Jste zde

Vyzrajte na chřipku a nachlazení pěkně doma: Pomáhá křen i aromaterapie

Zdroj: Bigstockphoto
Zima a jaro jsou období přímo stvořená pro nachlazení, chřipku a podobné záležitosti, které sice nebývají nijak zásadní, ale dokážou pořádně potrápit. Jestli nechcete běžet do lékárny nebo radši vsázíte na přírodu, zkuste se vyléčit sami doma!

21. 1. 2023

Už předem ale upozorňujeme, že s rýmou sice k lékaři chodit nemusíte, pokud vás ale zachvátila viróza nebo dokonce potíže s průduškami, které nejsou nijak ojedinělé, lékaře byste navštívit měli. Babské rady pomohou při nekomplikovaných nemocech, ale s vážnějšími případy si neporadí.

Rýma a nachlazení trápí nejčastěji

Rýma je pravděpodobně tím nejčastějším společníkem, zvlášť v zimě, kdy stačí chvíli sedět v nevytopené kanceláři nebo se projít po ulici bez šály. Existuje ale spousta způsobů, jak její průběh aspoň trochu zmírnit.

bigstock-202043242.jpg

strouhaný křen
Zdroj: 
Bigstockphoto
Křen nenajde uplatnění jen při konzumaci ovaru, ale i při léčbě nachlazení.

Voda se solí pomůže pročistit nos

Nejlepší prevencí je hygiena nosu spočívající v používání mořské vody, ale když už je rýma na světě, je možná účinnější rozmíchat si v mističce tři lžíce soli ve čtyřech deci vody. Potom přichází na řadu ta horší část – zacpěte si jednu dírku a roztok vdechněte tou volnou.

Dopřejte tuhle „příjemnou“ léčbu oběma dírkám. Když to zvládnete, opakujte to i další dny, pokud to bude potřeba. Tenhle „zázrak“ vás zbaví nahromaděných hlenů.

Kuřecí vývar jako podpora imunity

Když už to vaše imunita vzdává, udělejte si pořádně silný kuřecí vývar a dopřejte si ho alespoň hrnek. Příjemně vás prohřeje, uvolní ucpaný nos a zvlhčí sliznici, najdete v něm vitamíny a minerály… Tělo vám za to poděkuje.

bigstock-garlic-garlic-bulbs-fresh-ga-206717263.jpg

palice česneku
Zdroj: 
Shutterstock
Česnek je životabudič, který vám při rýmě moc pomůže.

Křen s medem funguje lépe, než byste čekali

Křenmedem – tahle kombinace zní snad až odporně. Zvlášť když křen možná ani moc nemusíte. Jenže účinky této směsi vám tak uleví, že už na ni nedáte dopustit. Kořen křenu nastrouhejte a smíchejte s medem, aby vznikla kašovitá směs. Dejte si 3-5krát denně lžičku a bude to lepší.

Tuhle medicínu můžete požívat i preventivně, protože je nabitá vitamíny a minerály, takže nakopne vaši imunitu a tělo se jen tak nevzdá.

Nepříliš voňavé, ale tak účinné!

Další způsob, jak trochu zmírnit projevy rýmy a nachlazení je kombinace kysaného zelí, papriky, jarní cibulky a česneku. Směs nechte dvě hodiny odpočinout a pak se do ní pusťte buď jako do salátu třeba k masu, nebo si ji dejte samotnou.

Vyzkoušejte aromaterapii

Od ucpaného nosu vám mohou pomoct i vonné oleje, při rýmě a nachlazení zvolte eukalyptus, mateřídoušku, borovici nebo třeba citrusy. Zmíněné vůně čistí vzduch a eukalyptus bude pro vaše sliznice požehnáním. Zapalte si svíčku v aromalampě a nechte si provonět bydlení.

bigstock-lemon-and-ginger-tea-with-hone-213667495.jpg

čaj s medem a zázvorem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Čaj s medem a citronem je klasika. Jen pozor na to, že vroucí voda není s vitamíny příliš velký kamarád.

Chřipka je složitější. Jak si s ní poradit?

Mnohem horší je samozřejmě chřipka, která na sebe taky nenechává dlouho čekat. Stačí se nachomýtnout kolem nemocného kolegy a další dny máte o zábavu postaráno.

Když je chřipka v počátcích

Ještě než se nemoc projeví naplno, zaútočte na ni kombinací bezového květu, šípků, lžičky meduňky a mateřídoušky. Všechno zalijte horkou vodou, nechte 15 minut odstát, přidejte šťávu z pomeranče a nechte si chutnat.

Vlažná sprcha místo zábalů

Studené zábaly při vyšší horečce jen málokdo snese, podobně přínosné je však sprchování vlažnou vodou. O nic příjemnější to není, ale alespoň to netrvá tak dlouho. Vydržte pod sprchou aspoň pár minut a uvidíte, že jakmile se vrátíte do postele, hodně se vám uleví a rádi si to zopakujete.

Dopřejte si půst

Zatímco když na mnohé z nás „něco leze“, snědli by, na co přijdou. Při probíhající chřipce se to ale moc nestává, spíš na jídlo vůbec nemáme chuť. V takovém případě se do něj nenuťte, tělo si samo říká o půst. Některé pokrmy, například tučná a těžká jídla, by byla pro tělo ještě zbytečnou zátěží navíc. Rovněž byste se měli vyhnout sladkostem.

Klasika: cibule a česnek

To už je prostě tradice. Smíchejte nakrájenou cibuli s cukrem nebo medem a postupně upíjejte šťávu, která vzniká. Odvážnější si mohou kousek cibule dát. Česnek zase nasekejte do mléka, přidejte med a nechte chvilku povařit. A pak si tu vitamínovou bombu užijte.

Doufáme, že si zimu i jaro užijete ve zdraví, ale kdyby přece jenom ne, zkuste některou z těchto prověřených rad

Zdroje:

  • https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zdravi/164045/15-domacich-receptu-na-chripku-a-nachlazeni.html
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-jak-na-chripku-a-nachlazeni-podle-osvedcenych-rad-nasich-babicek-40060633
  • https://www.lekarna.cz/clanek/chripka-neni-nachlazeni/
  • https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/jak-rychle-vylecit-chripku-pomuze-vam-i-to-co-jite-4000.html
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/babske-rady-lecba-chripky-ryma-chripka-bylinky.A180220_155324_hobby-domov_mce
  • https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/chripka-jak-ji-pozname-a-jak-ji-lecit/