Jste zde

Vyrobte si hřejivý polštářek: Pomůže od bolestí, přispěje k relaxu

hřejivý polštářek Zdroj: Shutterstock
Ušijte si spolu s námi nahřívací polštářek! Řekneme vám, čím polštářek naplnit, a ukážeme vám jednoduchý návod, díky kterému ho zvládne ušít i naprostý začátečník.

19. 2. 2024

Nahřívací polštářek je v podstatě látkový povlak naplněný materiálem, který dokáže akumulovat teplo. Polštářek můžete nahřát v mikrovlnné nebo v klasické troubě a nahromaděné teplo můžete využít nejen k zahřátí, ale také k relaxu a uvolnění. 

shutterstock_622479416.jpg

hřejivý polštářek jako dárek
Zdroj: 
Shutterstock
Věnujte vlastnoručně vyrobený hřejivý polštářek jako dárek. Jistě udělá radost.

Uleví při bolesti kloubů a svalů 

Nahřívací polštářek je skvělý pomocník při bolestech svalů a kloubů. Bolavé místo prohřeje, prokrví a uvolní. Pomáhá na zablokovaný krk a zmírní křeče v podbřišku, které provází mnoho žen během menstruačního cyklu. 

Výrobu hřejivého polštářku zvládne opravdu každý

Výroba hřejivého polštářku je velmi jednoduchá, nezabere vám mnoho času a nebude vás skoro nic stát. Spoustu surovin najdete doma a polštářek si navíc můžete přizpůsobit přesně vašim potřebám i představám. 

shutterstock_1922323217.jpg

pohanka do hřejivého polštářku
Zdroj: 
Shutterstock
Náplň do hřejivého polštářku vybírejte podle struktury a podle toho, co je vám příjemné.

Látku pro výrobu polštářku zvolte měkkou, lehkou a odolnou, aby vydržela zahřívání. Ideální je například bavlna, fleece, flanel nebo plátno. Vždy ji však pevně sešijte, aby vám materiál, který je uvnitř, nevypadával. 

Tip: K výrobě hřejivého polštářku využijte povlak na polštář. Značně vám ulehčí práci a sehnat ho můžete v mnoha různých velikostech. 

Povlak nepřeplňujte!

K plnění polštářku využijte pohankové slupky, kukuřici, mungo fazole nebo zcela vyschlé meruňkové či třešňové pecky, které mimo jiné dlouho udrží teplo.

Pokud jste citliví, zvolte lněné semínko, které je malé a netlačí, nebo nevařenou rýži, pšenici či čočku. Vždy však pamatujte, že náplň by se uvnitř měla sypat, aby šel polštářek dobře tvarovat a nikde vás netlačil. 

shutterstock_2265660991.jpg

levandulový polštářek
Zdroj: 
Shutterstock
Přidejte do polštářku sušené bylinky a užijte si příjemnou vůni, která se rozvoní při každém nahřátí. 

Pro zvýšení relaxačního účinku můžete do polštářku přidat sušené levandulové květy, meduňku, mateřídoušku, mátu, heřmánek, rozmarýn nebo jiné sušené bylinky, případně můžete přidat i kousky sušené citronové kůry nebo hřebíček, skořici a jiné koření. 

A jak na to?

Z látky, kterou jste si vybrali, si připravte dva stejné pruhy, čtverce, obdélníky nebo jiné dva stejné tvary. Maximální velikost vždy však přizpůsobte velikosti vaší mikrovlnky, aby se vám hotový polštářek do ní vešel.

Kusy látky položte lícem na líc a pevně je sešijte tak, aby vám vznikla jakási kapsa. Vzniklou kapsu přetočte do lícové strany a začněte ji plnit vhodným materiálem. Jakmile je naplněná podle vašich představ, sešijte zbylou část. 

Hotový polštářek zahřívejte zhruba 1 minutu v mikrovlnné troubě na střední výkon. Teplotu polštářku před umístěním na tělo vždy však zkontrolujte a případně upravte dobu ohřevu!

Tip: Pokud polštářek umístíte do mrazáku namísto do mikrovlnné trouby, může posloužit i jako příjemný chladivý obklad. Před vložením do mrazáku ho vždy však uzavřete do mikrotenového sáčku. 

Zdroje:

  • https://www.akcniceny.cz/magazin/nemusite-utracet-za-nahrivaci-polstarky-vyroba-krok-za-krokem/
  • https://www.jaktak.cz/jak-si-za-par-korun-usit-nahrivaci-polstarek-navod.html
  • https://www.terrymoda.cz/nahrivaci-polstarek-navod-jak-si-usit-px45262/
  • https://tchiboblog.cz/navod-na-nahrivaci-polstarek/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/neutracejte-za-nahrivaci-polstarky-proti-bolesti-vyrobte-si-vlastni-1430