17. 2. 2021
I když svoje mazlíčky milujeme sebevíc, jsou věci, které snad nikdo z nás nemůže nechat bez povšimnutí – jsou to jejich chlupy na oblečení a na nábytku, nejrůznější skvrny a někdy i zápach. Jak se jich efektivně čas od času zbavit a alespoň částečně zabránit dalším takovým nechtěným projevům zvířecích miláčků? Poradíme!
Uklizeno už bylo. A nebude
Jestli se chystáte na pořízení prvního zvířátka, uvědomte si hned v prvé řadě, že už nikdy nebudete mít doma dokonale uklizeno. Možná dvě minuty po akci. Zvíře se totiž bude stále pohybovat po bytě, obzvlášť kočka nebo pes, a bude po sobě všechny tři uvedené nepěkné věci znovu a znovu zanechávat. Pokud ale zvířata milujete, svou pořádkumilovnost omezíte, uvidíte… Protože to za to bude stát.
Sedací souprava bude velmi exponovaný kus nábytku, zejména pokud má váš domácí mazlíček ostré drápky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Co pomáhá na zápach? Pohlcovače pachu i jablečný ocet
Když nějakou tu dobu chováte mazlíka, s jeho zápachem se sžijete a nepřijde vám nikterak „divný“. Každé zvíře je živý tvor, čímž pádem za sebou pachovou stopu zanechává, s tím se nedá nic dělat. Neznamená to ale, že by musela návštěva už při vstupu do vašeho bytu dostat „facku“ odérem, na který není zvyklá a který skutečně není nijak příjemný.
Tento zápach se týká hlavně štěňat, která se zatím učí chodit vykonávat potřebu ven – těm prostě občas „ujede“ nějaká ta loužička. Dejte pozor na její odstranění, ani z podlahy (natož pak snad z koberce) ji nestačí setřít obyčejnou vodou. Použijte na toto místo octovou vodu smíchanou se sodou – pach štěně příště odradí. Nakonec to trvá jen měsíc nebo dva, než pochopí, že „tohle“ se dělá jen venku.
Zbavujete-li se pozůstatků loužičky, nestačí jen čistá voda. Vždy by měla být s přídavkem octa, který eliminuje zápach.Zdroj: www.bigstockphoto.com
I majitelé koček si často na odér svého miláčka rychle zvyknou, ale pro návštěvy není vzduch v bytě nijak příjemný, protože zatímco vy jste vůči pachu otupělí, ony ho vnímají velmi intenzivně. Dbejte na pravidelnou výměnu podestýlky či steliva v kočičím záchodě, to je základ.
Kočičí i psí pachy můžete poměrně dobře eliminovat, když zvířatům srst postříkáte jablečným octem smíchaným s vodou, načež ji utřete dosucha. Předem se o tomto postupu ale raději pobavte s veterinářem.
Jestli už jste udělali všechna preventivní opatření, vsadit můžete ještě na pohlcovače pachu. Nepleťte si je však se spreji, které jenom přebijí zápach. Pohlcovače jsou tvořeny molekulami, které jsou skutečně schopné zápach eliminovat. Pokud chcete ušetřit a nebude vám vadit pach octa, zkuste si ho v rozprašovači smíchat s jedlou sodou a bydlení pravidelně vystříkávat.
Budete-li srst pravidelně vyčesávat, eliminujete množství vypadaných chlupů.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ach, ty chlupy
Říká se, že káva je vždycky o něco lepší se psím chlupem. A dalo by se tak mluvit i oblečení a nábytku. Některé kočky a někteří psi pouštějí chlupy, až to hezké není. Pokud s tímto nechcete bojovat, dopředu si promyslete, jakou rasu si vyberete. Více či méně pouštějí chlupy snad všechna zvířata, s některými je to ale jednodušší než s jinými.
Smiřte se s tím, že nějaký ten chlup vždycky někde bude. Pokud jste se ale zrovna pustili do úklidu, navlékněte si gumové rukavice, navlhčete je a přejeďte s nimi sedačku či křeslo. Uvidíte, že chlupy se nalepí a vy je efektivně odstraníte bez větší námahy. Součástí vaší povinné výbavy by měly být i válečky s lepicím povrchem, díky nimž očistíte i hůře dostupná místa nebo oblečení.
Vítaným pomocníkem může být robotický vysavač, který vysává, zatímco vy si třeba čtete oblíbenou knihu.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nakonec podlaha. Smést chlupy nikdy nebude tak úplně účinné, rozhodně je lepší vzít si na ně vysavač. Jestli vaše zvířátko pouští chlupy hodně, zvažte robotický vysavač, který bude průběžně luxovat byt bez vašeho přičinění.
A prevence? I ta existuje. Řešením není zvíře denně koupat, to pro něj ani není zdravé a přínosné. Dbejte ale na pravidelné vyčesávání srsti – chlupů, které už do srsti nepatří, se zbavíte systematicky a hned je vyhodíte.
Speciální kategorie: sliny a loužičky
Ať už váš drahoušek slintá, protože právě v troubě pečete kuře na másle, nebo to má zkrátka ve své povaze a zanechává za sebou neustále stopy od slin, nezbyde vám nic jiného než po něm uklízet. Ale jak? Smíchejte trochu vlažné vody s octem a přípravkem na nádobí. Místo touto směsí potřete, nechte pár minut působit, potom otřete mokrým hadrem a papírovými ubrousky usušte.
Jestli vás trápí sliny na oblečení, pořiďte si domů vlhčené ubrousky a mějte je po ruce. Ty totiž dokážou ihned oděv očistit, aniž by zanechaly jakoukoli stopu.
O loužičkách a větších nehodách, zejména u štěňat nebo u starších psů, už řeč byla výše. Ty by však neměly být dlouhodobým problémem, pokud pes netrpí například akutními střevními potížemi nebo nemůže vydržet do vašeho příchodu z práce.
Uklízejte efektivně, jde to i s mazlíky
Dokonale uklizeno už zřejmě nikdy mít nebudete, zato vás ale bude hřát na duši zvířecí láska, která pocit, že u vás není sterilně čisto, dost dobře překoná. Vyzkoušejte naše triky na odstraňování nečistot a chlupů a uvidíte, že vám spolu bude dobře.