15. 5. 2022
Vybrali jsme pro vás pět nejoblíbenějších pokojových rostlin, které zdobí české byty. A máme pro vás tipy, jak vybrat takový kousek, aby pokojovka dlouho vydržela a byla ozdobou bytu.
U orchidejí nedejte na první dojem!
V posledních letech se nejtypičtější pokojovou rostlinou stává orchidej. Rozhodnete-li si ji pořídit, s největší pravděpodobností sáhnete po květině s názvem Phalaenopsis. Jedná se kupodivu o nenáročnou rostlinu, která se vám za jednoduchou péči odmění nádherným a dlouhým květenstvím.
Při koupi se ale nádherným květem nenechte obalamutit. Důležité je zaměřit se na spodní část květiny, která je obvykle v průhledném květináči. Že je rostlina v pořádku, signalizují listy, kořenový systém a substrát. Kořeny by měly být bohaté a ty uložené zejména ve spodní části květináče zelené. Květinu s hnědými kořeny nechte v obchodě!
Listy musejí být na první pohled zdravé, tmavě zelené, nepoškozené. Sáhněte si na ně! Na omak musejí být tuhé, nikoliv gumovité. A v neposlední řadě je důležité, aby substrát nejevil známky plísně.
U dračince pozor na houby
Nenáročnou pokojovkou na pěstování jsou i dracény. Mezi nejznámější patří dračinec lemovaný – s dlouhými, špičatými a červenohnědě orámovanými listy. Při nákupu dračince dejte na první dojem - rostlina by měla mít co nejvíce nových listů.
Nikdy nekupujte rostlinu s listy, na kterých se vyskytují hnědé skvrny, s největší pravděpodobností je rostlina napadena houbovým onemocněním. Přemokření substrátu signalizují svěšené listy a celkově nemocný vzhled rostliny. Suché špičky listů naopak signalizují nedostatek vláhy. O „život“ takových chudáčků byste doma museli zabojovat.
Africká fialka miluje světlo
Další oblíbenou a nádherně kvetoucí pokojovkou je africká fialka. Umístíte-li fialku na světlé místo, nikoliv ale na přímé slunce, odmění se vám krásným květem. V obchodě vybírejte vždy fialku, která má dostatek poupat. A velkou pozornost věnujte i listům. Ty musejí být zelené, nikoliv nažloutlé, tuhé, bez jakékoliv deformace a hnědých či žlutých skvrn. Zdaleka se vyhněte i fialce, jejíž listy jsou potaženy bílým povlakem.
Juka musí držet v květináči
Bezproblémovou a vděčnou rostlinou pro pěstování doma je také juka. Rostlina původem z Ameriky má kmínek, ze kterého raší více listových růžic. A když se o ni budete opravdu pečlivě starat, po několika letech se může odměnit ohromným zvonkovitým květem.
Až si půjdeme pro juku do obchodu, vybírejte rostlinu s dobře vyvinutými listovými růžicemi. Listy by měly být zelené a bez šedivého povlaku. V žádném případě by listy neměly být napadeny hmyzem. Rojí se kolem vytipované juky drobný hmyz a na kmínku sedí mšice? Raději rychle pryč! Zdravou juku pak podle některých rad poznáte podle toho, že po nadzvednutí pevně drží v květináči.
A znáte kolopejku?
Možná spíše pod jejím cizojazyčným názvem kalanchoe. I kolopejka je nenáročná na pěstování. Poznáte ji podle tmavě zelených dužnatých listů a podle květenství, které tvoří stovky drobounkých kvítků. Z květů se u kalanchoe můžete těšit po větší část roku – v tom má náskok před ostatními pokojovkami. A po odkvětu je možnost rostlinu uchovat.
Při koupi dbejte na to, aby rostlina měla dostatek poupátek. Listy by měly být tmavě zelené, lesklé, dužnaté a pevné. Nikdy nekupujte rostlinu, jejíž listy jsou gumovité, nažloutlé. Radost by vám dělala jen pár týdnů.
Zdroje:
- https://www.bydlimekvalitne.cz/pestovani-orchideji-pro-zacatecniky-vyberte-spravny-druh-pozor-na-zalivku
- https://www.bydlimekvalitne.cz/dracena-jako-ozdoba-vaseho-domova-tipy-jak-ji-pestovat-aby-nezloutla-byla-porad-krasna
- https://www.bydlimekvalitne.cz/fialka-africka-pozor-na-prilis-studenou-zalivku-tahle-kraska-se-totiz-muze-nachladit
- https://www.bydlimekvalitne.cz/juka-pokojova-seznamte-se-s-moderni-pokojovkou-ktera-vkusne-ozivi-interier
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/kolopejka-kalanchoe-nenarocna-kvetouci-pokojovka-vam-zlepsi-naladu.html