Jste zde

Zahrádka na balkoně: Vypěstovat třeba šťavnatá rajčata je snadné. Mrkněte na tipy!

zahrada na balkoně Zdroj: Bigstockphoto
Balkón zdaleka nemusí být jen příjemným místem k posezení s knížkou nebo dobrým vínem. Docela jednoduše a s trochou šikovnosti se může stát vaší malou soukromou zahrádkou se vynikajícím ovocem a lahodnou zeleninou. Jak začít a co vůbec pěstovat?

26. 5. 2023

Už vás „nebaví“ rajčata ze supermarketu, jejichž chuť připomíná spíš recyklovanou pet flašku, nebo mistička borůvek za nekřesťanskou cenu? Pak jsou především vám určeny následující řádky. Vypěstujte si své oblíbené zdravé pochutiny sami a třeba i přesto, že bydlíte v paneláku nebo bytovce!

Jak pěstovat a co je třeba pro pěstování udělat

Důvody pěstování na balkóně už známe – cena a chuť ovoce a zeleniny je často neuspokojivá. Na řadu tedy přichází spíš otázka jak a co. Jak začít pěstovat na balkóně a co všechno tady může vyrůst a oblažit naše chuťové buňky?

bigstock-153111437.jpg

pěstování zeleniny na balkoně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ideální na zalévání je dešťová voda. Dobře poslouží ale i několik hodin odstátá voda z kohoutku.

Věřte, že není třeba mít ohromný balkón, abyste si vypěstovali rajčata, papriky a ještě borůvky. Někteří lidé pěstují svoje vlastní dobrůtky i na balkóně o rozměru metr krát metr. Stačí si připravit vhodné nádoby z lehkého plastu, substrát, který můžete doplnit perlitem a kompostem, hnojivo, které budete dávkovat podle návodu, a semínka všeho, co chcete zasadit.

Jak správně zasadit a zalévat

Není to jen tak, o vaše drobečky se nikdo jiný nepostará, zůstanete na to sami. Žádné žížaly, žádné jiné vlivy. Sazeničku umístěte do nádoby s otvorem. Otvor pak lehce přikryjte kamínkem a vytvořte lehkou vrstvu drenáže složenou z perlitu, písku nebo kamínků. Až na tuto vrstvu dejte substrát. 

Semínka zasejte do hloubky a v takovém rozestupu, jaký se dozvíte z návodu na obalu. Zpočátku je jen pravidelně oroste, později můžete klasicky zalévat.

bigstock-outdoor-flower-pots-22574243.jpg

bylinky na balkoně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud nemáte místa nazbyt, můžete zeleninu pěstovat i v patrech. Stačí zvolit správné doplňky.

Když už jsme u toho zalévání, vřele doporučujeme sesbírat si dešťovou vodu a tou zalévat. Pokud se tímto nechcete zabývat a budete raději zalévat vodou z vodovodu, nechte ji alespoň několik hodin před zalitím odstát.

Nezapomeňte, že přílišná vláha dokáže rostlinky zahubit, stejně tak jako její nedostatek. Zkontrolujte vždy jednoduše prstem ve zhruba centimetrové hloubce, jestli je substrát vlhký. Pokud ano, nezalévejte.

Využijte místo, pěstujte v patrech

Každý balkón má omezený prostor, a pokud si toho chcete vypěstovat hodně, máme pro vás radu nad zlato: Pěstujte v patrech a využijte prostor ve vyšších polohách. Pořiďte si stoličku, což vyřeší veškeré problémy. I k těm nejvýše umístěným pokladům se snadno dostanete a dole ušetříte místo pro další pěstitelské pokusy.

Co pěstovat? Nejvděčnější jsou rajčata!

Ruku na srdce – nejsou to právě rajčata, jejichž „plastová“ chuť při koupi v obchodě vás dohnala až k myšlence vlastního pěstování? Máme pro vás dobrou zprávu. Jejich pěstování je poměrně snadné a zvládnou ho i začátečníci. Stačí je totiž dát na slunné místo, občas zalít a dopřát jim dostatečně prostornou nádobu. Na balkón jsou vhodnější zakrslé odrůdy, ale zvládnete to i s klasickými keříkovými.

bigstock-balcony-garden-102709703.jpg

bazalka na balkoně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jahody, rajčata, papriky, chilli papričky... nápadům se meze nekladou. Co vypěstujete, je na vás!

Milujete jahody? Tak neváhejte a staňte se jejich pěstiteli. Ideální doba pro výsadbu je během dubna a května nebo potom v srpnu či září. Když si pořídíte trvale plodící jahody, vydrží vám i tři sezóny. I u nich si můžete vybrat, zda chcete spíš menší, nebo větší. 

Dalším ideálem, který potěší především všechny milovníky ostrého, jsou chilli papričky. Stejně jako rajčata, i ony mají rády slunce a teplo a na výběr je z různých odrůd a velikostí. Jejich pěstování je nenáročné.

Docela v pohodě se dají pěstovat i fazolky a hrášek. Jestliže patříte k jejich hrdým konzumentům, jděte do toho. Jediná dobrá rada, kterou zřejmě potřebujete, je to, že jakmile hrášek „vyleze“ ven, musíte k němu dát tyčku. Tu můžete dát i k fazolím – ty jsou totiž tyčkové nebo keříkové. Jsou perfektní k využití místa do výšky. 

Zasaďte si, co milujete!

Užívejte si vlastní sklizeň dobrého ovoce a zeleniny. Pěstování na balkóně není nijak náročné a zvládne ho i začátečník pěstováním nepolíbený. Vysadit si kromě zmíněného můžete třeba i cuketu nebo baby karotku a v pytli dokonce můžete „vypiplat“ i brambory!

Zdroje:

  • https://www.cuketka.cz/?p=13424
  • https://www.obi.cz/magazin/zahrada/zahon/pestovani-zeleniny-na-balkone
  • https://www.living.cz/balkone-vypestujete-ovoce-zeleninu-i-bylinky-kterym-se-bude-darit-nejlepe-2/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/balkon-k-nakousnuti-co-si-na-nem-muzete-vypestovat-k-snedku-13684
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zahradka-na-balkone-zelenina-v-truhliku-na-zemi-i-ve-vzduchu