17. 11. 2020
Štola je typický vánoční moučník našich německých sousedů, který existuje v mnoha variantách a chutných kombinacích. Krásně voní, je vláčná a plná kandovaného i sušeného ovoce, mandlí, nejrůznějších ořechů a koření. Příprava vánoční štoly je velmi jednoduchá, ale měla by se péci 3 až 4 týdny před Štědrým dnem, aby se stihly rozvinout všechny chutě a vůně.
Recept na pravou drážďanskou štolu, která je označena zlatou pečetí se Zlatým jezdcem, je přísně střeženým tajemstvím! Výsadu ji péct má jen 140 pekařů a cukrářů z Drážďan a okolí, kteří si recept na její přípravu předávají z generace na generaci jako rodinné dědictví. A ani my vám recept na pravou nefalšovanou drážďanskou štolu nepovíme! Ale přesto vaše chuťové pohárky poškádlíme několika oblíbenými variantami pravé drážďanské štoly.
Drážďanská štola
Drážďanská štola je opravdu lahůdka. Upečená je jen z vysoce kvalitních surovin, z másla, sladkých i hořkých mandlí, z kandovaného pomeranče a citronové kůry. Zkuste si i vy upéct obdobu pravé drážďanské štoly u vás doma!
Co potřebujete: 450 gramů polohrubé mouky, 200 gramů másla, 125 ml mléka, 120 gramů cukru, 42 gramů čerstvého droždí, 180 gramů rozinek, 6 lžic rumu, 100 gramů mletých mandlí, 100 gramů kandovaného ovoce a špetku soli
Jak na to?
Do vlažného mléka rozdrobte droždí, přidejte lžíci cukru, lžíci mouky a na teplém místě nechte vzejít kvásek. Mezitím si do velké mísy prosejte mouku a přidejte cukr, změklé máslo, špetku soli a mandle i rozinky, které jste si den předem naložily do rumu. Jakmile vzejde kvásek, přilijte ho do mísy a vše důkladně propracujte.
Po dvou hodinách, kdy těsto kynulo na teplém místě, ho přendejte na pomoučený vál a vyválejte ho do obdélníkového tvaru. Jeden konec přehněte, aby jste docílili typického tvaru, a štolu pečte zhruba hodinu na 165 stupňů Celsia na pečicím papíru.
Hotovou štolu poznáte tak, že do ní zapíchnete obyčejnou špejli. Jestliže ji vytáhne čistou, máte upečeno!
Hned po upečení potřete štolu rozpuštěným máslem a po vychladnutí ji zasypte moučkovým cukrem. Štolu zabalte do alobalu a na chladném místě ji nechte několik týdnů odpočívat.
Tvarohová štola
Tvarohová štola je velmi oblíbená varianta vánoční štoly. Její příprava je velmi jednoduchá a nejrůznějšími oříšky a druhy ovoce z ní můžete vykouzlit moučník, který bude přesně podle vaší chuti. Ozvláštnit ji můžete brusinkami, sušeným ovocem i kousky marcipánu.
Co potřebujete: 500 gramů hladké mouky, 125 gramů cukru krupice, 1 sáček prášku do pečiva, špetka soli, 250 gramů plnotučného tvarohu, 2 vejce, 150 gramů změklého másla nebo hery, 100 gramů rozinek, 6 lžic rumu, 100 gramů sekaných mandlí, 100 gramů kandovaného ovoce, pár kapek vanilkového extraktu
Jak na to?
V receptu nehledejte žádnou vědu! Všechny suroviny smíchejte a vypracujte těsto. Vzniklé těsto vyválejte a vytvořte z něj váleček. Štolu pečte na střední teplotu asi půl hodiny a během pečení i na samotný závěr ji několikrát potřete rozpuštěným máslem! Štolu pocukrujte, zabalte ji do alobalu a nechte ji několik týdnů odpočívat.
Tip: Všechny suroviny si minimálně dvě hodiny před samotným pečením vyndejte z lednice! Se surovinami, které budou mít všechny stejnou pokojovou teplotu, se vám bude mnohem lépe pracovat.
Zdravá štola ze špaldové mouky
Štolu ze špaldové mouky si můžete vychutnat bez výčitek. Neobsahuje totiž bílou mouku ani velké množství cukru.
Co potřebujete: 500 gramů špaldové mouky, 400 gramů datlí, 2 lžičky vanilkového cukru, 2 vejce, 175 gramů másla, 250 gramů nízkotučného tvarohu, 150 gramů mletých mandlí, kůra z 1 citronu a 1 pomeranče, 1 lžička skořice a kardamonu, 2 lžičky kypřícího prášku
Jak na to?
Všechny suroviny smíchejte dohromady a vypracujte z nich hladké těsto. Těsto vyválejte a vytvarujte ho do tvaru štoly. Štolu pečte zhruba 45 minut na 175 stupňů a ihned po upečení ji potřete rozpuštěným máslem a posypte moučkovým cukrem.