30. 1. 2022
Řezané květiny ve váze rozsvítí každou domácnost. Vnesou do ní svěžest, dobrou náladu a přidají na útulnosti. Pokud je umístíte pouze do vázy s vodou, vězte, že vám dlouho nevydrží. Chcete-li se z jejich květu těšit co nejdéle, věnujte jim péči.
Čerstvost květin je zásadní
Abyste měli jistotu, že květiny jsou čerstvé, vybírejte květinářství s větším odbytem. Květiny by měly být stále uzavřené v chladicím boxu, kde je stabilní teplota, a zákazník by s nimi neměl přijít jen tak do kontaktu.
Nechte si poradit. Květina, která je v plném rozpuku, vydrží déle. Poupě nebo málo rozkvetlá květina nemá dostatečně silný stonek, který by zajistil její dlouhou životnost. Nekombinujte různobarevné růže! Vzájemně se nesnesou. Konvalinky, narcisky a hyacinty dejte do vázy samostatně. Jejich stonky vylučují jedovatý sliz, který ostatní květiny brzy zahubí.
Stonek pravidelně seřezávejte
Po příchodu domů stonek květiny zkraťte ostrým a čistým nožem minimálně o dva centimetry! Aby řezná plocha byla co největší, řez veďte šikmo směrem dolů. Květinu také zkracujte vždy pod tekoucí vodou. Jestliže rostlinu seříznete a necháte ji, byť jen nepatrnou chvilku na vzduchu, stonek se zatáhne a po ponoření do vody nebude schopen nasát vodu. Květina vám tak de facto uhyne žízní. Tento postup pak opakujte pravidelně každý den.
Nepodceňujte výběr vázy
Květinu umístěte do dokonale čisté vázy. Nejlepší volbou je dostatečně velká skleněná váza, která lze velmi dobře vymýt. Navíc její hladký povrch nesvědčí bakteriím a sklo chemicky nereaguje s vodou ani s látkami, které vylučuje květina. K desinfekci můžete využít sílu octa nebo savo. Vždy však vázu řádně vypláchněte!
Použijte vždy čistou vodu
Zásadní roli hraje také kvalita a teploty vody. Květiny nikdy neumisťujte do studené vody. Ideální je voda převařená nebo odstátá, která bude mít pokojovou teplotu. S příliš tvrdou vodou vám zase může pomoci pár kapek citronové šťávy nebo lžička jedlé sody.
Kvalitu vody můžete ovlivnit i přidáním prostředku, který vám dají k rostlině v každém květinářství. Květině dodá potřebnou výživu. Rychlou vzpruhu můžete rostlinám dodat i kostkou cukru. Sladká voda však nevyhovuje všem rostlinám. Delší trvanlivostí se vám například odmění tulipány, šeřík, petúnie, kosatec či astry. Poslední záchranou pro uvadající květy může být i rozpuštěná tableta acylpyrinu.
Vodu ve váze pravidelně měňte. Dolévat pouze čistou vodu se nedoporučuje. Vsadit můžete i na rady našich babiček, které k zajištění čistoty vody používaly měděnou minci či drátek nebo dřevěné uhlí.
Vázu s květinami umístěte na chladné a světlé místo. Přímé sluneční paprsky, průvan, suchý vzduch od radiátoru a časté výkyvy teplot květinám neprospívají. Prospěšná není ani blízkost ovoce, zejména jablek. Při zrání totiž uvolňují etylén, který podstatně urychluje vadnutí! Trvanlivost řezaných květin vám také podstatně zkrátí cigaretový kouř.
Odstraňte listy a trny ponořené do vody
Ve vodě by měly být ponořeny pouze stonky. Trny a listy ponořené ve vodě brzy zahnívají a jsou zdrojem nečistot. Pravidelně odstraňujte povadlé květy a oschlé listy, zbytečně květině berou sílu.
Zdroje:
- https://www.florea.cz/blog/jak-udrzet-kvetiny-dele-cerstve-1-dil
- https://www.kvetinyzaoponou.cz/8-tipu-jak-spravne-pecovat-o-rezane-kvetiny/
- https://www.kvetinyonline.cz/magazin/6-tipu-jak-se-starat-o-rezane-kvetiny.html
- https://www.kvetinyvs.cz/cs/content/26-jak-pecovat-o-rezane-kvetiny