28. 9. 2020
Máme pro vás 11 rad, které vaší zahradě prospějí a usnadní jí zimu. Nezapomeňte na nic!
Postarejte se o trávník
Než přijde pořádná zima, ještě naposledy posekejte trávník. Neberte ho ale moc nakrátko, i když si na anglický trávník jinak možná potrpíte. Během zimy mu můžou uškodit zimní plísně. Není ale nic jednoduššího než si opatřit vhodný postřik a nakonec ještě, pokud máte možnost, přes síto lehce na trávník poházet kompost.
Odborníci taky doporučují na jaře a na podzim vertikutaci, díky níž se trávník provzdušní, dojde u něj k větší propustnosti vody a sníží se u něj riziko vzniku chorob a plísní.
Hrabat, hrabat a hrabat
K podzimu patří hrabání listí, to ví každý. Nenechávejte si na zahradu napadat větší množství. Vždycky je lepší shrabat ho víckrát a po menších „dávkách“. Listy, které nahrabete, můžete dát kompostovat.
Po poslední sklizni rýt!
Jakmile naposledy sklidíte plody svého snažení, nezapomeňte záhony pořádně zrýt. Pokud máte k dispozici hnůj, můžete jím lehce pokrýt záhony, na nichž budete chtít na jaře zasadit rajčata, okurky nebo třeba květák.
A co takhle vertikální zahrada? Zelenou stěnu můžete pěstovat na fasádě, ale klidně i v koupelně
Pryč s plevelem
Na podzim se taky hodí ještě zahradu odplevelit, aby nebyla v zimě příliš zatížená. Co na ní nechcete, to nemilosrdně odstraňte.
Dopřejte zahradě dostatek vláhy
I před zimou si zahrada zaslouží zalévat. Všechno, co má přežít, tím připravíte na období, kdy bude neustále odpařovat vodu, ale nebude ji mít z čeho čerpat, protože země bude zmrzlá.
Sázejte stromy a cibuloviny
Nezapomeňte, že podzim je ideální doba pro sázení cibulovin, bobulovin, růží a ovocných stromků. Až budete sázet stromky, nepodceňte hloubku jámy a jejich prolití vodou, na kvalitní zeminu a hnojivo.
Máme pro vás taky rady a tipy, jak správně zazimovat zahradní bazén!
Nemocné stromy odstraňte
Je zbytečné mít s nimi slitování. Když jsou stromy nemocné, nebo uschlé, ještě na podzim je vykopejte a zbavte se jich.
Postarejte se o růže
Na podzim můžete růže sázet, ale taky je vhodná doba pro sestříhání těch, které už na zahradě máte. Stříhejte je v rozmezí 5 až 8 oček, a to v místě, kde očko směřuje ven od středu keře. Nejlepší čas pro stříhání růží bývá na konci října.
Zabojujte proti myším
Jestli vás na zahradě trápí myši, ještě na podzim nastražte do jejich děr jed.
Zachraňte rostliny před mrazem
Ty odolnější rostliny stačí s úderem prvních mrazů zabalit do netkané textilie. Pozor, ne dřív, aby si tu své útočiště před zimou nenašli nejrůznější škůdci. Ostatní rostliny přestěhujte do světlých prostor, kde je nebude mráz ohrožovat. Po přestěhování je seřízněte a nepřehánějte to se zaléváním, abyste je „neutopili“.
Začíná mrznout? Vypněte všude vodu
To poslední, co byste na zahradě neměli zapomenout udělat, je vypnout vodu a vypustit ji z nádrží. Hadice vám déle vydrží, když je uskladníte někam, kde nebude mrznout.
Nepodceňte přípravu na zimu. Vaše zahrada vám bude od jara děkovat svou krásou!