18. 11. 2022
Ani pokud jste odkázáni na pevná paliva, nemohli jste si zvyšujících se cen nevšimnout. Například cena palivového dřeva letos stoupla opravdu výrazně. Za plnometr (tj. jeden metr krychlový, který je bez mezer vyplněný dřevní hmotou) smrkového dřeva dnes zaplatíte zhruba 1300 korun. U bukového dřeva, které je tvrdší a má mnohem lepší výhřevnost, to bude ještě o tisícovku více.
Jak na topení ušetřit? Možnosti jsou sice omezené, přesto existují a byla by škoda se s nimi neseznámit. Na staré pneumatiky nebo PETky raději hned zapomeňte! Kromě toho, že při jejich pálení vzniká značné množství toxických látek a nebezpečných plynů, ještě riskujete pokutu, která se může vyšplhat až k desetitisícovým částkám.
Jděte na to od lesa
Pokud vaši prarodiče bydleli v blízkosti lesa, pak se rozpomeňte na svoje dětství, kdy jste mezi smrčky a borovice vyráželi společně s prázdným košíkem, nůší, pytlem nebo plachtou.
Pokud se vám nepodařilo naplnit zmíněné houbami nebo jinými plody lesa, babička vás jistojistě vyzvala ke sběru šišek. Doma jste buď mohli zapojit vlastní fantazii a z šišek vyrobit originální ozdobu, nebo jste je nechali vyschnout a babička s nimi pak topila.
Topení šiškami samozřejmě není úplně reálné. Jejich výhřevnost je sice obrovská, v kamnech nebo kotlích ale pochopitelně nevydrží dlouho. Přesto vám pomůžou nějakou tu kačku ušetřit. Stačí jen vědět, jak je před vhozením do útrob kotle nebo kamen ošetřit a kdy má smysl s nimi přikládat.
Jaké šišky sbírat a co s nimi doma?
Zákon sběr šišek, stejně jako suchého klestí nebo lesních plodů umožňuje. To samozřejmě za předpokladu, že nebudete lesní porost ničit nebo nějakým způsobem poškozovat. Z lesa si tak můžete odnést tolik šišek, kolik jen hrdlo ráčí. Sbírat můžete jak smrkové, tak borovicové šišky, přičemž ty druhé zmíněné obsahují více smůly, takže jsou k topení méně vhodné.
Mokré šišky přinesené domů nechte vyschnout v kotelně nebo dřevárně. Ideální samozřejmě je, pokud budete mít dost prostoru, kam je rozložit. Pokud je ale necháte delší dobu v prodyšném (třeba jutovém) pytli, nic tak strašného se nestane. Jejich vysychání však bude pochopitelně o něco delší.
Jak se šiškami topit?
Suché šišky můžou dost dobře suplovat třísky na podpal, klestí nebo kupované a lisované dřevěné kostky z hypermarketu. Jednoduše je použijete místo zmíněných podpalovačů. Od papíru je snadno zapálíte a necháte, aby od nich chytilo dřevo. Kbelík šišek můžete do kamen vysypat i ve chvíli, kdy potřebujete krátkodobě zvýšit teplotu (např. při vaření a ohřívání).
V souvislosti s topením šiškami se často diskutuje o zanesení komína smolou nebo jinými nečistotami, které při spalování šišek vznikají. Tento problém je mnohem komplikovanější a často vyžaduje i odbornou diskuzi. Obecně ale platí zlaté známé pořekadlo „všeho s mírou“. Pokud nebudete šišky pálit každý den, o kondici komína se bát rozhodně nemusíte.
Použité zdroje:
- https://www.svet-bydleni.cz/jak-vybrat-kamna-a-cim-v-nich-zatopit
- https://www.energoportal.cz/forum/biomasa/112/?ridici_hodnota_akce=pripojit_reakci&id_tematu=6&id_zaznamu=2662&id_vlakna=112&nazev_vlakna=topeni-siskami-57502-112&nazev_tematu=biomasa&nadpis_zaznamu=Topen%ED+%9Ai%9Akami&typ_prispevku=reakce
- https://dvojka.rozhlas.cz/cim-topit-v-krbu-zkuste-drevo-tvrde-a-taky-listnacu-7533167
- https://www.drevoastavby.cz/vse-o-drevostavbach/stavba-drevostavby/vytapeni-a-vzduchotechnika/6346-jak-a-cim-spravne-topit-v-dome