15. 5. 2020
Mezi nejčastější začátečnické chyby patří pěstování mnoha druhů rozmanitých květin. Je pochopitelné, že chceme mít vazbu co nejbohatší, některé druhy květin se ale k sušení jednoduše nehodí. Pokud si chcete vypěstovat dostatečnou zásobu květin a travin pro zbytek sezóny, je dobré zaměřit se na takové druhy, které splňují tři základní kritéria:
- Stonky rostlin vhodných k sušení musí být dostatečně pevné, aby se sušením nekroutily a nepraskaly.
- Květy se nesmí po usušení rozpadat a potřebují si udržet pěknou barvu.
- Některé rostliny se přímo na sušení nehodí. Dost dobře ale můžeme využívat jejich plody (např. penízky měsíčnice, lampionky mochyně, měchýřky černuchy nebo makovičky máku).
Květiny vhodné k sušení
Obecně jsou vhodné rostliny, které spadají do čeledi static. Vedle ale nešlápnete také s většinou bylinek. Vhodný je třeba kopr, naopak bazalka vám mnoho parády po nasušení neudělá. Raději ji proto využijte v kuchyni. K sušení se skvěle hodí třeba nevadlec (Celosia), který nabízí bohatou paletu barev. Skvělé jsou i limonky, jejichž květy vydrží po usušení celý rok. Oblíbená, avšak netradiční je i hortenzie v bílé variantě.
Vedle nešlápnete ani s karafiáty, které jsou dokonce jedlé a skvěle se hodí třeba do salátů nebo jako ozdoba dortů. Pokud je neupotřebíte v kuchyni, není nic jednoduššího, než si jich nasušit pořádnou zásobu pro pozdější využití. V květinové vazbě se budou krásně vyjímat také snítky fialkové levandule, která místnost příjemně provoní a dodá jí rustikální nádech. Vhodné jsou také růže, u kterých můžete sušit jak celé květy, tak jejich poupata. Ta vypadají zvláště efektně v podzimně laděných suchých vazbách.
Zajímavá je i letnička, kterou u nás seženete pod latinským názvem Helipterum roseum. Na její vysetí máte nejvyšší čas! V suchých vazbách nesmí chybět ani zástupci slaměnek. Pod tímto názvem většinou rozumíme smil listnatý (Helichrysum bracteatum), který se dnes pěstuje v různě barevných i plnokvětých kultivarech. Výhodou smilu je to, že se spokojí s chudší, propustnou půdou a potřebuje jen slunné stanoviště, kam moc nefouká vítr.
Jak správně květiny usušit?
Vzhled usušených květin závisí v první řadě na kvalitě čerstvého květu. Proto si pečlivě vybírejte, které květiny k sušení vyberete. Vyhněte se těm, kterým se začíná měnit od středu barva. Takové květy by totiž mohly při sušení zhnědnout nebo se úplně rozpadnout. Květy sbírejte těsně předtím, než budou úplně rozkvetlé. Rostliny trhejte s co nejdelšími stonky. Budou se vám tak lépe sušit.
Po natrhání z nich vytvořte řídké svazky. Pokud byste tohle doporučení nedodrželi, rostliny mohou začít plesnivět. Svazky spojte gumičkou, která se bude během sušení okolo stonků smršťovat. Takto vyrobený svazeček zavěste na suché místo, které je dostatečně větrané a mimo přímé světlo. Většině rostlin trvá asi dva týdny, než jsou plně vysušené. To, že je rostlina vhodná k zasazení do suché vazby, poznáte podle toho, že je uvnitř zcela suchá.