22. 11. 2023
Vánoční hvězda, jinak také pryšec nádherný, Kristova koruna nebo hvězda lásky se stala neodmyslitelným symbolem Vánoc. Na pultech obchodů se objevuje právě teď. Víte, jak se o ni starat?
Vánoční hvězda přišla ze střední Ameriky
Pryšec nádherný je pokojová rostlina původem z Mexika více známá pod názvem vánoční hvězda či růže. Pro své zelené listy, které kontrastují s jasně červenými listeny, se rostlina může stát nepřehlédnutelnou součástí adventního stolu. Dekorací jsou tedy „listeny“, falešné květenství. Samotný květ je nenápadný, žlutý, a mezi barevnými listy se snadno ztratí.
Vánoční atmosféru vyvolají i Svíčky – zútulní váš interiér a zahřejí vás na duši
Aby vám však rostlina dělala radost, je důležité věnovat jí více péče a výživy než rostlinám, které v zimních měsících odpočívají.
Po jaké květině sáhnout v obchodě?
Pozor si musíte dát už při nákupu hvězdy. Nikdy nekupujte květinu, které se nachází v průvanu u vchodu do obchodu. V obchodě ji řádně zabalte do několika vrstev novin a utíkejte s ní domů, aby vám při cestě nezmrzla.
Po příchodu domů neumisťujte rostlinu hned do vytopeného pokoje, kde je suchý vzduch. Většina rostlin prodávaných v zimním období je totiž zvyklá na vlhčí klima z obchodu. Proto se snažte postarat o přechodnou chladnější místnost – alespoň na pár desítek minut.
Aby dlouho vydržela, je důležité dodržet několik zásad
Výběr správného místa pro květináč a péče o vánoční hvězdu, aby dělala radost i příští rok, jsou tak trochu alchymie. Na rozdíl od ostatních zimních rostlin, kterým chladnější místnost prospívá, vánoční hvězda snese více tepla. Avšak nikdy neumisťujte květináč přímo k ústřednímu topení, hvězda totiž nesnáší suchý vzduch.
Drobný trik, který funguje
Vánoční hvězdě se snažte dopřát vlhčí klima. Lepší než pravidelně rosit je pomoci si malým trikem. Do misky s vodou umístěte kamínky, na které postavte květináč. Ale pozor! Rostlina musí stát pouze na těchto kamenech, nikoliv ve vodě!
Dopřejte hvězdě dostatek světla
Jako každá rostlina, tak i hvězda potřebuje pro svůj růst i dostatek světla, v zimním období ho však v našich místnostech přirozeně rychle ubývá. Nestavte tak květináč do temného kouta a zbytečně neubírejte hvězdě denní světlo. Dobrou volbou není ani umístění květináče přímo k oknu. Chlad, průvan a přímé sluneční paprsky mohou způsobit rychlý úhyn.
Se zálivkou také opatrně, příliš vody může způsobit opadání listů a následný úhyn rostliny. Květinu také nezalévejte ledovou vodou přímo z vodovodu, ale dopřejte jí odstátou vodu a občas pár kapek tekutého hnojiva.
Závěrem je nutno říci, že vánoční hvězda není jednoletá rostlina. Pokud vám přežije zimu, můžete se pokusit o její opětovné kvetení i příští Vánoce. Po odkvětu rostlinu seřízněte, přeneste do chladnější místnosti a snižte přísun vody.
Dva měsíce před plánovaným kvetením na něj květinu připravte – na denním světle ji nechejte jen pár hodin denně, pak ji ukryjte pod noviny nebo do krabice. Po zhruba 4 týdnech tohoto „temného režimu“ vánoční hvězda opět nasadí na květ.
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Pry%C5%A1ec_n%C3%A1dhern%C3%BD
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-se-pestuje-vanocni-hvezda
- https://www.modernizahrada.com/pestovani-vanocni-hvezdy-jak-o-ni-spravne-pecovat/
- https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-jak-se-starat-o-vanocni-hvezdu-aby-co-nejdele-vydrzela-40409663
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pet-chyb-kterymi-nicite-vanocni-hvezdu