Jste zde

Ženská bylinka: Kontryhel srovná menstruaci i podpoří kojení

kontryhel Zdroj: Shutterstock
Kontryhel je léčivá bylina s jedinečným složením účinných látek, které pomohou s mnoha gynekologickými problémy v jakékoliv fázi života. Podívejte se, jaká síla se v něm skrývá!

29. 8. 2024

Kontryhel je oblíbená a velmi cenná ženská bylina, kterou mnoho z nás vnímá spíše jako plevel než cennou léčivku. Roste na loukách, podél cest, na pastvinách, na okrajích lesů i na březích potoků, kvete od května do září a k léčivým účelům se používá kvetoucí nať i listy, které jsou plné zdraví prospěšných látek. 

shutterstock_2195243797.jpg

list kontryhelu
Zdroj: 
Shutterstock
Kontryhel pozitivně ovlivňuje cyklus a při správném používání pomůže s mnoha gynekologickými problémy. 

Bylina s neuvěřitelnou silou

Kontryhel obsahuje třísloviny, hořčiny, kyselinu salicylovou, silici, organické kyseliny, vitamín C a spoustu minerálních látek. Pomůže s léčením i s prevencí mnoha neduhů a podle pověr dokonce i s výrobou elixíru věčného života

shutterstock_2067449531.jpg

bylinka kontryhel
Zdroj: 
Shutterstock
Listy kontryhelu mají tvar dlaně a na spodní straně mají hebké chloupky. Květy jsou drobné, žlutozelené a nepříliš nápadné.

Kontryhel ocení především ženy, které trápí nejrůznější gynekologické problémy a nepravidelný menstruační cyklus. Léčí gynekologické záněty, harmonizuje menstruaci a mírní menstruační bolesti.

Dále také zmírňuje mnohé symptomy menopauzy, zvyšuje možnost početí a pomáhá s hojením po porodu. Podporuje i tvorbu mateřského mléka a prospívá pleti. 

Mimo to také pomáhá snížit hladinu cholesterolu, zvýšit krevní tlak a posílit imunitu. Pomůže při mnoha zažívacích problémech a podle nejnovějších výzkumů může pomoci i při léčbě chronických zánětů střev. Při vnějším užití urychlí hojení ran i popálenin a pomůže s léčbou nejrůznějších kožních problémů. 

Nemá rád přesazování!

Planou formu kontryhelu naleznete bez problémů ve volné přírodě. Velmi jednoduše si jej však můžete vypěstovat i na své zahradě, kde mimo jiné bude působit velmi dekorativně.  

Kontryhel je odolný, nevyžaduje žádné speciální pěstební podmínky a obvykle se mu daří i tam, kde jiné rostliny strádají. Nejlépe mu však vyhovuje polostinné stanoviště a dobře propustná půda s dostatkem vláhy. 

shutterstock_1415889299.jpg

kytice z lučního kvítí
Zdroj: 
Shutterstock
Okrasné formy kontryhelu jsou pro svoji trvanlivost velmi oblíbené floristy při vázání kytic. 

Usušte si jej do zásoby

Kontryhel můžete užívat čerstvý, nebo sušený, a to ve formě tinktury, obkladů nebo ve formě čajů. Bylina nijak nevoní a samotně chutná mírně nahořkle.

Pamatujte! Kontryhel sušte ve stínu, v tenké vrstvě a na vzdušném místě při maximální teplotě do 30 stupňů Celsia. Po usušení jej skladujte ve vzduchotěsných nádobách v suchu a temnu. 

Zdroje:

  • https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/kontryhel-obecny-alchemilla-vulgaris/
  • https://www.blendea.cz/kontryhel-obecny/
  • https://www.kafe.cz/rodina-a-domov/kontryhel-mocna-bylinka-pro-zdravi-zen-30833.html
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/proc-na-zahrade-pestovat-kontryhel-a-jak-jej-vyuzit.html
  • https://www.herbarka.cz/blog/bylali-kdy-stvorena-bylina-pro-zeny-je-to-prave-kontryhel/20
  • https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-prirodni-medicina-kontryhel-95040