Jste zde

Zahradní kalendář: Udělejte si pořádek v tom, kdy a co se sází

set na sázení Zdroj: Bigstockphoto
Máte zahradu teprve krátce a nepamatujete si, co se hodí kdy zasadit? Nebo plánujete letos sázet ve velkém a vyzkoušet něco, co jste dosud nezkusili? Pak vám určitě přijde vhod náš pěstitelský kalendář!

10. 3. 2021

Nedivte se, že náš kalendář začíná únorem a končí listopadem, na nic jsme nezapomněli. Okrasným květinám v budoucnu věnujeme samostatný článek, v následujících řádcích najdete informace o ovoci a zelenině

Únor

Únor je ideální pro výsev semínek k předpěstování sazeniček. Může jít o lilek, papriku, brokolici nebo raný salát, předpěstovat můžete i cibuli, rajčata a petrželku. Chcete-li mít brzy vynikající ředkvičky, vysejte jejich rané odrůdy do teplého pařeniště a nezapomeňte na izolaci (třeba z bublinkové fólie). 

Konec února je v teplejších oblastech skvělý čas pro naklíčení raných brambor. Stačí k tomu děrované bedýnky natočené očky hlavně nahoru a výběr světlého místa, kde teploty vyšplhají aspoň na 10 °C.

bigstock-gardening-planting-seeds-in-se-407471183.jpg

vlastní sazečky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud se chcete těšit z úrody z vlastních sazeček, je na konci února ten nejvyšší čas začít.

Březen

Pokud v únoru nestihnete výsev paprikových a brokolicových semínek pro předpěstování sazenic, máte poslední šanci. Ještě v první polovině měsíce byste se měli věnovat setí semínek melounů a rajčat. Druhá polovina je dobrá pro výsev mrkve, petrželky, špenátu, kopru, hrachu a raného salátu, česneku a cibule sazečky.

Máte-li k dispozici pařeniště nebo fóliovník, zasaďte v něm předpěstovaný raný salát, bazalku a ředkvičky. 

Ke konci měsíce může dojít i na dřeviny – na ovocné keře a stromy. Toužíte-li po pořádných meruňkách a broskvoních, dejte se do práce. 

Duben

V dubnu už můžete venku sázet prakticky jakoukoli zeleninu, třeba saláty, mrkev, hrách, červenou řepu, špenát, listovou zeleninu, naklíčené brambory i předpěstované sazenice brokolice a salátu. 

Duben přeje výsevu bylinek a aromatických rostlin. Zasejte si, co určitě zužitkujete. Pro některé to může být máta nebo kopr, pro jiného levandule, šalvěj nebo majoránka.
Ještě je poslední šance zasadit dřeviny!

Květen

S květnem je tu doba okurek, a to jak nakládaček, tak salátovek. Kolem poloviny měsíce sejte cukety, abyste je uchránili před přízemními mrazíky, pak taky rajčata, fazole, kukuřici, melouny a lilky. Řiďte se i tím, jestli žijete v mírných podmínkách, nebo v těch drsnějších. Ve druhém případě můžete se zmíněnými dobrotami počkat až na konec měsíce.

Chcete-li mít pozdní sklizeň, hodí se znovu vysadit mrkev, cibuli sazečku nebo řepu. Z bylinek je na řadě třeba teplomilná bazalka.

bigstock-the-gardener-is-planting-trees-383729720.jpg

květen na zahradě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Máj, lasky čas? To určitě platí. Zároveň jde ale o měsíc plný zahradničení.

Červen

V červnu se věnujte mrkvi, ředkvičkám, růžičkové kapustě, zelí, pórku a kedlubnám. 

Červenec

Ještě v červenci si můžete zadělat na skvělou sklizeň. Zasaďte si fenykl, špenát, saláty nebo zelí a odrůdy mrkve s kratším kořenem. 

V červenci konečně dojde řada na jahodníky. Pod rostoucí sazenice dejte kelímek naplněný substrátem a nebojte se ho zatížit. Na konci července pak budou sazenice připravené k zasazení, jen je odstřihnete od matečné rostliny. 

Srpen

V srpnu se dá vysévat salát, hlavně polníček. Můžete ho totiž sklízet až do prvních mrazíků. Když teď vysejete špenát, jeho lístky vám udělají radost ještě na podzim. Vysít taky můžete kapustu, některé odrůdy cibule a ředkve. 

Září

Když si hned na začátku měsíce vysejete rané ředkvičky a raný salát, pochutnáte si na nich ještě tentýž podzim. Zkusit to můžete i se špenátem a listovou petrželkou.

Říjen

V říjnu především vyndejte ze záhonů bylinky a připravte si je na zimu – přendejte je do květináčů a nechte je v chladu. Teprve ve chvíli, kdy je budete potřebovat, je přenesete do tepla a začněte zalévat. 

Pustit se můžete do sázení ovocných stromů kromě broskvoní, ty je třeba zasadit dřív. A pravý čas je taky na kanadské brusinky a borůvky, rakytník, hloh, kiwi nebo muchovník.

Listopad

Listopadem výsev ovoce a zeleniny končí. Záhony s těžší a výživnou půdou budou perfektním zázemím pro ranou karotku, ředkvičky, petrželku, cibuli nebo zimní odrůdy česneku.