28. 5. 2022
Jednou z nich je téměř 200 let starý zelenec (Chlorophytum comosum). Nenáročná, ale vděčná rostlinka přinese spoustu radosti i začínajícím pěstitelům nebo naprostým amatérům. Nevyžaduje totiž žádnou speciální péči a množí se doslova rychlostí blesku. Co dalšího jste o ní nevěděli?
250 druhů, které dělají radost už 200 let
Zelenec, coby trávovitá rostlinka, je znám už více než 200 let. V současné době se může pochlubit více než 250 druhy, které se vyznačují snadným pěstováním a dlouhou životností. Vlastně jim stačí jen trocha sluníčka a občasná zálivka. Celkem obstojně si ale poradí s přemokřením i suchým substrátem.
Za vaši péči se odmění nejen zelenými růžicemi, ale také drobnými bílými kvítky, ze kterých později vyrůstají mladé rostlinky. Oko začínajícího i zkušeného pěstitele potěší i svými dekorativními listy a skutečností, že patří mezi nejedovaté rostlinky, takže ji můžete pěstovat i v domácnostech s dětmi nebo domácími mazlíčky.
Náš tip: Zelenec patří mezi „kočičí“ pokojovky, stejně jako třeba šáchor. Pokud se vám rostlinka přemnoží, klidně ji rozsaďte a nechte kočkami okusovat. Okusování není zvířecím zlozvykem, kočky si touhle aktivitou čistí zažívací trakt a zbavují se tak smotků chlupů (bezoárů), které spolknou při olizování srsti. Navíc z rostlinky získávají vitamíny a cenné minerály.
Jak o zelenec pečovat?
Zelenci se bude nejlépe dařit v jednotném substrátu určeném pro pokojové rostliny. Vyberte pro něj světlé místo, kam nedopadají přímé sluneční paprsky. Vedle ale nešlápnete ani se stanovištěm v polostínu. Pro rostlinku je ideální běžná pokojová teplota, která ale nesmí nikdy klesnout pod 7 stupňů Celsia.
V létě zelenec častěji zalévejte a na podzim zálivku omezte. Pokud rostlinka přeschne, nezoufejte. Čas od času jí to neuškodí. Ba právě naopak! Sucho totiž podporuje tvorbu květů a nových výhonků. V období vegetace nezapomeňte rostlinku alespoň dvakrát do měsíce hnojit pomocí klasického tekutého hnojiva.
Co s přerostlým zelencem?
Rostlinku v ideálním případě každoročně přesazujte. Pokud je zelenec starší, stačí ho přesazovat co dva roky. Množit zelenec můžete pomocí dceřiných rostlin, které rostou na výhoncích. Ty ustřihněte a na několik dnů nechte zakořenit ve vodě. Jakmile se objeví tenké kořínky, přesaďte mladou rostlinku do substrátu.
Další možností je využít pro množení způsob dělení při přesazovaní rostliny. Pokud chcete zelenec letnit, přesuňte ho během letních měsíců na terasu nebo zahrádku. Pokud začnou listy zelence žloutnout, na vině může být nedostatek světla nebo příliš teplé prostředí.
Proč pěstovat zelenec?
Kromě toho, že jím mohou majitelé koček nahradit poměrně drahou kočičí trávu nebo šáchor, je dobré pěstovat zelenec také z jednoho dalšího praktického důvodu. Rostlinka totiž patří mezi přírodní čističky vzduchu. Skvěle umí ze vzduchu odfiltrovat oxid uhelnatý, aceton, benzen, formaldehyd a amoniak.
Kromě toho dokáže likvidovat až 80 % mikrobů ze svého okolí, proto lékaři tuto rostlinu často doporučují do domácností, kde se vyskytují alergie a plicní onemocnění. Když k výše uvedenému připočtete ještě nenáročnou údržbu a snadné množení, jen těžko byste hledali v rostlinném světě konkurenta.
Použité zdroje:
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/prirodni-filtr-nasa-zelenec-30000616.html
- https://www.dumazahrada.cz/clanek/zelenec.html
- https://living.iprima.cz/zahrada-pokojove-kvetiny-pro-kocky-sachor-zelenec