Jste zde

Zachraňte slepice z klecí a pusťte se do jejich domácího chovu

slepice v kleci Zdroj: www.bigstockphoto.com
Představte si, že jste se narodili v telefonní budce, kterou obýváte s 10 dalšími lidmi. Chybí tady okna, čerstvý vzduch i světlo. Bolí vás nohy, strašně se nudíte a čekáte, až tohle skončí. Hrůza? Ano a taky „život“ slepice z klecového chovu. 

22. 7. 2020

Pro naprostou většinu z nás zcela oprávněná noční můra. Bohužel také každodenní realita, díky které se regály obchodních řetězců plní platy extrémně levných vajec. Naštěstí existují iniciativy a organizace, které se snaží slepice z klecí zachraňovat a umožnit jim žít nový a zcela odlišný život. Chcete se na něm podílet?

Pět milionů ptáků v klecích

V českých velkochovech je podle nejnovějších odhadů na pět milionů slepic v klecích. Jednou za určitou dobu je možno už „vynošené“ nebo staré slepice odkoupit za symbolickou cenu. Ta činí zhruba třicet korun. Slepice většinou skupují zmíněné organizace a dobrovolníci, kteří je následně rozvážejí k případným zájemcům. Ti jim nabídnou nový domov bez klece i stresu.

bigstock-free-range-breeding-of-hens-p-362323909.jpg

zobající slepice
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vysloužilou slepici můžete prostřednictvím některé z organizací vykoupit za symbolickou cenu a nabídnout jí domov na dožití.

Slepice do každé rodiny

Pokud máte o výkup slepic zájem, je dobré sledovat stránky vybraných institucí, které se záchranou slepic z klecí zabývají. Většinou tady stačí provést online registraci a pak už jen čekat na kontakt ze strany provozovatele webu, který vás bude informovat o nejbližší záchranné akci. Slepici je ale možno odkoupit i bez „prostředníků“. Stačí kontaktovat vybraný velkochov slepic ve vašem okolí a domluvit se na dalších podrobnostech.

Jak začít s chovem slepic?

Čerstvá domácí vejce se nemohou s těmi kupovanými žádným způsobem měřit. Abyste si na nich mohli pravidelně pochutnávat, je potřeba počítat s tím, že budete muset pořídit rovnou několik slepiček. Výnosnost většiny plemen se totiž pohybuje kolem 50 až 70 procent. To znamená, že snesou zhruba jedno vejce za dva dny. Se dvěma slepičkami je to zhruba sedm vajec týdně, přes zimu méně. Ročně si tak můžete pochutnat na 180 až 300 vejcích od jedné slepice.

Dopřejte jim prostor i kvalitní stravu

Obecně se traduje, že jedna slepice by měla mít k dispozici alespoň 10 metrů čtverečních. Čím více, tím samozřejmě lépe. Slípka by se měla nerušeně pást, měla by mít prostor, kde si bude spokojeně hrabat a klovat žížaly, červíky a brouky a i během parného léta si v případě potřeby najde dostatek stínu. 

bigstock-free-range-breeding-of-hens-p-369849955.jpg

slepice na zahradě
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Každá slepice snese každý rok 170 až 300 vajec. S jednou slípkou tedy ranní omelety příliš často nenachystáte.

Přistavte ohrádku i kurník

Aby se z vaší zahrady nestal blátivý tankodrom, vybudujte pro slepice ohrádku, kterou budete dle potřeby přesouvat z místa na místo. Hodí se samozřejmě i kurník, který může suplovat třeba bývalá prádelna nebo kotelna.

Místnost by měla být každopádně suchá a doplněná o hřad alespoň ve výši prsou. Kurník by měl být také uzavíratelný, aby se do něj během noci nedostali nezvaní návštěvníci (například kuny nebo lišky). Podlahu vystelte slámou a nezapomeňte na snáškové hnízdo. To proto, aby se vám vajíčka neválela po celé zahradě.

Nezapomínejte na pravidelnou péči

Alespoň jednou týdně očistěte kurník od použité slámy a kuřinců. A zhruba jednou za rok pak kurník vybělte vápnem (kvůli desinfekci). Ráno před odchodem do práce slepice vypusťte, večer je do kurníku zažeňte a zavřete. Je dost dobře možné, že se jim několik prvních dnů nebude chtít „na kutě“. Obrňte se ale trpělivostí a mějte na paměti, že cvičení dělá mistra. Odměnou vám bude dobrý pocit i chutné vajíčko. 

Krmení není zas až taková věda

Slepice jsou nesmírně nenáročné - alespoň tedy co se krmení týče. Jako vděční strávníci se spokojí s jakýmkoli biologickým odpadem. Zhruba polovinu denního příjmu potravy si navíc najdou samy v zemi.

Přilepšit jim můžete kedlubnou, saláty, slupkami od brambor nebo vnitřnostmi. Dopřejte jim i dostatek pšenice nebo šrot smíchaný s vařenými bramborami. Nezapomeňte ani na vaječné skořápky a dostatek čisté vody.