg

brambory s klíčkem
Zdroj: 
Shutterstock
Brambory potřebují, aby kolem nich při uskladnění proudil vzduch.

A jaké prostředí je pro skladování brambor ideální? Tmavé, suché a chladnější. Tma zaručí, že se brambory „neprobudí“ a nezačnou klíčit. Místo by nemělo být vlhké, protože jinak může úrodu postihnout plíseň nebo hniloba. Důležitá je také teplota, která by se měla pohybovat mezi 5 až 7 °C.

Pozor na teploty pod nulou! Pokud brambory „přemrznou“, získají nepříjemnou nasládlou chuť a nevzhlednou bledou barvu.

Mohlo by vás zajímat: Pěstování brambor v pytlích zvládne i antizahradník. A klidně i na balkoně

Záškodníci, kteří mohou zkrátit životnost brambor

Výše uvedené podmínky celkem obstojně splňuje sklep, či garáž. Pokud ani jedno nevlastníte, můžete vyzkoušet různé zlepšováky v podobě speciálních sáčků a pytlíků, které mají životnost brambor prodloužit. 

Během skladování také dbejte na to, ať okolo brambor proudí vzduch. V opačném případě mohou opět „zaplesnivět“ nebo se v nich může objevit hniloba. Jejich životnost prodloužíte i ve chvíli, kdy je uložíte mimo „dosah“ cibule nebo jablek

Přečtěte si také: Jak zužitkovat zbylé přílohy od oběda: Zkusit můžete třeba špagetovou bábovku

Brambory můžete mrazit. Ale jen za určitých podmínek

Mrazit syrové brambory pochopitelně nedoporučujeme. Po rozmrazení byste totiž měli co dočinění se sladkou a nažloutlou hmotu, která se už k ničemu nehodí. Pokud ale máte nadbytek například (před)vařených brambor, můžete je bez obav zamrazit.

A co dělat s naklíčenými bramborami? Pokud je brambora stále pěkná pevná, není nikterak scvrklá, tak ji můžete bez obav zpracovat. Jednoduše ulomte klíček, bramboru ostrouhejte, omyjte a upravte tak, jak jste zvyklí. Pokud ale naklíčená brambora vykazuje známky hniloby, či plísní, pak už ji raději nepoužívejte.

Použité zdroje:

  • https://www.akademiekvality.cz/clanek/jak-doma-skladovat-brambory
  • https://www.toprecepty.cz/clanky/7482-farmarka-vysvetlila-jak-skladovat-brambory-i-v-panelaku-staci-dodrzet-dve-zakladni-veci-na-balkon-ale-nespolehejte-radi/
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-cesky-objev-pomaha-se-skladovanim-brambor-v-pokojovych-teplotach-40061270
  • https://www.naskokvkuchyni.cz/tipy-skladovani-brambor/
  • https://www.obalove-materialy.cz/o-nas/clanky/jak-skladovat-brambory-a-na-co-si-dat-pozor