9. 10. 2020
Řeč je samozřejmě o ženšenu, chcete-li všehoji ženšenovém, který se už přes 3 000 let používá v tradiční čínské a indické medicíně. Jeho účinky jsou totiž víc než zajímavé a člověku dokáže pomoci s „depkou,“ rozhozenou imunitou nebo třeba nudou v ložnici. Co dalšího tenhle zázrak umí a jak z něj dostat maximum cenných látek? Prozradíme!
Není ženšen jako ženšen
O blahodárných účincích ženšenu už dávno není pochyb. Užívat ho můžeme v podobě čajů, tinktur nebo třeba kapek, či kapslí s rozemletým kořenem. Jak ale poznat opravdu kvalitní ženšen, který je plný prospěšných látek?
Na našem trhu je k dostání ženšen čínský, americký a dokonce i sibiřský. Nejlepší pro naše zdraví je ale rozhodně ten korejský. Vždy proto volte přípravky se ženšenem z této země. Ve složení ho najdete i pod označením Panax ginseng.
Náš tip: Při výběru konkrétního přípravku vybírejte ten, u kterého se obsah saponinů pohybuje okolo 40 -70mg/g!
Co kvalitní ženšen obsahuje?
Ženšen pravý, neboli korejský, je bohatým zdrojem panax-saponinů, panax-glykosidů, silic, kyseliny panaxové, panax-alkaloidů, fytosterolů, pektinů, tříslovin, pryskyřice, vitaminu C a skupiny vitaminů B i důležitých minerálních látek. Zmíněným saponinům se jinak říká také ginsenosidy a vědci u nich prokázali celou řadu zajímavých účinků. Zajímavé také je, že tyhle látky jsou velice podobné withanolidům, což jsou pro změnu zase aktivní složky ašvagandy.
Ženšen zažene nudu v posteli a zbaví špatné nálady
Ginsenosidy jsou už léta podrobovány celé řadě výzkumů, které prokázaly jejich stimulační vlastnosti, stejně jako posilující účinky na imunitní systém. Podle některých studií dokonce působí preventivně proti vzniku rakoviny a nádorových onemocnění. Protože jde o neuvěřitelně silný antioxidant, chrání naše tělo před nepříznivými účinky nervozity a neklidu.
Zároveň nás dokáže zbavit stresu nebo počínající deprese, zlepšuje kognitivní funkce organismu a přispívá k soustředěnosti. Navíc umí zefektivnit proces učení, posiluje krátkodobou a dlouhodobou paměť a dokonce prý zpomaluje stárnutí. Když k tomu připočtete ještě ochranu jater a plic nebo skutečnost, že jde o přírodní afrodisiakum, jen stěží budete hledat silnějšího konkurenta.
Jak užívat ženšen a kdo by si na něj měl dát pozor?
Užívání ženšenu by mělo být vzhledem k maximalizaci jeho účinků dlouhodobé a systematické. Například kapsle s nadrceným kořenem je vhodné užívat dvakrát denně ráno před snídaní. To samé platí také pro prášek, který jednoduše rozmícháte v čaji nebo džusu. U čajů můžete užívání ještě zintenzivnit.
Hojně je užívání ženšenu doporučováno především po infekčních chorobách či při rekonvalescenci. Zhruba po jednom měsíci je vhodné udělat s užíváním pauzu (cca 14 dní), po které můžete opět pokračovat.
Ani užívání tohohle přírodního zázraku ale není úplně bez rizika. Vyhnout by se mu měli zejména pacienti užívající léky snižující krevní srážlivost, srážlivost krevních destiček nebo léčiva používané v psychiatrii.
Problém může nastat také v kombinaci s imunosupresivy, inhibitory MAO, stimulačními léčivy nebo warfarinem. Užívání by se měly vyhnout také těhotné nebo kojící ženy.
Diabetici by pak měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi. Při užívání se vyvarujte jeho kombinaci s dalšími nápoji nebo doplňky stravy obsahujícími kofein.